Sam Ghandchiسام قندچي هدف رضا پهلوی: جایگزین کردن رژیم روحانیون در ایران با رژیم پادشاهی پارلمانی
سام قندچی
http://www.ghandchi.com/1383-hadafe-reza-pahlavi.htm

 

سه روز پیش، جان گمبرل، خبرنگار آسوشیتدپرس، گزارش کرد، که شاهزاده رضا پهلوی در مصاحبه ای با او، "خواستار جایگزین کردن رژیم روحانیون در ایران با رژیم پادشاهی پارلمانی" شده است (1). این قلم همان ساعت پخش گزارش خبرنگار، نحوه خدعه آمیز طرح این هدف، از سوی شاهزاده را، در نوشتاری دقیقاً توضیح دادم، و از شاهزاده خواسته شد، رسماً از مردم ایران عذرخواهی کنند (2). پاسخگویی از سوی رهبران سیاسی ایران همیشه آرزوی ملت بوده است. با اینحال، آیت الله خمینی، در مورد خدعه مشابهی در ارتباط با اپوزیسیون، سالها بعد از انقلاب، در گفتگو با دکتر ابوالحسن بنی صدر، اذعان به خدعه کرد، اما نه آنکه عذرخواهی کند، بلکه از فریبکاری خود، که سالها ادامه داشت، خوشحال هم بود، همانگونه که توضیح داده شده است (3).

 

به هرحال خوانندگان می توانند نقد نگارنده این سطور را از شاهزاده، در مورد جزئیات مورد بحث، به دقت مطالعه کنند، و خود قضاوت کنند. تا کنون پاسخی از سوی شاهزاده دریافت نشده است. اما آنچه مصاحبه اخیر شاهزاده رضا پهلوی به روشنی نشان می دهد، این است که ایشان خود را رهبر برنامه پادشاهی خواهی پارلمانی برای ایران می دانند، و شخصاً این جایگاه ایشان را به رسمیت شناخته و می شناسم، و در این چارچوب با مطالبی که طرح کرده اند، وارد بحث می شوم. شاهزاده رضا پهلوی در این مصاحبه، راه انقلاب مسالمت آمیز را مطرح کرده، و می گویند پادشاهی در تاریخ ایران اساساً با دموکراسی عجین بوده است (4). پاسخ اینجانب را به هر دو موضوع، در نوشتاری تحت عنوان "چرا با اصلاح طلبی اسلامی مخالفیم،" که لینک آن در پانویس آمده، می توانید ملاحظه کنید (5).

 

امیدوارم پادشاهی خواهان ایران به رهبری شاهزاده رضا پهلوی بتوانند در کشور ایران جدا از آنکه مردم چه نظامی را انتخاب کنند، همیشه در امنیت و آزادی زندگی کنند. شخصاً سی و اندی سال پیش یک رشته مقالاتی را در روزنامه ایران تایمز واشنگتن تحت عنوان "ترقی خواهی در عصر کنونی" منتشر کردم (6)، و کتابی را نیز 16 سال پیش، در مورد انقلاب ارتجاعی 1357 نوشتم (7)، و بحث درباره اصلاحات و انقلاب، عدالت اجتماعی و آینده نگری، جنگ و صلح، دموکراسی و استقلال، سکولاریسم و ترقی، موضوع های فکری این قلم در 40 سال گذشته بوده است (8). امیدوارم بتوانیم عمیق تر، در مورد رابطه انقلاب و ترقی خواهی، جدا از آنکه انقلابی، مسالمت آمیز یا قهرآمیز باشد، تبادل نظر کنیم. اگر شاهزاده رضا پهلوی نیز مایل باشند با یکدیگر در گفت و گویی تلویزیونی در این مورد بحث کنیم، از چنین تصمیمی، استقبال خواهم کرد.


به امید 
جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com   
http://www.ghandchi.com   
بیست و سوم فروردین ماه 1396
April 12, 2017

پانویس:

 

1. Jon Gambrell's Report
https://apnews.com/aabda1d7582d49b784c7ec7ee2e96e6e

دویچه وله فارسی: ترجمه گزارش مصاحبه نهم آوریل 2017 جان گمبرل خبرنگار آسوشیتدپرس در دوبی که در آن شاهزاده رضا پهلوی "خواستار جایگزین کردن رژیم روحانیون در ایران با رژیم پادشاهی پارلمانی شد‌"
http://p.dw.com/p/2ax0f
 

2. شاهزاده رضا پهلوی، شما باید رسماً برای خدعه امروز از مردم ایران عذرخواهی کنید
http://www.ghandchi.com/1378-reza-pahlavi.htm
 
Prince Reza Pahlavi, you Must Officially Apologize to Iranian People for Today's Deception
http://www.ghandchi.com/1378-reza-pahlavi-english.htm

 

3. بازهم درباره خدعه خمینی
http://www.ghandchi.com/1379-khodeye-khomeini.htm

 

4. Reza Pahlavi's Video Clip
https://www.youtube.com/watch?v=6mtSaYwqe8g

 

5. چرا با اصلاح طلبی اسلامی مخالفیم
http://www.ghandchi.com/1382-chera-mokhalefe-eslahtalabi.htm

 

6. ترقی خواهی در عصر کنونی
http://www.ghandchi.com/352-taraghikhahi.htm

 

7. ایران آینده نگر: آینده نگری در برابر تروریسم
http://www.ghandchi.com/500-FuturistIran.htm

FUTURIST IRAN: Futurism vs Terrorism (Online Book, Third Edition)
http://www.ghandchi.com/500-FuturistIranEng.htm
 

8. کن فیکون مارکسیستیِ ایران

http://www.ghandchi.com/1303-kon-faya-kun.htm
http://isdmovement.com/2017/0417/040717/040717.Sam-Ghandchi-Marxists-Armageddon.htm
 

 

 

 

 

 

 

 

 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

 

 

 

SEARCH