Sam Ghandchiسام قندچي هشدار به چپ و ملیون ایران درباره ی روسیه

سام قندچی

http://www.ghandchi.com/4289-iran-russia.htm

Warning to Iran's Left and Nationalists about Russia

http://www.ghandchi.com/4289-iran-russia-english.htm

پی نوشت 3 مرداد ماه 1401: یک جهان بینی از سوی شهر مرتدان

پی نوشت 31 تیر 1401: Newsweek: Putin Warns West Current World Order Is Over and New Era Is Coming

پی نوشت 30 تیر 1401: در چند روز گذشته پوتین در تهران با مقامات رژیم اسلامی دیدار داشت و کاریکاتورها در مطبوعات زیاد هستند *. اما از شوخی گذشته، همانطور که دو ماه پیش بحث شد، واضح است که «روسوفیلهای خفن رژیم اسلامی» که اسلام سیاسی را در ایران پیش می برند، هرروز بیشتر ایران را به پرتگاهی که روسیه ی پوتین برای سرزمین ما تدارک دیده، نزدیک می کنند، و نیازی به تحلیل بیشتر نیست و همان مشاهده ی صف کشیدن یکماه و نیم پیشِ سرانِ نظامیِ ایران در سفارت روسیه، کافی بود! خبرهایی که از جبهه های جنگ در اوکراین میرسد نشان می دهد که این ویرانگری به این زودی تمامی ندارد، گرچه کسانی نظیر هنری کیسینجر هنوز از دستیابی به صلح با پوتین، ناامید نشده اند!

پی نوشت 30 خرداد 1401: برجام و اپوزیسیون: 7 سال پیش در مقایسه با امروز

پی نوشت سی و یکم اردیبهشت ماه 1401: تفاوت اپوزیسیون و رزیستانس

پی نوشت سی ام اردیبهشت ماه 1401: مشکل بایدن یا ترامپ نیست، هراس من از

مطالب مرتبط: 1     2     3     4     5     6     7     8

 

iran-russia

 

دوستان عزیز، چند روز پیش اطلاع دادم که همچنان درگیر بیماری و تعمیرات صاحب آپارتمانم هستم و نمی توانم در کار انتشاراتی فعال باشم، با اینحال لازم دیدم فقط این یادداشت را در مورد اوضاع کنونی منتشر کنم. در واقع در 5 دقیقه ی پایان گفتاری درباره ی آلترناتیوهای واپسگرا، که کمی بیش از یکسال پیش دوست عزیزم دکتر مرتضی انواری ضبط و منتشر کرد، به طور تلویحی موضوع مورد اشاره در این مقاله نیز مطرح شد، و از همه ی دوستان تقاضا می کنم اگر می توانید برای هرکسی که می شناسید لینک آن گفتار کوتاه را ارسال کنید! همچنین موضوع مورد بحث در مورد روسیه را، بویژه در دوسال اخیر، در چند نوشته، به طور صریح تر مورد اشاره قرار داده ام.

 

اجازه دهید دوران آغاز جنگ جهانی دوم را به خاطر آوریم. همه می دانیم که نزدیک شدن رضا شاه به آلمان نازی هرچند به پیشرفتهای صنعتی ایران در آنزمان یاری رساند؛ اما، در پایان کار، باعث شکست شخص رضا شاه شد؛ با اینحال، در واقعیت، اشتباه، از سوی چپ و ملیون ایران بود، و در حقیقت گردانندگان حکومت رضا شاه نیز، به عبارتی همانها را دنبال می کردند! یعنی اینکه بعد از پایان جنگ جهانی اول، آلمان که شکست خورده بود، آغاز به بازسازی کرد، و دولت وایمار در آلمان تشکیل شد، که نماد آن بازسازی بود، و سوسیال دموکراتها در آن نقش درجه ی اول داشتند، و آن رژیم، بهترین سمبل دولتی دموکراتیک در همه ی تاریخ آلمان تا آنزمان بود، و روشنفکران کشورهای مختلف از جمله ایران، هوادار آن شدند، و دکتر تقی ارانی یکی از آنها بود و گرچه او، لنینیست بود، و سوسیالیستهای دولت وایمار برعکس، هوادار کائوتسکی بودند، و به رغم آنکه ارانی بخاطر دیدگاههای کمونیستی در زندان رضا شاه جان داد، با اینهمه، نظر دکتر ارانی در مورد آلمان، تفاوتی با گردانندگان رژیم رضا شاهی نداشت! اینکه حکومت آلمان به سرعت به رژیم فاشیستی نازی ها تغییر یافت، شاید برای اروپایی ها خیلی زود درک شد، و چمبرلین ها با چرچیل ها جایگزین شدند، اما برای روشنفکران ایران، تا پایان جنگ جهانی دوم هم، هنوز تغییر آلمان وایمار به آلمان فاشیستی حزب نازی، موضوعی نبود که جا افتاده باشد!

 

در حقیقت امروز نیز در وضعیتی مشابه، وقتی روشنفکران چپ و ملیون ایران، از روسیه حرف میزنند، گویی دارند از دوران گورباچف حرف میزنند؛ در حالیکه سالهاست روسیه از آن روزها فاصله گرفته است و همان حمله ی 8 سال پیش روسیه و تصرف و الحاق کریمه، این واقعیت تازه ی فاشیستی روسیه را نشان داد! به هر حال یکبار در دوران رضا شاه، چپ و ملیون ایران در مورد آلمان اشتباه کردند، یعنی فقط حکومت رضا شاه نبود که اشتباه کرد و تاوانش را داد. امروز نیز چپ و ملیون ایران هنوز واقعیت روسیه ی پوتین را درک نکرده اند و فقط رژیم اسلامی نیست که با متحد شدن با روسیه، کل ایران را در خطر جدی قرار داده است! واقعیتی که از دوران جنگ جهانی دوم می شود آموخت اینکه قدرتهای بزرگ نظیر روسیه در زمان جنگ جهانی دوم، و چین در عصر حاضر، قادرند که کل بازی را حتی در دقیقه ی 90 تغییر دهند، همانگونه که شوروی در آنزمان از قرارداد عدم تجاوز با هیتلر عقب نشینی کرد و با متفقین علیه آلمان نازی متحد شد، اما برای کشورهای کوچک، نظیر دولت رضا شاه در دوران جنگ جهانی دوم، چنین چرخشی ممکن نبود، و خود رژیم رضا شاه نابود شد!

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE
http://www.ghandchi.com

بیست و سوم اردیبهشت ماه 1401
May 13,
2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

 

SEARCH