Sam Ghandchiسام قندچي سپاسگزاری از شمس‌الدین دارابی معاون دبیرکل حزب سکولار دموکرات ایرانیان

سام قندچی

http://www.ghandchi.com/4310-shamseddin-darabi.htm

 

shamseddin-darabi

 

دوستان عزیز، همانطور که می دانید این نگارنده هوادار حزب سکولار دموکرات ایرانیان هستم و نه عضو؛ و اگر می خواستم عضو حزبی باشم مطمئناً همین حزب می بود؛ اما، چون گاهی به ایران سفر می کنم، نمی خواهم عضو حزبی باشم، و البته در 8 سال گذشته به دلیل وضع مالی و بیماری، سفری به ایران نداشته ام، با اینحال بازهم همانطور که در گذشته نوشته ام، در 40 سال گذشته سه بار برای دیدار با خانواده به ایران سفر کردم، بار اول در تابستان سال 1374 یعنی 1995؛ بار دوم در تابستان سال 1377 یعنی 1998؛ و بار سوم هم پیش از نوروز 1393 یعنی 2014! به هر حال دلیل اینکه هیچگاه عضو حزب سکولار دموکرات ایرانیان نشدم سفر به ایران بوده و در نتیجه همیشه یک هوادار این حزب بوده و هستم! بنیانگذار حزب سکولار دموکرات ایرانیان نیز دکتر اسماعیل نوری علا است. شخصاً از روز اعلام تأسیس حزب مقالات متعددی در انتقاد مواضع حزب، جنبش سکولار دموکراسی و مهستان و مشخصاً درباره ی اختلافات نظری با دیدگاههای دکتر اسماعیل نوری علا نوشته ام و ابداً به همکاری ما نه تنها لطمه ای نزده بلکه کمک هم کرده و حتی یک بار دو سال پیش در دوم تیرماه 1399 به دلیل سوء تفاهم، مقاله ای منتشر کردم تحت عنوان «اطلاعیه: قطع ارتباط شخصی دکتر اسماعیل نوری علا و سام قندچی»، که در واقع پیش از پی نوشت همان مقاله که دو ماه بعد منتشر شد، سوء تفاهم ما برطرف شده بود و مقاله همچنان روی اینترنت است! منظور اینکه حزب سکولار دموکرات ایرانیان و عملکرد دکتر اسماعیل نوری علا که بنیانگذار آن حزب هستند، بسیار با احزاب تاریخی ایران متفاوت بوده و از دیدگاه این نگارنده خیلی به چارچوبی که در پلاتفرم حزب آینده نگر برای اعضا نوشته شده، نزدیک است. در پلاتفرم حزب آینده نگر که در 12 شهریور ماه 1383 (دوم سپتامبر 2004 ) منتشر شد، دو بند در مورد «عضویت» و «حقوق فردی» به این شکل آمده:

 

در حقیقت حزب سکولار دموکرات ایرانیان در 7 سال گذشته نمونه ی برجسته ای از عملکردی توصیف شده در بالا، بوده است. همین چند روز پیش داشتم بحثهایی را در فیسبوکِ آقای محمود ابطحی می خواندم، منظورم فیسبوک دبیرکل پیشین «حزب سکولار دموکرات ایرانیان» است که به تازگی از آن حزب استعفا دادند. دیدم بسیاری از اعضای سابق این حزب بدون هرگونه دغدغه ای همه گونه انتقادی را به بنیانگذار این حزب یعنی درباره ی دکتر اسماعیل نوری علا بیان کرده اند. از دیدگاه این نگارنده خودِ این امر، یعنی اینکه این دوستان با آسودگی خاطر آنچه دل تنگشان خواسته را بیان می کنند، بزرگترین دستاورد حزب سکولار دموکرات ایرانیان است!

 

***

ببخشید که از اصل بحث این یادداشت دور افتادم. این نگارنده در حقیقت از 30 سال پیش در اولین شبکه ی اجتماعی ایرانیان در اینترنت یعنی «اس سی ای»، فعال بودم و بعد هم مدتی در بولتن بورد جبهه ملی واشنگتن که دوست عزیزم دکتر مرتضی انواری ساخته بود، فعال بودم. اما بعد از آن دوران یعنی از سال 2000 که با طرح پلاتفرم حزب آینده نگر، «ایرانسکوپ» را ساختم، دیگر اساساً در شبکه های اجتماعی فعال نبودم و با ساختن چند بلاگ و مشخصاً دو بلاگ «ایرانسکوپ» و «آینده نگر»، به فعالیتهای خودم در اینترنت به شکل دیگری ادامه دادم! در زمان جنبش سبز، دو شبکه ی اجتماعی بسیار مهم بوجود آمدند: فیسبوک و توییتر که از همان اول عضو شدم و به برخی دوستانِ نزدیکم نیز گفتم که اینها با همه ی آنچه در گذشته بوده متفاوت خواهند بود و توصیه کردم عضو شوند، و در واقعیت، در همان جنبش سبز ایران این حقیقت آشکار شد و بعد هم در تجربه ی بهار عربی در مصر! به هر حال منظور اینکه دوران تازه ای در اینترنت با فیسبوک و توییتر آغاز شد، با اینحال شخصاً دیگر در شبکه های اجتماعی فعال نبودم به رغم آنکه فیسبوک و توییتر را جایگزین دو بلاگ «ایرانسکوپ» و «آینده نگر» کردم و اگر توجه کنید حسابهای فیسبوک و توییترم نظیر سایت گویا است که از خوانندگان درخواست شده که کامنت نگذارند و دلیلش نیز در لینکی بالای آن صفحات صریحاً توضیح داده شده یعنی در واقع این صفحات ایرانسکوپ چیزی شبیه سایت گویا هستند که برای کامنتگذاری نیستند و اساساً «لایک» و «آنلایک» می شوند و در واقع همان ایرانسکوپی هستند که در زمان وبلاگ ایرانسکوپ و وبلاگ آینده نگر وجود داشت و هنوز هم لیست ایمیلی آن وجود دارد و فعال است هرچند عضو تازه قبول نمی کند و هیچوقت هم لیست بحث نبوده بلکه دارای قابلیت «جستجو» است یعنی همین حالا نیز هر کسی می تواند به آدرس لیست آینده نگر برود و هر مطالبی را که طی این سالها در فیسبوک و توییتر ایرانسکوپ منتشر شده، مورد جستجو قرار داده و به راحتی پیدا کند! به عبارت دیگر «ایرانسکوپ» به نوعی از وبسایت، وبلاگ، لیست ایمیلی، فیسبوک، توییتر و غیره برای پیش برد هدف رشد حزبی آینده نگر برای جامعه ی ایرانی فعال بوده، ولی با این ابزارها تعریف نمی شود و حتی نمی شود آنرا محدود به شبکه ی اجتماعی دید که نیست! در واقع حزب سکولار دموکرات ایرانیان و مشخصاً دوست عزیز دکتر اسماعیل نوری علا بیش از هر جریان دیگری این واقعیت را طی این سالها درک کرد و هنگامیکه شخصاً دیگر قادر نبودم مخارج حتی دُمین ایرانسکوپ-دات-کام را تأمین کنم به من پیشنهاد پرداخت آنرا از سوی حزب سکولار دموکرات ایرانیان کرد که قبول نکردم و آن دُمین باطل شد و خوشحال شدم که دکتر نوری علا و حزب سکولار دموکرات ایرانیان آن دُمین را خریدند و از بین نرفت و ادامه یافت حقیقتی که همان زمان یعنی 15 دی ماه 1399 نیز اعلام کردم!

