Sam Ghandchiسام قندچي تفاوت شنوندگان سخنرانی روحانی و ترامپ
سام قندچی
http://www.ghandchi.com/1630-trump-rouhani.htm

 

این هفته حسن روحانی و دونالد ترامپ رؤسای جمهوری آمریکا و ایران در سازمان ملل سخنرانی کردند. ابداً قصد نگارنده تحلیل از این دو سخنرانی نیست و فقط به نقل قول عبارتی در فیسبوک قناعت می کنم؛ آقای نادر جهانفرد در واکنش به سخنرانی آقای ترامپ و کامنتهای چپی های ایرانی در فیسبوک نوشته اند: "مرده شور قیافه هرچی لیبرال احمق و گوساله رو ببرند که ۸ سال به طرفداری های اوباما از جمهوری اسلامی گوش کردند و یه کلام اعتراض نکردند" (1). اما شنوندگان دو سخنرانی چه کسانی بودند؟ شنوندگان سخنرانی دونالد ترامپ مردم ایران چه در داخل و چه در خارج از کشور بودند و خیلی هم از سخنان او خوشحال شدند چون حرف دل مردم ایران را زد وقتی گفت بزرگترین دشمن ایران و ایرانی خود رژیم جمهوری اسلامی است که همه حقوق انسانی مردم خود را در 38 سال گذشته پایمال کرده و مردم حتی آزادی اینترنت ندارند و رژیم جمهوری اسلامی برایشان فیلتر می کند که در قرن بیست و یکم چه ببینند و بخوانند و چه نبینند و نخوانند. و با این وضع مسخره آقای روحانی می خواهد مسائل جهانی را حل کند وقتی بعداز 4 سال ریاست جمهوری هنوز مسأله فیلترینگ اینترنت را نتوانسته حل کند (2). اما شنوندگان سخنرانی آقای روحانی چه کسانی بودند؟ نه مردم آمریکا و نه مردم ایران، فقط همان کسانی که آقای نادر جهانفرد مدنظرش است هردو سخنرانی را گوش کردند، و هنوز هم عاشق اوباما هستند و از خود نمی پرسند این آقای اوباما در عرض 8 سالی که در قدرت بود برای مخالفان رژیم جمهوری اسلامی در آمریکا چه کرد جز خفه کردن صدایشان وقتی لابی های هوادار رژیم جمهوری اسلامی را در واشنگتن تقویت می کرد.

 

اما تصور نکنید که از اپوزیسیون هم کسی راضی است. یک عده دیروز رفته اند در نیویورک و عکسهای خانم مریم رجوی را در تظاهرات علیه حسن روحانی بالا برده اند. هر کسی پلاکاردهای تظاهرات آنها را ببیند و فکر کند که آنها اپوزیسیون ایران هستند از خیر هرچی اپوزیسیون است می گذرد و فعلاً جواب تلفن کسی را نمی دهد. از سوی دیگر آقای رضا پهلوی حدود 6 ماه پیش از این، بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ و قبل از انتخاب حسن روحانی برای دوره دوم، اعلام کرد که با کمک آمریکا و عربستان و اسراییل در ایران انقلاب خواهد کرد و رژیم پادشاهی را به ایران بر می گرداند (3). البته چند هفته ای صبر کرد، بعد هم انگار نه انگار این حرفها را زده و دوباره به حرفهای نقش دوگانه متداولش بازگشت، گویی که مردم ایران به اصطلاح "دور از جون خر تشریف دارند" و نمیشنوند که هر روز این آدم یک حرف میزند. کلاً ادعای انقلاب کردنش در همان ماه مه 2017 پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران از همان نوع حرف مفتهایی بود که نخستین سالهای بعد از انقلاب هر سال آقایان رضا پهلوی و مسعود رجوی شب عید می گفتند و مرتب اعلام می کردند تا عید سال آینده، در ایران در قدرت خواهند بود. این حرفهای مفت تا زمانی که این دو جریان سلطنت و مجاهدین خلق بعنوان اپوزیسیون ایران شناخته شوند فقط اعتبار اپوزیسیون ایران را از بین می برد و مردم به اپوزیسیون بعنوان عده ای حرف مفت زن نگاه می کنند وقتی این مدعیان رهبری مردم حتی بعد از شکست آنچه اعلام کرده اند آنقدر صداقت ندارند که بیایند و به مردم بگویند حرفشان مفت بوده است و از مردم عذرخواهی کنند.

