Sam Ghandchiسام قندچي برجام و اپوزیسیون: 7 سال پیش در مقایسه با امروز

سام قندچی

http://www.ghandchi.com/4302-jcpoa-russia.htm

JCPOA & Opposition: 7 Years Ago vs Today

http://www.ghandchi.com/4302-jcpoa-russia-english.htm

مطالب مرتبط: 1     2     3     4     5     6     7     8     9     10     11     12     13     14     15     16     17     18

 

jcpoa-russia

 

ما بارها در 7 سال گذشته درباره ی برجام بحث کرده ایم! در 20 مرداد ماه 1394، این نگارنده پتیشنی را تحت عنوان «حمایت از دیپلماسی با ایران» امضاء کردم. در آنزمان مورد انتقاد دوست عزیزم دکتر اسماعیل نوری علا قرار گرفتم چرا که او آن ابتکار را از سوی لابیگران رژیم اسلامی، قلمداد می کرد. با اینحال از تصمیمم دفاع کردم بعنوان راهی برای جلوگیری از جنگ با ایران که کار کرد! دو روز پیش به شدت همان لابیگران را محکوم کردم در این لحظه ی مذاکرات جهت بازگشت به برجام به دلیل تهدیدهایشان به فعالان حقوق بشر نظیر حسین رونقی که رهبر حقوق مدنی برجسته ای در داخل ایران است، و اینهمه به خاطر اختلاف نظر در مورد وضعیت کنونی! علاوه بر نیاز لجیت به قول آمریکایی ها برای بازی طبق مقررات یا منصفانه، فقط می خواهم به «رئالپولیتیک» امروز در مقایسه با 7 سال پیش، اشاره ای داشته باشم!

 

اما اول به خاطر آوریم که 5 سال بعد از امضای برجام یعنی دو سال و نیم پیش چه اتفاقی افتاد وقتی پرزیدنت دونالد ترامپ حمله به 52 سایت را در ایران در نظر داشت! این عبارتی است که پرزیدنت ترامپ در توییتر در یازدهم دی ماه 1398 نوشت و متأسفانه لینک توییتر اکنون در دسترس نیست، اما ترجمه ی متن توییت به شرح زیر بود:

 

"... ما 52 سایت را در ایران هدف گرفته ایم (که نماد 52 آمریکایی است که ایران سالها پیش به گروگان گرفت)، برخی را که در تیررس داریم دارای ارزش و اهمیت بالا برای ایران و فرهنگ ایرانیان هستند، و به این اهداف و خود ایران، بسیار سریع و با شدت حمله خواهیم کرد. آمریکا دیگر هیچ تهدیدی را تحمل نمی کند!"*

 

روز بعد من در میان بسیاری دیگران بودم که آن طرح را نابودی ایران خواندم و خواستار توقف چنین تصمیمی شدم! این قلم می توانم با اطمینان بگویم که رد آن تصمیم توسط برخی ایرانیان سرشناس و بویژه رد شدید آن تصمیم توسط شهبانو فرح پهلوی در تغییر تصمیم پرزیدنت ترامپ نقش عمده ای داشت (متأسفانه اکنون نتوانستم لینک بیانیه را در اینترنت پیدا کنم اما باید در اینترنت باشد و اگر بعداً پیدا کردم، به اینجا اضافه خواهم کرد)، و می توانم به خوانندگان اطمینان دهم که پرزیدنت ترامپ بسیار مصمم بود که چنین حمله ای را انجام دهد و انجام می داد! نایاک و دیگر لابیگران رژیم اسلامی هم هیچ اثری در تغییر وضعیت نداشتند! می توانید خودتان تحقیق کنید!

 

حالا ما اکنون با چه وضعیتی روبرو هستیم؟ در مورد اوضاع جهان بعد از حمله ی روسیه به اوکراین و اینکه روسیه ی پوتین خطر عظیمی برای ایران است، به اندازه ی کافی نوشته ام. در واقع، بیش از هر چیز دیگر، سمتگیری رژیم اسلامی با روسیه و اجازه دادن به روسیه که دست باز استعمارگرانه در ارتش ایران داشته باشد، ایران را به هدفی نظیر ژاپن در جنگ جهانی دوم تبدیل می کند وقتی دموکراسی های غربی بالاخره هیروشیما را بمباران اتمی کردند تا که *نیروهای محور* را شکست دهند! اجازه دهید صریحاً اشاره کنم که همه ی سلاحهای اتمی ایران و پاکستان به روی هم در برای آمریکا و اسراییل هیچ هستند اگر که جنگ اتمی با روسیه با استفاده از پایگاههای ایران انجام شود و حضور اتمی روسیه در ایران دارد ایران را در معرض قرار گرفتن در صف اول هر جنگی قرار می دهد، اگر که اوضاع جهان به چنان نقطه ای برسد و دیگر جنگی نظیر جنگ ایران و عراق نخواهد بود بلکه نابودی اتمی نظیر هیروشیما خواهد بود! درست است که کسانی نظیر هنری کیسینجر وضعیت اوکراین را نظیر ویتنام می بینند و تلاش دارند که به قرارداد صلح برسند و امیدوارم که حق با آنها باشد، اما اگر وضع نظیر دوران جنگ جهانی دوم شود (و شاید بدتر از آن)، ایران هدف عمده ای به دلیل حضور روسیه خواهد بود و هر حرفی از تهدید اتمی که از سوی جمهوری اسلامی مطرح شود ایران را به هدف فوری تبدیل خواهد کرد، و در واقع 15 سال پیش تحقیقات و تحلیل خود را از واقعیت خطر برنامه ی اتمی ایران ارائه دادم ولی متأسفانه وقت نداشتم مقاله ام را به زبان انگلیسی ترجمه کنم که عنوانش هست «دلیل جنگ بخاطر برنامه اتمی» و اگر کسی بتواند ترجمه به انگلیسی و منتشر کند، ممنون خواهم شد. این لب مطلب در مورد وضعیتی است که اکنون در آن قرار داریم. آنچه که دوستانی نظیر دکتر اسماعیل نوری علا و حزب سکولار دموکرات ایرانیان تحت رهبری ایشان در یک دهه ی گذشته برای ایجاد آلترناتیو سکولار دموکرات در ایران انجام داده اند و همچنان زحمت می کشند، کاری است که همه ی ما لازم است برای نجات ایران انجام دهیم!

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE
http://www.ghandchi.com

سی ام خرداد ماه 1401
June 16,
2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

 

SEARCH