 

***

 

ولی اصل موضوع این یادداشت دیگر کاملاً فراموش شد:-) آقای شمس الدین دارابی بدون آنکه این نگارنده توضیحاتی که در این یادداشت هم اکنون مطرح کردم را، منتشر کرده باشم، مدتهاست که به پخش مطالب فیسبوک و توییتر ایرانسکوپ از طریق لایک زدن و بازتوییت یاری فراوان رسانده، در حالی که خودشان علاوه بر معاونت دبیرکل حزب، مسؤل خبر در خبرگاه حزب سکولار دموکرات ایرانیان بودند، و این کار را نیز بدون هرگونه تماس شخصی با این نگارنده انجام می دادند و از ایشان بسیار سپاسگزارم. شاید دیگران کسی این کار را نکرده چرا که استفاده از پلاتفرمِ شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک و توییتر، و بدون این توضیحات، برای دیگران روشن نبوده که چگونه می توانند یاری رسانند و دو لیست ال-1 و ال-2 نیز مکمل این کار بودند که متأسفانه فرصت نکردم این بحثها را اطلاع رسانی کنم! البته برخی دوستان نظیر آقای مجید حسینی در این رابطه تلاش کردند که از همان اول کمکی باشند و باعث سوء تفاهم از سوی این نگارنده شد و در اینجا از ایشان عذرخواهی می کنم. به هرحال وظیفه ی خود می دانم بدین وسیله از آقای شمس الدین دارابی سپاسگزاری کنم! لازم به یادآوری است که در آینده حزب سکولار دموکرات ایرانیان همه ی کارهای سایت ایرانسکوپ-دات-کام از جمله همه ی این توییتر و فیسبوک و لیستها را پیش خواهند برد و در واقع مدتهاست که صاحب پهنه ی اینترنتی ایرانسکوپ-دات-کام، خود حزب سکولار دموکرات ایرانیان است و آرشیو دوره ی اول ایرانسکوپ و آرشیو دوره ی دوم ایرانسکوپ در اینترنت، از سایت این نگارنده، همچنان در دسترس است. و با بهترین آرزوها و سپاس از دوستان حزب سکولار دموکرات ایرانیان و بویژه کمکهای آقای شمس الدین دارابی با اینکه حتی یک پیام اینترنتی با یکدیگر مبادله نکرده ایم. در حقیقت شخصاً از روز اول که در فیسبوک و توییتر بوده ام شاید چند تا پیام و کامنت چند جا گذاشته باشم و کلاً نه کامنت می نویسم و نه به کسی پیام میفرستم همانطور که ذکر شد موجودیت ایرانسکوپ به رغم آنکه در این پلاتفرمها است نوع کارش شکل دیگری داشته که شاید از هر سایت ایرانی بیشتر به مکانیسم سایت گویا شبیه است که هردو به جای کامنتگذاری، روی «لایک» و «آنلایک»، و برای ایرانسکوپ، همچنین، «ریتوییت» و حتی معادل آن در فیسبوک، تکیه دارند، و به همین خاطر نیز اساساً از اول ایرانسکوپ را پورتال نامگذاری کردم هرچند با سایت گویا نیوز هم از اول متفاوت بوده و هست، و اهداف متفاوتی را دنبال کرده و می کنند و این عبارات فقط برای تمثیل است و باعث سوء تفاهمی نشوم چون حتی گردانندگان سایت گویا را نمی شناسم و هیچوقت تماسی نداشته ام! با سپاس از کمکهای همه ی دوستان طی این سالها و ببخشید که فرصت تماس شخصی نداشته ام و با پوزش از اینکه این نوشته خیلی بدون ادیت و پراکنده نوشته شده است، با این وضع بیماری بهتر از این نمی توانستم بنویسم و ببخشید که خیلی پراکنده و درهم برهم نوشتم!

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE
http://www.ghandchi.com

12 تیر ماه 1401
July 2,
2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

 

SEARCH