 

بله دیگر مردم ایران نه به حرفهای سران جمهوری اسلامی گوش می کنند و نه به آنهایی که مدعی رهبری اپوزیسیون هستند و نظیر تلویزیون هخا می گویند با هواپیماهای مسافربری در ماه سپتامبر به ایران رفته و قدرت را خواهند گرفت و در ماه سپتامبر از آنها خبری نمی شود و هنوز هم خبری نیست. نباید در مورد این کارها سکوت کرد. آقای رضا پهلوی باید پاسخ دهد و نمی تواند بیش از این آبروی اپوزیسیون ایران را ببرد و آنقدر به اعتبار اپوزیسیون لطمه زند که مردم به اپوزیسیون پشت کنند. می تواند مثل احمدشاه قاجار برود زندگی اش را بکند اما وقتی شش ماه پیش از این می آید و ادعاهای بزرگ انقلاب می کند و بعد میرود در لاک خود قایم می شود، نباید ساکت ماند و اجازه داد لات و لوتهای نوع شعبان بی مخ سلطنت طلب با پررویی از کسانیکه سالهاست دارند با کمترین امکانات به قیمت از بین بردن زندگی خود و خانواده شان برای این جنبش زحمت می کشند، طلبکار هم باشند، و ضروری است مردم را نظیر خدعه آیت الله خمینی (4)، درباره خدعه شاهزاده رضا پهلوی (5)، مطلع کرد. آقای رضا پهلوی سرمایه ملی ایرانیان نیست و باید جنبش، ایشان را کنار گذاشته و به روشنی اعلام شود که دفتر سلطنت ایران برای همیشه بسته است و آنهایی که می خواهند دموکراسی و زندگی مدرن در ایران برقرار کنند لازم است بطور کامل از سلطنت پهلوی و سازمان مجاهدین خلق عبور کنند و نیازی به عکس رضا پهلوی و مریم رجوی در هیچ تظاهرات اپوزیسیون نیست و به مردم با صراحت اعلام کنند که دو راه شکست خورده سلطنت (6) و مجاهدین خلق (7) که 38 سال وقت جنبش ما را تلف کرده اند، برای ما تمام شده است. شاید برای آقای رضا پهلوی و خانم مریم رجوی این کارها اتلاف وقت و زندگی نباشد و اگر برای جنبش آبی از این چاه در نیامده برای آنها نانی داشته است و به هر حال به خودشان و دوستانشان مربوط است. اما برای موفقیت اپوزیسیون ایران لازم است به روشنی اعلام کنیم که نقشه راه تازه ای داریم که سلطنت آقای رضا پهلوی و تشکیلات مجاهدین خلق مریم رجوی بخشی از آن نیست (8).

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

 

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com

http://www.ghandchi.com
بیست و نهم شهریور ماه 1396
September 21, 2017


پانویس:

1.  کامنت نادر جهانفرد در فیسبوک در نوزدهم ماه سپتامبر 2017 در واکنش به سخنرانی دونالد ترامپ در سازمان ملل

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10155302854353347

 

2. آقای روحانی کی قرار است دولت بفهمد فیلترینگ حق سرویس دهنده نیست، حق کاربر است
http://www.ghandchi.com/1556-filtering-rouhani.htm

 

3. هدف رضا پهلوی: جایگزین کردن رژیم روحانیون در ایران با رژیم پادشاهی پارلمانی
http://www.ghandchi.com/1383-hadafe-reza-pahlavi.htm

 

4. بازهم درباره خدعه خمینی
http://www.ghandchi.com/1379-khodeye-khomeini.htm

 

5. شاهزاده رضا پهلوی، شما باید رسماً برای خدعه نهم آوریل 2017 از مردم ایران عذرخواهی کنید
http://www.ghandchi.com/1378-reza-pahlavi.htm

 

6. سازمان مجاهدین خلق

https://goo.gl/2AvZfa

mojahedine khalgh organization, mek, mko, pmoi

https://goo.gl/Dkwgqx

 

7. سلطنت طلبی

http://goo.gl/L1E8gi

Monarchy

http://goo.gl/4GmPmX

 

8. نقشه راه برای اپوزیسیون سکولار دموکرات بسیار ساده است
http://www.ghandchi.com/1628-raahe-hale-saadeh.htm
 
 

 
 

 

 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

 

 

 

SEARCH