Sam Ghandchiسام قندچي خیزش آبان 98 شباهتی به انقلاب 57 یا جنبش سبز نداشت

سام قندچی

http://www.ghandchi.com/4195-khizeshe-aban98.htm

پی نوشت دوم آذرماه 1400: برکناری (لیلا واثقی) فرمانداری که در آبان ۹۸ دستور شلیک داد: معصومه ابتکار، معاون پیشین امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور ایران در دولت حسن روحانی که گفته می‌شود انتصاب لیلا واثقی با توصیه او انجام شد، از عملکرد وی دفاع کرده است.

مطالب مرتبط: 1     2     3     4     5     6     7     8     9     10     11     12     13     14     15     16     17     18     19     20

 

khizeshe-aban98

 

در هفته ی گذشته آبان تریبونال در لندن برای دادخواهیِ خانواده های جانباختگان خیزش آبان 98، با تلاشهای خانم ناهید شیرپیشه مادر زنده یاد پویا بختیاری، مسیح علینژاد، و دهها نفر دیگر از فعالان حقوق بشری، سیاسی و مدنی در داخل و خارج از ایران، برگزار شد. و همچنین دادگاه حمید نوری در سوئد که در 43 سال گذشته در خارج کشور بی سابقه است، همچنان ادامه دارد. خیزش آبان 98، حرکت پابرهنگان در ایران بود و شباهتی با انقلاب 57 یا جنبش سبز نداشت! انقلاب 57 جنبشی دموکراسی خواهانه بود گرچه رهبری آن را آیت الله خمینی در دست گرفت و بقیه ی ماجرا را سالهاست بحث کرده ایم. همچنین در سال 1388، جنبش سبز نیز، بخشی از جنبش دموکراسی خواهیِ طبقه ی متوسط جامعه ی ایران بود، گرچه رهبری آن را نتوانستند سکولار دموکراتها در دست گیرند، و به دست اصلاح طلبان اسلامی افتاد، و در مورد آن رویداد نیز بسیار بحث شده است. و سالهاست چه پیش از انقلاب 57، و چه بعد از آن، که جنبش دموکراسی خواهی در تاریخ ایران، عمیقاً مورد بررسی قرار گرفته است! اما، خیزش آبان 98 اساساً «جنبش تهیدستان و پابرهنگان» بود که می خواهم چند کلمه در مورد سابقه ی اینگونه جنبشها در تاریخ با خوانندگان در میان گذارم و خواهش می کنم پاراگراف بعدی را با دقت بخوانید و تصور نکنید می دانید که بحث چیست!

 

