Sam Ghandchiسام قندچي دوقلوهای سرباز کوچک مشغول خراب کردن شاهزاده رضا پهلوی

 سام قندچی

http://www.ghandchi.com/1654-reza-pahlavi.htm

 

دهسال پیش دو مصاحبه با صدای آمریکا داشتم که اولی درباره فیلترینگ اینترنت بود (1) و دومی درباره آینده نگری (2).  عده ای از سلطنت طلبان چشم دیدن مطرح شدن نظرات این قلم را نداشتند، ابتدا در وبلاگی بنام سرباز کوچک مطلبی گذاشتند مبنی برآنکه از سوی اینجانب به شاهزاده رضا پهلوی در بولتن بورد جبهه ملی توهین شده و البته حرفی از ماه ها فحاشی های مداوم خودشان به اینجانب با استفاده از نامهای مستعار در آن تالار بحث نزدند (3). بعد هم شخصی که از عوامل سلطنت طلبان بود و به رؤسای صدای آمریکا نزدیک بود، با خانم شیلا گنجی و دکتر کامبیز محمودی که مدیران وقت صدای آمریکا بودند در خود دفتر صدای آمریکا نشستی داشت و نه تنها تلاش کرد نویسنده این سطور را خراب کند بلکه مشخصاً خواستار اخراج این قلم از صدای آمریکا شد. بقیه ماجرا را نیز پنج سال پیش به تفصیل توضیح داده ام (4). و البته موضوع گروه های فشار، به سلطنت طلبان و به مدیران آن زمان صدای آمریکا، محدود نبوده و نیست و بیش از این حرفهاست (5).

 

روز گذشته در اینترنت دیدم که این بار عده ای که خود را از هواداران جنبش ملی و دکتر مصدق معرفی می کنند با درج عکسی از شاهزاده رضا پهلوی در کازینویی در لاس وگاس در روز جنایت هولناک ترور بیش از 59 نفر در آن شهر، شروع به خراب کردن شاهزاده رضا پهلوی کرده اند که واویلا ایشان در بحبوحه مبارزات مردم برای تغییر رژیم در لاس وگاس در حال تفریح بوده اند و بعد هم نوشته اند که جمع آوری پول برای کودکان در همکاری با لابی اسراییل است و در ادامه نیز سخنان مشمئز کننده ای در مورد یهودیان نوشته اند. این بار اول نیست که این افراد در مورد یهودیان و بهاییان تحت عنوان جنبش ملی سخنان مشمئز کننده می نویسند و به تازگی نیز در ظاهر در دفاع از مسلمانان روهینگیا این کار را کردند که یک ماه پیش مفصل کار آنها را توضیح دادم و نوشتم "این دوستان سالهاست در ایرانی که 38 سال است تحت حاکمیت اسلامگرایان است، همچنان دعوایشان با آمریکا است" (6) و امروز نیز این کار درج عکس میز قمار در لاس وگاس را برای خراب کردن شاهزاده رضا پهلوی می کنند. مگر خودشان برای تفریح به مراسم عزاداری می روند؟

 

شخصاً نمی دانم که این افراد اصلاً به جنبش ملی دکتر مصدق ربطی دارند و یا نه، اما چه داشته باشند و چه نداشته باشند، رفتار آنها را برای خراب کردن شاهزاده رضا پهلوی محکوم می کنم، و اگر مرتبط با جنبش ملی هستند، دو چندان محکوم می کنم چرا که اگر کسی از نظر اندیشه سیاسی به اینجانب نزدیکتر است و بنام آن اندیشه سیاسی کار ناشایستی می کند بیشتر موظف به محکوم کردن چنین اقداماتی هستم، و اینکه اختلاف سیاسی را باید از طریق بحث و تبادل نظر موضوعات سیاسی، مطرح کرد و نه با حمله شخصی.  ای کاش شاهزاده رضا پهلوی نیز 10 سال پیش وقتی عده ای از سلطنت طلبان بخاطر اختلاف سیاسی با این قلم تلاش در خراب کردن اینجانب و اخراج این قلم از شغل ژورنالیستی ام در صدای آمریکا داشتند، صدایشان را بلند کرده بودند و آنها را محکوم می کردند. در همان زمان در نامه سرگشاده ای به شاهزاده رضا پهلوی در این مورد اطلاع رسانی کردم، اما ایشان سکوت کردند (7). تنها کسی که در آنزمان به دادم رسید دکتر شاهین فاطمی بود که به رغم اختلاف سیاسی، کسی بود که از درستکاری حمایت می کرد و اختلاف سیاسی را دلیلی برای حمله شخصی و بیکار کردن افراد از شغلشان نمی دانست. با آرزوی طول عمر و شادی بیشتر برای دکتر شاهین فاطمی (8).

