Sam Ghandchiسام قندچي  در حاشیه ی کشتار 50 نفر در مسجد نیوزیلند توسط یک وایت سوپریمسیست
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/2536-newzealand-shooting.htm

Je Suis Christchurch
http://www.ghandchi.com/2545-je-suis-christchurch-english.htm

P.S. 03/16/19: Christchurch NZ Mosque Massacre: Pittsburgh Synagogue Massacre
http://www.ghandchi.com/2319-cnn-synagogue-massacre-english.htm

پی نوشت 25 اسفند ماه 1397: یادداشت عمادالدین باقی در ارتباط با جنایت یک وایت سوپریمسیست در مسجد مسلمانان در نیوزیلند
http://www.ghandchi.com/2538-emadeddin-baghi.htm

Students perform traditional Haka to mourn New Zealand mosque shooting victims
https://www.youtube.com/watch?v=lG2QN6SYVOI

 

christchurch-charlottesville

 

امروز خبر وحشتناک کشتار 50 نفر در حمله به دو مسجد مسلمانان در شهر کریستچرچ در نیوزیلند توسط یک وایت سوپریمسیست، در صدر خبرها بود (1). دوسال پیش در حاشیه ی کشته شدن یکی از مخالفان تبعیض نژادی به دست یک وایت سوپریمسیست هنگام تظاهرات وایت سوپریمسیستها در شهر شارلوتزویل، در مورد آزادی بیان یادداشتی نوشتم و هنوز هم به باور این قلم از بین بردن آزادی بیان، راه چاره نیست (2).

 

چند کلمه هم درباره داستان مجسمه ژنرالی که بر اسب نشسته و در سمت چپ تصویری که در بالای این صفحه است، ملاحظه می کنید (3). نامش ژنرال لی و از ژنرالهای مهم جنوب، یعنی ایالاتی که هوادار برده داری در جنگ داخلی آمریکا بودند. هردو عکسِ سمت چپ، در شهر شارلوتزویل در ایالت ویرجینیا در آمریکا گرفته شده اند و دانشگاه ایالتی ویرجینا که از یادگارهای توماس جفرسون است در این شهر قرار دارد، و اینجانب نیز در نزدیکی آنجا زندگی می کنم، یعنی حدود دو ساعت با اتوموبیل می توانم به آنجا بروم، و همه ی دعوای شارلوتزویل دو سال پیش بر سر همین مجسمه بود. چند سال پیش به همان پارکی که این مجسمه در آنجا قرار دارد برای گردش رفته بودم و می خواستیم با خانواده عکسی بیاندازیم و از دختر نوجوان سیاهپوستی که بر نیمکتی در آن نزدیکی در پارک نشسته بود خواهش کردیم از ما عکس در کنار این مجسمه بیاندازد و او هم انجام داد. بعد به او گفتیم اگر دوست دارد بیاید با ما یک عکس همانجا با هم بیاندازیم و فقط به ما نگاهی کرد و رفت. حالا بعد از همه این ماجراها فهمیدیم داستان این مجسمه چیست. منظور آنکه لزوماً بار تبعیض نژادی خیلی از این سمبل ها را کسی نمی داند و سالها مسأله ای هم کسی با این بار تبعیض نژادی نداشته است. حقیقت هم این است که اصل این کشمکشها در مورد تبعیض نژادی نیست که در جوامعی نظیر آمریکا اساساً از بین رفته است.

 

در دوسال گذشته یک روز، یهودیانی در کنیسه ای در پیتزبورگ پنسیلوانیا مورد حمله وایت سوپریمسیستها قرار گرفتند و روز دیگر شاهد تهدیدی به دفتر سی اِن اِن بودیم و امروز شاهد کشتار 50 مسلمان در نیوزیلند، اما بازهم به باور این قلم راه حل همانطور که هنگام حمله مسلحانه به کنیسه یهودیان نوشتم، ممنوع کردن آزادی بیان یا ممنوع کردن آزادی حمل اسلحه نیست، و باید ورود و خروج به اماکن عمومی نظیر مساجد، کنیسه ها و کلیساها، مدارس و امثالهم را، مانند فرودگاه ها، با استفاده از تکنولوژیهای مدرن امن کرد (4).

 

اما در مورد داستان وایت سوپریمسیستها. این جریان بسیار واقعی است و بویژه در ایالات مرکزی آمریکا قوی تر است و اینکه دو سال پیش به شارلوتزویل آمده بودند به این معنی نیست که اینجا در شرق آمریکا قوی هستند، که نیستند، و اتفاقاً همان روز هم در شارلوتزویل اکثرا از ایالات غرب میانه آمده بودند. اینها بیشتر سفید پوستانی هستند که به دلیل انتقال بسیاری از تولیدات صنعتی به چین، کار خود را از دست داده اند، و از جمله فکر می کنند که کارشان را مکزیکی هایی که غیرقانونی به آمریکا می آیند گرفته اند. در واقع شغلهای کارگری که اینها داشتند حدود ساعتی 25 دلار می گرفتند در حالیکه برای همان شغلها امروز در چین هفته ای 2 دلار حقوق می دهند. در نتیجه مشکل اینها، کارگران مکزیکی نیستند که برای مشاغلی نظیر تمیز کردن توالتها یا چمنزنی ساعتی 8 دلار می گیرند. درست است که این کارگران پیشینِ صنایع که اکثراً سفید پوست هستند، بویژه در ایالات غرب میانه، مشاغلی را به اجبار انجام می دهند که در غرب و شرق آمریکا، مکزیکی ها انجام می دهند، ولی به هر حال موقعیت اقتصادی آنها ربطی به مهاجرت یا ورود غیرقانونی مکزیکی ها ندارد، و به اقتصاد گلوبال مربوط است. دو سال پیش بحث مفصلی در این مورد داشتیم که اگر مایل بودید مطالعه کنید که مسأله وسیع تر از موضوع فقط تبعیض نژادیِ وایت سوپریمسیستها ست، و معضلی مرتبط با تغییر ساختار طبقه متوسط در آمریکا و جهان است (5).

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE.COM
http://www.ghandchi.com

بیست و چهارم اسفند ماه 1397
March 15, 2019

 

پانویس:

 

1. NY Times: A Hate-Fueled Massacre in New Zealand Mosques, Designed for Its Times
https://www.nytimes.com/2019/03/15/world/australia/new-zealand-mosque-shooting.html

 

2. در مورد آزادی بیان حق با ترامپ است
http://www.ghandchi.com/1539-trump-free-speech.htm
Trump is Right about Free Speech
http://www.ghandchi.com/1539-trump-free-speech-english.htm

 

3. مجسمه ژنرالی که بر اسب نشسته

http://www.ghandchi.com/christchurch-charlottesville.png

 

4. راه حل غلط سی اِن اِن برای مقابله با قتل عام کنیسه پیتزبورگ
http://www.ghandchi.com/2319-cnn-synagogue-massacre.htm

CNN's Wrong Solution to Confront Pittsburgh Synagogue Massacre
http://www.ghandchi.com/2319-cnn-synagogue-massacre-english.htm

 

5. وایت سوپریمسیستها با طبقه متوسط جدید مسأله دارند
http://www.ghandchi.com/1543-new-middle-class.htm
White Supremacists at odds with the New Middle Class
http://www.ghandchi.com/1543-new-middle-class-english.htm

 

 

 

مطلب مرتبط به زبان انگلیسی

Je Suis Christchurch
http://www.ghandchi.com/2545-je-suis-christchurch-english.htm
    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
https://sites.google.com/site/futuristparty

 

 

SEARCH