Sam Ghandchiسام قندچيآقای اوباما، لطفاً تبعیض سیاسی را در صدای آمریکا متوقف کنید
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/901-obama-voa.htm

 

Mr. Obama, Please Stop Political Discrimination at VOA

http://www.ghandchi.com/901-obama-voa-english.htm

 

پرزیدنت اوباما عزیز،

 

دو سال پیش قرارداد کاری ام با صدای آمریکا پس از هشت سال کار تمدید نشد و درباره آن به تفصیل نوشتم (1). بعداً صدای آمریکا به کار مردی که عامل آن جریان بود پایان داد؛ اما تبعیض سیاسی علیه ژورنالیستهای مستقل اپوزیسیون نظیر اینجانب در صدای آمریکا ادامه دارد (2). همان زمان نوشتاری را درباره حملات برخی از نئوکانها به ژورنالیستهای مستقل صدای آمریکا در پاسخ به مقاله ای که ضد صدای آمریکا در روزنامه وال استریت ژورنال درج شده بود، منتشر کردم (3). قابل ذکر است که طی دوسال گذشته همان نئوکانها دیگر مقالات انتقادی درباره صدای آمریکا منتشر نمی کنند. بنظر می رسد که آنها از تصمیمات مدیران ارشد صدای آمریکا برای استخدام مدیران جدید در بخش فارسی صدای آمریکا راضی هستند. برخی از این مدیران جدید، پیش از استخدام در صدای آمریکا از گروه های لابی منابع مالی دریافت کرده اند (4). نشریات پیشین آنها نیز دوسالی است که درج مقالات انتقادی را درباره صدای آمریکا، متوقف کرده اند. شخصاً نه از گروه های نئوکان حمایت می کنم و نه از گروه های لابی جمهوری اسلامی، اما مسأله ای هم ندارم که نظرات هردو گروه در مطبوعات منعکس شود. همچنین از روابط صلح آمیز بین ایران و اسراییل حمایت می کنم (5). مشکل یکجانبه گری در مدیریت بخش فارسی صدای آمریکا در حال حاضر است.

تا وقتی که بخش فارسی صدای آمریکا از چارتر صدای آمریکا پیروی می کرد، از مسیر آن مؤسسه خبری که همه گروه ها از جمله نئوکانها را مورد توجه قرار می داد، حمایت می کردم (6). درگذشته نظرات خود را درباره گروه های نئوکان به روشنی توضیح داده ام (7)، و مسأله ای هم ندارم که نئوکانها در مدیریت صدای آمریکا حضور داشته باشند، اما آنها حق ندارند نظرات دیگر را حذف کنند. و نمی شود با اضافه کردن چند روزنامه نگار هوادار اصلاح طلبان جمهوری اسلامی به مجموعه تصور کرد حالا کل طیف سیاسی ایران نمایندگی شده است. آنها هرآنکس را که نظراتشان را به چالش کشد مأمور جمهوری اسلامی خطاب می کنند. از آنها می خواهم شهامت داشته باشند و ادعای خود را درباره آن ژورنالیستهایی که در گذشته مأمور جمهوری اسلامی خوانده اند، ثابت کنند، یا که عذرخواهی کنند. ژورنالیستهای مستقل ایران در محافل سیاسی ایرانی شناخته شده اند و نئوکانها منبع موثق در این عرصه نیستند. هرکسی که از گروه های نئوکان حمایت نکند در نگاه آنها مأمور جمهوری اسلامی است (8). امیدوارم آنها بتوانند مردم را آنگونه که واقعاً هستند، مورد توجه قرار دهند. شخصا به برخوردی منصفانه و متعادل اعتقاد دارم، یعنی همان دیدگاهی که مبنای چارتر صدای آمریکا است. نه تنها از نئوکانها انتقاد می کنم بلکه همچنین با قوت از آنهایی که در اپوزیسیون ایران بطور یکجانبه به اسراییل برخورد می کنند، انتقاد می کنم (9).