 

ای کاش همه یاد بگیریم که اختلافات سیاسی خود را متمدنانه مطرح کنیم و نه آنکه روزنامه نگاران را خفه کنیم، چه با فشار مالی بیکار شدن از شغل، چه از طریق به زندان انداختن، که روش اولی در آمریکا و روش دومی در ایران متداول است، و هر دو هم با خراب کردن افراد شروع می شود و نه بررسی اینکه کسی کار ژورنالیستی اش ارزش دارد یا نه. نگاهی به سایت سرباز کوچک (9) و ایرانسکوپ (10) در همه این سالها بیاندازید و خود قضاوت کنید که کدامیک کار ژورنالیستی بهتری انجام داده اند. تازه ایرانسکوپ را دست تنها و بدون کمک مالی هیچ فرد یا مؤسسه ای انجام دادم و به قیمت دشواری زندگی، فشار مالی بر خود و خانواده ام بوده است، در حالیکه سرباز کوچک از کمک مقامات بالای آمریکایی برخوردار بوده که حتی توانسته بودند مدیران ارشد صدای آمریکا را زیر فشار قرار دهند. خانم شیلا گنجی و آقای دکتر کامبیز محمودی دقیقاً نام آن شخصی را که در آنزمان دست در دست سایت سرباز کوچک کار می کرد، می دانند و شاهزاده رضا پهلوی می تواند از آنها سؤال کند. بالاخره همه ما باید در مورد کارهایی که به نام ما صورت می گیرد احساس مسؤلیت کنیم. آنها باید در مورد اینکه خود و خانواده ام همه این سالها بخاطر تبعیضاتی که علیه این قلم به دلیل کار ژورنالیستی صادقانه در صدای آمریکا، صدمه دیده و همسرم یک دستش را از دست داد (11)، پاسخگو باشند.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

 

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com

http://www.ghandchi.com
بیست و دوم مهر ماه 1396
October 14, 2017

 

پانویس:

 

1. سایفون، پراکسی و فیلترینگ
https://www.youtube.com/watch?v=DbqOZoUouJA

 

2. آینده نگری و پایان مرگ
https://www.youtube.com/watch?v=CW81mhrFbBo

 

3. سرباز کوچک
http://sarbazekuchak.blogspot.co.uk/2007/02/sam-ghandchi.html

 

4. هشت سال کار در صدای آمریکا
http://www.ghandchi.com/734-voa.htm

 

5. VOA
http://goo.gl/97fU3U  
صدای آمریکا
http://goo.gl/74DF8R

 

6. داستان برخی مدافعان ایرانی روهینگیا و برخوردشان به بهاییان ایران
http://www.ghandchi.com/1629-rohingya.htm

 

7. سومین نامه سرگشاده به آقای رضا پهلوی
http://www.ghandchi.com/504-RezaPahlavi2008.htm 
 

8. توییتر دکتر شاهین فاطمی

https://twitter.com/shaheenfatemi

 

9. بلاگ سرباز کوچک

http://sarbazekuchak.blogspot.co.uk

 

10. ایرانسکوپ

http://www.iranscope.com

 

11. فرومایگانی در صدای آمریکا که باعث شدند همسرم یک دستش را از دست داد

http://www.ghandchi.com/1486-voa-ignoble.htm

The Ignoble at VOA Who Caused my Wife to Lose a Hand

http://www.ghandchi.com/1486-voa-ignoble-english.htm


 

 

 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

 

 

 

SEARCH