Sam Ghandchiسام قندچيپاسخ به استاکرهای مجاهدین در مورد سفرم به ایران
سام قندچی
http://www.ghandchi.com/1404-reply-to-pmoi-stalkers.htm

My Response to PMOI Stalkers about My Trip to Iran

http://www.ghandchi.com/1404-reply-to-pmoi-stalkers-english.htm

 

سالهاست در مورد استاکرهای سازمان مجاهدین خلق توضیح داده ام که در سایتهای اینترنتی به ایجاد رعب و وحشت در میان کاربران مشغولند تا نویسندگان بترسند که مبادا از این مأموران داعش شیعه یعنی سازمان مجاهدین، برچسب عامل جمهوری اسلامی دریافت کنند (1). در واقع داعش هم در سوریه به هر کسی با آنها مخالفت کند، برچسب عامل بشار اسد میزنند. البته این بازی های مجاهدین سالهاست که دیگر قدرت خود را از دست داده است، چرا که سازمان مجاهدین خلق، فعالان با سابقه ای نظیر دوست عزیز مهدی خانباباتهرانی را با همینگونه برچسبها مزین کرد، هنگامیکه او، شورای مقاومت را ترک کرد (2) و لازم به یادآوری نیست که فحاشی و توهینهایشان فقط این واقعیت را بیشتر ثابت کرد که اعتباری در اپوزیسیون ایران ندارند. روز گذشته در پی انتشار نوشتارم در مخالفت با آنهایی که می خواهند با مجاهدین بیانیه مشترک برای تحریم انتخابات دهند (3)، به ناگهان حملات شخصی به این قلم، از سوی استاکرهای مجاهدین، در فیسبوک، آغاز شد، که واویلا سام قندچی کسی است که به ایران سفر می کند؛ و البته سفرهایم به ایران، موضوعی پنهانی نیست، و همواره خود هر بار که سفری به ایران داشته ام، اعلام کرده ام.

 

این قلم در 35 سال گذشته، یعنی پس از بازگشتم به آمریکا که در سال 1982 بود، سه بار برای دیدار خانواده به ایران سفر کردم، و کسی هم مزاحم اینجانب نشد، و سفرم را هر سه بار علناً در اینترنت اعلام کردم. در همه این سالها نیز بعنوان یک ژورنالیست در خارج، قلم میزنم. سفر اولم به ایران در تابستان سال 1995 برای یک ماه بود، سفر دوم هم در تابستان سال 1998 برای یک ماه بود و سفر سوم نیز در نوروز 2014 برای یک ماه بود و همه سفرهایم هم برای دیدار خانواده بود و با هیچ فرد یا تشکیلات سیاسی یا ژورنالیستی تماسی نگرفتم، و هیچ کسی هم برایم مزاحمتی ایجاد نکرد. در واقع خواست ما، باید این باشد که همه مخالفان در خارج بتوانند آزادانه به ایران سفر کنند، و همه مخالفان در ایران نیز بتوانند نظرات خود را آزادانه بیان کنند، نه آنکه معترض باشیم که چرا کسی بدون مزاحمت توانسته به ایران سفر کند. شاید منظور استاکر های مجاهدین این است که اگر سازمان مجاهدین خلق در ایران در قدرت بود به ژورنالیستی چون این قلم هم رحم نمی کرد و نظیر داعش که گوی سبقت را از بشار اسد ربود، حتی فعالین حقوق بشری نظیر "کایلا مولر" را هم به هلاکت می رساندند (4). به هر حال، در مورد سفرهای اول و دوم به ایران که در دوران کار ژورنالیستی ام در گروه خبری ایرانیان بود، در همان گروه اس سی ای در اینترنت، پس از بازگشت، نوشتم، و درباره سفر آخرم نیز که سه سال پیش بود، در نوشتاری در سایت ایرانسکوپ، که لینک آن در پانویس هست، در ماه اکتبر 2014، مقاله ای نوشته ام (5). ضمناً شخصاً هیچگاه در 35 سال گذشته در زمان انتخابات، در ایران، نبوده ام و در خارج نیز هر وقتی طرفدار شرکت در انتخابات بودم، از آنجا که کاندیدای مورد حمایت این قلم، حق رقابت پیدا نکرد، هیچگاه در انتخاباتی در خارج هم شرکت نکرده ام. در واقع در همه عمرم، تنها یکبار در انتخاباتهای ایران رأی دادم، و آنهم انتخابات اولین مجلس بعد از انقلاب 57 بود.