به صدای آمریکا رفتم چون می دیدم چارتر آن نظیر رادیوهای بلوک شرق قدیم نیست که می خواستند از ایرانیانی که خواهان انجام کار صادقانه ژورنالیستی بودند، جاسوس بسازند (10). اجازه دهید مثالی از ایران بیاورم که با این شرایط مشابه است. در شش ماه گذشته خانم نسرین ستوده وکیل حقوق بشر در ایران در مقابل کانون وکلا در تهران در اعتراض به لغو پروانه وکالتش که او را از حق کار محروم کرده، در تحصن است (11). آیا کسی که در آمریکا زندگی می کند نباید حقوق مشابهی را انتظار داشته باشد، هنگامیکه متفاوت با مدیریت صدای آمریکا می اندیشد آنهم وقتیکه من هستم که از چارتر صدای آمریکا پیروی می کنم و آنها با تبعیض سیاسی چارتر را نقض کرده اند. و آیا نباید مدیریت صدای آمریکا برای آنچه همه این سالها بر سر من و خانواده ام آورده پاسخگو باشد. گرچه هشت سال بطور تمام وقت آنجا کار کردم آنها مرا قراردادی نگهداشتند و نگذاشتند رسمی شوم که امنیت شغلی داشته باشم، من و خانواده ام همه سالهایی که کار می کردم از بیمه درمانی محروم ماندیم و امروز نیز پس از عدم تمدید قراردادم، از حقوق بیکاری محروم هستم. مدیریت صدای آمریکا زندگی ام را نابود کرد آنهم وقتی در مقایسه با کسانیکه در همه این سالها استخدام رسمی شدند بیشتر واجد شرایط بودم. چه کسی نسبت به این تبعیضات پاسخگو است(12)؟ آیا نباید مدیریت صدای آمریکا برای ضررهایی که با تبعیض سیاسی، به من و خانواده ام در 10 سال گذشته وارد آورده، خسارت دهد؟

آقای پرزیدنت، لطفاً اجازه ندهید برخی افراد، آمریکا را به جایی تبدیل کنند که نیروهای امنیتی در مورد اینکه کسی ژورنالیست باشد یا نه و اینکه برای چه چیزی حق انتشار داشته باشد، تصمیم بگیرند. آیا این موضوع همان چیزی نیست که دموکراسی را از رژیمی توتالیتر جدا می کند. در رژیم های توتالیتر، ژورنالیستها برای خیر و صلاح خویش و به دلیل ترس از پاپوش درست کردن مقامات برای کار، خانواده و شهرتشان، از گفتن حقیقت پرهیز می کنند. ما در کشوری دموکراتیک زندگی می کنیم. بحث درباره تبعیض سیاسی حرف زدن درباره امور شخصی مقامات نیست. تقاضایم فقط این است که صدای آمریکا از چارتر خودش برای استخدام، اخراج و پخش خبر پیروی کند. آیا چنین درخواستی از مدیریت صدای آمریکا برای انصاف و تعادل و متوقف کردن تبعیض سیاسی، زیاده خواهی از آژانس خبری ایالات متحده آمریکا است؟
 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران


سام قندچی، ناشر و سردبير
ایرانسکوپ

http://iranscope.blogspot.com
http://www.iranscope.com

http://www.ghandchi.com
اول اردیبهشت ماه 1394
April 21, 2015
 

 

پانویس:

 

1. هشت سال کار در صدای آمريکا+
http://www.ghandchi.com/734-voa.htm

 

2. آقای اوباما لطفاً اين ديوار را خراب کنيد
http://www.ghandchi.com/736-obama-monarchy.htm

 

3. Is VOA pro Islamic Republic

http://www.ghandchi.com/744-voa-iran-eng.htm

 

4. شفافیت: خبر ایران و گروه های لابی در واشنگتن
http://www.ghandchi.com/863-iran-news-lobby-groups.htm

 

5. خطر جنگ جمهوري اسلامي و اسرائيل ..و اينکه اپوزيسيون چه کار ميتواند بکند
http://www.ghandchi.com/465-IRI-IsraelWar.htm

 

Danger of IRI-Israel War and What Iranian Opposition Needs to Do

http://www.ghandchi.com/465-IRI-IsraelWarEng.htm

 

6. صدای آمریکا: شایعات و واقعیات
http://www.ghandchi.com/749-voa-rumors-realities.htm

 

7. نئوکانها، دانيل بل و ايران
http://www.ghandchi.com/785-neocons-daniel-bell.htm

 

8. Is VOA pro Islamic Republic

http://www.ghandchi.com/744-voa-iran-eng.htm

 

9. نقدی بر اپوزیسیون درباره جنگ
http://www.ghandchi.com/827-opposition-war.htm

 

10. کار صادقانه ژورنالیستی درباره ایران در واشنگتن
http://www.ghandchi.com/843-honest-journalism.htm

 

11. حق کار, حق دگراندیشان

http://goo.gl/LmHp9c

 

12.  هشت سال کار در صدای آمريکا+
http://www.ghandchi.com/734-voa.htm

 

 

متون برگزیده

http://featured.ghandchi.com

 

 

 

 

SEARCH