Sam Ghandchiسام قندچي  در رد آنارشیسم، اعلامیه ی رادیوی آنارشیستها، و آنارشیسم به زبان ساده
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/2898-rejecting-anarchism.htm

مطالب مرتبط: https://goo.gl/hGT9V6

 

rejecting-anarchism

 

چهار روز پیش مقاله ای از این قلم منتشر شد با عنوان «یادداشتی برای آنارشیستهای ایران» و شش روز پیش از آن نیز نوشتاری تحت  عنوان «آنچه از تراژدی کردستان سوریه می توان آموخت» انتشار یافت که در واقع نقدی بود به «پژاک» که با قهرمان سازی می خواهد از شور و شوق جوانان انقلابی ایران سوء استفاده و از آنها بعنوان گوشت دم توپ استفاده کند. فوراً عوامل پژاک حمله ی خود را در به این قلم آغاز کردند که دو روز پیش پاسخ داده شد. پژاک حزبی واقعی نیست که از میان مردم کردستان ایران برآمده باشد و به دلیل حمله ی نظامی رژیم اسلامی به کردستان، برای دفاع از خود مسلح شده باشد، پژاک جریان تروریستی وارداتی به ایران و شاخه ی پ ک ک ترکیه است، و اینجانب به اندازه کافی درباره پژاک توضیح داده ام و بیشتر هم وقت صرف آنها نمی کنم.

 

اما آنارشیسم، چند روز پیش وعده ی آغاز به کار رادیوی آنارشیستها اعلام شده است. همانطور که در «یادداشتی برای آنارشیستهای ایران» اشاره شد، در این چند سال به اندازه ی کافی از نظر تئوریک درباره آنارشیسم بحث کرده ایم. در اینجا اجازه دهید خیلی به زبان ساده صحبت کنیم. شما جوانی هستید که بی عدالتی را در جامعه می بینید. به تنهایی سینه سپر می کنید و به زاغه های جنوب شهر می روید تا با این بی عدالتی ها دست و پنجه نرم کنید. به یک نفر، دو نفر کمک می کنید و بعد کلافه می شوید که از دست شما به تنهایی کاری بر نمی آید. میروید بمبی می سازید و بانکی را منفجر می کنید و امیدوارید مانند رابین هود پولها را به مستمندان بدهید، حتی جمعی که برای این هدف راه اندازی می کنید خود نفی آنارشیسم است که قرار بود ضد تشکیلات باشد. وقتی درگیر همه ی این تناقضات می شوید، ممکن است خودکشی کنید یا که جریانی فاشیستی مانند هیتلر را بیابید که قول دهد همه ی این معضلات را با اقتدار خود حل کند و شما هم سکوی پرش آن می شوید.

 

آنچه ذکر شد راه آنارشیسم است بدون زرق و برق قهرمانسازی های گول زننده. در همین آمریکا شماری از فداکارترین جوانان این سرزمین، آنچه به زبان ساده نوشته شد را تجربه کردند و بسیاری از آنها هم در این تناقضاتِ آنارشیسم، نابود شدند. اگر همانها می خواستند درخدمت واقعی همان مردمی که در گِتو زندگی می کنند، کاری بکنند، می توانستند مثلاً عضو حزب دموکرات شوند و از جمله در کارهای عام المنفعه برای بی خانمانها شرکت کنند و اگر آن حزب را قبول ندارند، حزب دیگری انتخاب کنند، یا که حزب و تشکیلات مورد نظر خود را بسازند، ولی با آنارشیسم فقط خود را نابود کردند و کمکی هم به مردم نبودند. آنارشیسم بیراهه ای است که بعد از بیراهه ی اصلاح طلبی اسلامی، انرژی نسل دیگری را در مبارزه با رژیم اسلامی به هدر خواهد داد. این انرژی را برای نشو و نمای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر صرف کنیم و با برنامه ریزی و فعالیت با گامهای مؤثر، برای آینده تلاش ورزیم. نابود کردن و خرد کردن، درد مردم ایران را دوا نمی کند، همانطور که مشی چریکی در دوران شاه دردی دوا نکرد و سکوی پرش رژیم اسلامی ارتجاعی و استبدادی تازه ای به قدرت شد.

 

به امید جمهوری آینده‌نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE.COM
http://www.ghandchi.com

بیست و هشتم مهر ماه 1398
Oct 20, 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده‌نگر ایران
https://sites.google.com/site/futuristparty

 

 

SEARCH