Sam Ghandchiسام قندچي تفاوت اپوزیسیون و رزیستانس

سام قندچی

http://www.ghandchi.com/4291-opposition-vs-resistance.htm

مطالب مرتبط:  1     2     3     4     5     6     7      8     9     10     11    12     13     14     15

 

opposition-vs-resistance

 

دوستان عزیز،

 

هشت روز پیش مقاله ای از صاحب این قلم منتشر شد تحت عنوان «هشدار به چپ و ملیون ایران درباره ی روسیه». نظرم را در مورد چپ و ملیون در 40 سال گذشته بارها مطرح کرده ام و حتی در یک ویدیو کوتاه در عرض 5 دقیقه بحث کرده ام؛ اما، آن، اصل بحث در مقاله ی تازه ام نبود. مقاله در واقع هم خطاب به اپوزیسیون بود و هم خطاب به رژیم اسلامی چرا که اکنون آنچه در شکل گیری بعدی فعالیت مخالفان تعیین کننده خواهد بود، هم اپوزیسیون خواهد بود هم رژیم! در اینجا می خواهم فقط چند نکته را در مورد تفاوت «اپوزیسیون و رزیستانس» یادآور شوم چرا که نقش دو طرف را، سالهاست گفته ام بویژه در زمان خیزش 96، و نمی خواهم دوباره تکرار کنم؛ اما چند نکته ای که می خواهم یادآور شوم:

 

1. لطفا در مقاله ی مورد اشاره در بالا تجربه ی کشور آلمان و مشخصاً حزب سکولار دموکرات آلمان را در زمان خیزش فاشیسم با دقت مطالعه کنید.

 

2. در پی اعدامهای شکرالله پاک نژاد و سعید سلطانپور و بعد هم اعدامهای مجاهدین و خروج زنده یاد بنی صدر و مسعود رجوی از ایران، شورای مقاومت تشکیل شد یعنی «رزیستانس»!

 

3. جنگ ایران و عراق و اعدامهای دهه ی شصت تا زمان صلح ایران و عراق ادامه داشت؛ و در پی امضای صلح ایران و عراق و شکست عملیات فروغ جاویدان مجاهدین، اعدامهای سال 67 ادامه پیدا کرد.

 

4. بعد از پایان جنگ ایران و عراق و شروع به اصطلاح جهاد سازندگی توسط آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی، جریان اصلاح طلبی در ایران شکل تازه ای گرفت و بعد از آن هم خیمه شب بازی حجت الاسلام محمد خاتمی و اصلاح طلبان راه افتاد که تا خیزش 96 عرصه ی سیاسی ایران را اشغال کرد و در واقع آنچه به اصطلاح اپوزیسیون در همه ی آن سالها خوانده می شد همان اصلاح طلبان بودند. و اوج آن هم، جنبش سبز بود که شکست خورد و رهبران اصلاح طلب بر عکس مجاهدین، راه «رزیستانس» را انتخاب نکردند و همچنان به راه گذشته ی خود ادامه دادند!

 

5. بعد از دی ماه 1396، خیزش96 برخاست که از اساس با اهداف اصلاح طلبان تفاوت داشت و خواست آن پایان دادن به رژیم اسلامی بود و همچنان این حرکت تازه در میان مردم ایران، در خیزش98 و خیزش 1400 ادامه پیدا کرد؛ و امروز نیز، ادامه ی آنرا در «خیزش 1401» شاهد هستیم.

 

6. ما همه دولت «ویشی» را در فرانسه به یاد داریم. واقعیت این است که بویژه با در نظر گرفتن اوضاع جهانی و سمتگیری روشن رژیم اسلامی با روسیه ی پوتین و این واقعیت تلخ که حتی به نوعی، روسیه، ایران را در مذاکرات برجام نمایندگی می کند؛ احتمال اینکه در ایران، در آینده ی نزدیک «اپوزیسیون» جای خود را به «رزیستانس» بدهد دور از ذهن نیست، و این امر همانطور که در زمان خیزش 96 نوشتم، به تصمیمهای هم اپوزیسیون و هم رژیم اسلامی، و همچنین بستگی به تحولات سریع داخل و خارج از ایران خواهد داشت! هدفم از انتشار مقاله ی هفته گذشته ام دادن هشدار در این مورد بود! لطفاً برای آشنایی با مفهوم «رزیستانس» کتاب «ژان لافیت» را، تحت عنوان «برمی گردیم گل نسرین بچینیم»، مطالعه کنید! امیدوارم پیش از آنکه به چنان بدبختی هایی که آن کتاب تشریح می کند، بیافتیم، رژیم اسلامی در ایران با حکومتی سکولار دموکرات و آینده نگر جایگزین شود که راه دموکراسی را در پیش گیرد، نه استبداد! لطفاً بری بحثهای مفصل تر به سایت ایرانسکوپ-دات-کام مراجعه کنید.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE
http://www.ghandchi.com

سی و یکم اردیبهشت ماه 1401
May 21,
2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

 

SEARCH