Sam Ghandchiسام قندچي  خیزش98، رضا پهلوی، بحثهای مهستان و نگاهی به سایت عصر آنارشیسم
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/2971-asre-anarchism.htm

معنای «جمهوری» و جمهوریت

مطالب مرتبط: 1، 2، 3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23

 

rp-az-maast-keh-bar-maast

 

دو روز پیش در جلسه ی یکشنبه های مهستان جنبش سکولار دموکراسی ایران در مورد صرف وقت زیاد در این جلسات درباره آقای رضا پهلوی و موضوعِ یافتن رهبر کاریزماتیک بحث بود که در سه بخش ارائه شد (1، 2، 3) و اینکه چرا خودِ این نگرش نه تنها می تواند سدی در برابر رشد مبارزات علیه رژیم اسلامی باشد بلکه در آینده ی بعد از پیروزی نیز می تواند عاملی برای عدم تکامل دموکراسی در ایرانِ بعد از پایانِ رژیم کوکلاکس کلان های اسلامی شود. صرفنظر از اینکه با این بحث موافق یا مخالف باشیم، توصیه می کنم به هر سه بخش این جلسه (1، 2، 3)، گوش کنید که بسیار شنیدنی است. در واقع این جریان به مهستان محدود نیست و بویژه از سوی برخی کمونیستهای سابق دنبال می شود که در دوران انقلاب 57 نیز در ساختن رهبری کاریزماتیک از آیت الله خمینی نقش داشتند. با اینحال باید گفت که در کشورهای عقب مانده این پدیده ی تازه ای نیست و بسیاری از اوقات وقتی رهبر کاریزماتیکی هم نیست، خود مردم چنین پدیده ای را اختراع می کنند. موضوعِ قدرت سیاسی و از جمله رهبر کاریزماتیک را این نگارنده از نظر تئوریک در نوشته ای در گذشته تحت عنوان «گالبریت، آناتومی قدرت، و دموکراسی در ایران» بحث کرده ام. همچنین یکسال و نیم پبش در مورد طرحهای رهبر نمادین در مهستان، مخالفت خود را ابراز داشتم و سال گذشته نیز میثاق ملی مهستان را به دلیل طرح رهبر نمادین امضا نکردم. دکتر ایکس هم نقدی بسیار عالی درباره سیستم دو ریاستی نوشته که متأسفانه فقط به زبان انگلیسی منتشر شده است. با اینحال همواره از حزب سکولار دموکرات ایرانیان و فعالیتهای مهستان جنبش سکولار دموکراسی و همه ی تلاشهای دکتر اسماعیل نوری علا و همراهانشان حمایت کرده ام. یک سال پیش نیز صاحب این قلم در نوشتاری تحت عنوان «دنبال رهبر خردمند یا فرهومند نگردیم، تشکیلات قدرت است و می تواند طلیعه جمهوریتی دموکراتیک، سکولار و آینده نگر باشد»، به این موضوع پرداخته و بطور خلاصه در یک جمله نوشتم:

 

جمهوریت به این معنا است که جمهور مردم نه تنها حکومت را انتخاب می کند بلکه بعد از انتخاب هم از طریق ارگانهای قضاوت مردم نظیر مطبوعات آزاد، پارلمان و سازمانهای مدنی و سیاسی آزاد، بر کار حکومت نظارت می کند و حتی اگر پیش از پایان دوره ی هر مقام، از جمله بالاترین مقام یعنی رییس جمهوری، مردم قضاوت بر پس گرفتن رأی خود کنند، برای برکناری آن مقام از طریق طی مراحل قانونی، اقدام می کنند (معنای «جمهوری» و جمهوریت).

 

اما در بحثی دیگر، چه دوست داریم و چه نه، واقعاً نیروی اصلی که در خیزش96 و  خیزش98 فعال بوده و هست، آنارشیستهای ایران هستند. به رغم آنکه نقد مفصلی همین یکماه پیش در مورد آنارشیسم نوشتم، و کلاً از جدی ترین مخالفان آنارشیسم هستم، و همین یک ماه و نیم پیش نیز نقدی با عنوان «در رد آنارشیسم، اعلامیه ی رادیوی آنارشیستها، و آنارشیسم به زبان ساده» به رشته ی تحریر در آوردم، اما در همین سه هفته ی اخیر تأثیرگذارترین فعالیت در اینترنت که مستقیماً به این جنبش یاری رسانده، همین رادیو آنارشیستها بوده است که می توانید برخی از برنامه های آن را در سایت عصر آنارشیسم گوش کنید. مثلاً همین دیروز درباره اعتراضات در شاهین شهر گزارش داده و یا در مصاحبه ای درباره نقش یکی از معاونان آقای مهدی کروبی در بازجویی های دهه شصت اطلاع رسانی شده است. البته اینکه این دوستان و چپ های دموکرات هرچه بدبختی در ایران است را به گردن "نئولیبرالیسم" می اندازند، اشتباه است و نظیر آن است که در نقطه ی مقابل جمع دیگری از چپی ها در زمان ریاست جمهوری آقای محمود احمدی نژاد امیدوار بودند دولت احمدی نژاد مشکلات اقتصادی رژیم اسلامی را با طرح عدالت خیالی "سوسیالیستی" حل کند. به هر حال به رغم آنکه خود نیز از منتقدان جدی آنارشیسم هستم اما باید اذعان کرد که سایت عصرآنارشیسم یکی از فعالترین سایتهای اینترنتی در این روزهای خیزش98 بوده و هست.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE.COM
http://www.ghandchi.com

دوازدهم آذر ماه 1398
December 3, 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
https://sites.google.com/site/futuristparty

 

 

 

SEARCH