 

به هر حال همیشه بعنوان یک ژورنالیست، بحثهای سیاسی و روابط سیاسی و خبری ام را علناً در معرض دید عموم قرار داده ام. از نظر این قلم، ژورنالیستها و شخصیتهای سیاسی لازم است که کاملاً در مورد روابط با دولتها، چه دولت ایران و چه دولتهای خارجی، شفاف باشند، چون اینها مسائل زندگی شخصی نیست. و حتی با اینکه سفرهایم به ایران کاملاً برای دیدار خانواده بود که امری خصوصی است، با اینحال برای اجتناب از هرگونه سوء تفاهم، هربار، علناً اعلام کردم. همچنین پاسخ به نقدها را در مورد همه بحثهایی که در اینترنت کرده ام، در حد توانم، در مقالات بعدی، ارائه کرده ام. ای کاش افراد و سازمانهایی که اینگونه به اینجانب در این چند روزه تاخته اند، در مورد روابط تشکیلات و رهبران خودشان با دولتهای مختلف، شفاف عمل می کردند، بجای آنکه خبرهای واقعی، از این طرف و آنطرف، درز کند. در ضمن ماه ها پیش اعلام کردم، گرچه از حزب سکولار دموکرات ایرانیان حمایت می کنم (6) اما همانگونه که همان زمان هم نوشتم، چون به ایران سفر می کنم، عضو این حزب نیستم و علاقه ای هم ندارم که در مورد موضوعات سازمانی آن تشکیلات بدانم (7)، و آشنایی ام نیز با دکتر اسماعیل نوری علا، حسن اعتمادی، منوچهر یزدیان و فعالان دیگر حزب سکولار دموکرات ایرانیان، صرفاً از طریق مطالعه نظرات آنها در اینترنت است (8). نطراتم را در مورد سازمان مجاهدین خلق نیز بارها، با صراحت و روشنی بیان کرده ام (9). در پایان بگویم که اینجانب یک فرد هستم که به رغم همه ناملایمات زندگی در این سالها، تلاش کرده ام در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی با تمرکز بر ایران، بحث کنم (10).


به امید 
جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com 
http://www.ghandchi.com
هفتم اردیبهشت ماه 1396
April 26, 2017


پانویس:

1. مجاهدین درون اپوزیسیون نیست، داعش شیعی است
http://www.ghandchi.com/1332-mko-shiite-daesh.htm
Mojahedine Khalgh, a Shiite Version of Daesh
http://www.ghandchi.com/343-MKOEng.htm

 

2. آشنایی ام با مهدی خانبابا تهرانی
http://www.ghandchi.com/1146-mehdi-khanbaba-tehrani.htm

 

3. بازهم انتخابات و طرح های غلط اتحاد
http://www.ghandchi.com/1403-etehaade-ghalat.htm

 

4. کایلا مولر Kayla Mueller Sam Ghandchiسام قندچي

https://en.wikipedia.org/wiki/Kayla_Mueller

 

 

5. سفرم به ایران
http://www.ghandchi.com/826-my-trip-to-iran.htm
My Trip to Iran
http://www.ghandchi.com/826-my-trip-to-iran-english.htm

 

6. حزب سکولار دموکرات ایرانیان و پلاتفرمی آینده نگر
http://www.ghandchi.com/1227-isdparty.htm 
http://isdparty.org/mqlt-w-mtlb/pltfrm 
 

7. چرا عضو حزب سکولار دموکرات ایرانیان نیستم
http://www.ghandchi.com/1235-hezb.htm

 

8. سایت جنبش سکولار دموکراسی ایران
http://isdmovement.com
سایت حزب سکولار دموکرات ایرانیان
https://isdparty.org 

9.
سازمان مجاهدین خلق
http://goo.gl/biuaJ0
People's Mojahedin Organization-PMOI
http://goo.gl/gVTi22

 

10. یادداشت بیوگرافیک
http://www.ghandchi.com/05-My_Profile.htm
A Biographical Note
http://www.ghandchi.com/05-My_ProfileEng.htm
 

 

 

مطلب مرتبط
آرزوی مرگ هیچکس حتی رهبران رژیمها و سازمانهای ارتجاعی را ندارم
http://www.ghandchi.com/1706-iri-pmoi.htm

 

 

 


متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com   

 

 

 

 

SEARCH