شاید بهترین نمونه ی جنبش پابرهنگان در تاریخ همان چیزی است که در پایان کار، انقلاب اکتبر روسیه خوانده شده است، هرچند ابداً نه در اکتبر یا نوامبر سال 1917، بلکه در فوریه ی آن سال به وقوع پیوست، و انقلاب فوریه ی روسیه نام داشت! برعکس همه ی بحثهایی که همیشه در رابطه با جنگ جهانی اول و موضع لنین و انترناسیونال سوم در زمان آن جنگ، که باعث شد انترناسیونال دوم و سوم از هم جدا شوند، یعنی نظریه ی لنینیِ تبدیل جنگ جهانی، به جنگ داخلی، علیه دولت "خودی،" در واقعیت ابداً موضع لنین حتی در خودِ اپوزیسیون روسیه، پیروز نشد و بلشویکها نتوانستند جنگ جهانی اول را به جنگ داخلی در روسیه تبدیل کنند و در زمان انقلاب فوریه در روسیه که جنبش پابرهنگان بود، خود لنین در سوئیس بود و مشغول نوشتن کتاب «دولت و انقلاب»، و همچنین در آن سالهای جنگ جهانی اول، نه تنها دستنوشته های فلسفی اش را در مورد ارسطو، هگل و برخی دیگر از فلاسفه نوشت، بلکه کتاب «امپریالیسم بالاترین مرحله ی سرمایه داری» را، نخستین بار بعد از پایان جنگ جهانی اول، در مسکو بعد از به قدرت رسیدن بلشویکها منتشر کرد! اما جنبش پابرهنگان بود که رژیم تزاریسم را در فوریه 1917، سرنگون، و شوراها را جایگزین آن کرد و نقش بلشویها نیز در آن ناچیز بود، و مهمتر آنکه روسیه در جنگ جهانی اول، از پیروزمندان جنگ بود! پس چرا رژیم رومانفها سقوط کرد، دقیقاً به خاطر فقر و فلاکتی که روسیه را در برگرفته بود و به همین دلیل است که شعار «نان، صلح، زمین» را حزب بلشویک مطرح کرد، که ابداً خواستهای سوسیال دموکراسی نیست، و حتی موضوع صلح نیز تقریباً تمام شده بود چون جنگ تمام شده بود، و اصل کار همان «نان» بود که به رغم پیروزی روسیه در جنگ، فقر بیداد می کرد، و طرح موضوع زمین نیز برای جلب همکاری دهقانان بود! اما 9 ماه بعد از فوریه که «انقلاب اکتبر» می شود، در واقع انقلابی در کار نبود و کودتای لنین بود که قدرت را از جنگ دولت موقت کرنسکی و منشویکها، خارج می کند. در مورد کودتا بودن "انقلاب اکتبر،" سالهاست آقای بابک امیرخسروی به تفصیل بحث کرده اند! اما اینجا بحث این نگارنده موضوع جنبش پابرهنگان در روسیه نیست! در همان زمان یعنی سال 1917 در ایران، در پی دوران فترت و جنگ جهانی اول، در سال 1918، یعنی سه سال پیش از کودتای رضا خان، جامعه ی ایران در شرایطی بود که آماده ی یک جنبش بزرگ پابرهنگان بود! در آن سال 1918 در ایران قحطی و شیوع وبا بیداد می کرد و همانوقتی است که دنیا نیز درگیر همه گیری آنفلوانزای اسپانیایی بود و در ایران فقر و بدبختی به اوج رسیده بود و دولت مشروطه ی احمد شاه نیز قادر نبود که این وضعیت را سرو سامان دهد و چه بسا در ایران نیز نتیجه می توانست نظیر انقلاب روسیه شود! به همین دلیل بریتانیا از کودتای رضا خان حمایت کرد! پدر مرحوم من که آن سالها را دیده بود، می گفت در نزدیکی محلی که در جنوب شهر تهران در نزدیکی میدان تره بار، «سر قبر آقا» خوانده می شود، اجساد آنهایی که از «وبا» مرده بودند افتاده بود، و کسی نبود که جمعشان کند و بعدها زمان رضا شاه است که آن مناطق پاکسازی و بازسازی شد. در واقع برنامه های رضا شاه پاسخی به نیازهای پابرهنگان بود و جنبش پابرهنگانی را که می توانست آنزمان نتیجه ای نظیر روسیه به بار آورد، به عقب زد، البته شوربختانه نحوه ی انجام این کار، برای خواستهای جنبش دموکراسی خواهی ایران که بویژه از زمان مشروطه شروع شده بود و تا به امروز ادامه دارد، پاسخگو نبود!

 

به هر حال خیزش آبان 98 که پیش درآمد آن، خیزش دی ماه 96 بود و این تابستان نیز شاهد آغاز خیزش 1400 بودیم، اساساً با همه ی خیزشهای تاریخ 100 ساله ی ایران متفاوت بود و هنوز درست درک نشده است. از جمله آنچه در روزهای خیزش 98 در نزدیکی شهر قدس (قلعه حسن خان، کن سولوقون سابق) به وقوع پیوست به بهترین وجه نشاندهنده ی خصلت آن خیزش بود، وقتی خانم «لیلا واثقی» فرمانداز شهر قدس به وضوح گفت که فرمان آتش در آن روز داده بود. شهر قدس و شاپینگ مالی بنام «ایران مال» که در نزدیکی آنجا ست، همه توسط سپاه پاسداران ساخته شده، و به حق بنایی بسیار زیبا، و یکی از گرانقیمت ترین مناطق تهران در حال حاضر، و محافظت از آنجا در واقع محافظت از ثروتمندترین ساکنان شهر تهران است و امثال خانم «لیلا واثقی» نقشی نظیر محافظان مجموعه های گرانبها در مناطق لوکس برزیل و هندوستان را دارند که هر لحظه برای حمله ی پابرهنگان آماده اند و از شلیک سلاح گرم نیز امتناع نمی کنند، آنچه که شوربختانه در آبان 98 شاهد آن بودیم!

 

در پایان اجازه دهید این شعر را که دیروز خانم شیفته در این دومین سالگرد خیزش 98، در توییتر خود درج کرده بودند در اینجا نقل کنم:

 

 

*******************************

توییت شیفته

https://bit.ly/3ceYaGW

بیست و پنجم آبان ماه 1400

shiftegaan@
14 ماه نوامبر 2021
مَردمم رو به عزا
هر بهاران تنها
هر خزان تنهاییند
نان خشکیده شده خون جگرند
_ بگذارید هواری بزنم....

زلزله ..سیل .. مصیبت ..فقر است
روزگار وطنم
خشم من لبریز است
در دلم غوغایی ست
آتشی پنهانم .‌.
_ تا جنون فاصله ای نیست از اینجا که منم

_ بگذااارید هواری بزنم...🕊️...

شیفته /

*******************************

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE
http://www.ghandchi.com

بیست و هفتم آبان ماه 1400
November 16, 2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

 

SEARCH