Sam Ghandchiسام قندچي آیا "تجزیه طلبان" در کردستان هستند؟

سام قندچی

http://www.ghandchi.com/646-Separatists.htm

بعدالتحریر اول ماه اکتبر 2017: اعلام تغییر موضع به مخالفت با هرگونه فدرالیسم برای ایران
http://www.ghandchi.com/1641-etelaieh-federalism.htm

 

tajzieh
 

جمهوری اسلامی ایران در 24 ساعت گذشته دوباره با جان دانشجوی کرد دیگری بنام حبیب الله لطیفی پور بازی کرد و فعلاً گفته می شود که اعدام وی در زندان سنندج منتفی شده است؛ اما، مگر او اولین یا آخرین انسانی است، که با اتهامات مشابه، به نزدیک چوبه دار می رود. مگر همین 7 ماه پیش نبود که فرزاد کمانگر، معلم کرد را، که در همه زندگی اش فعالیت تروریستی نداشت، و اصلاً روش کار سیاسی وی، خود بهترین نفی تروریسم، و در خدمت بالابردن دانش مردم بود، اعدام نکردند (1). آیا "طلب کنندگان" تجزیه از ایرانِ جمهوری اسلامی، کرد هستند؟ آیا "تجزیه طلبان" خواستار پیوستن به کردستان عراق هستند؟ چرا جمهوری اسلامی این سؤالات را به بحث نمیگذارد و پاسخ خود را نمی دهد. رژیم جمهوری اسلامی، گروهی تروریستی بنام پژاک را بهانه کرده، و معلمی بیگناه چون فرزاد کمانگر را، به بالای چوبه دار فرستاده است، و هنوز بابت این اشتباه از مردم ایران پوزش نخواسته است.  همه شواهد نشان می دهد که فرزاد کمانگر هیچگونه فعالیت تروریستی نداشته است، و وقت آن رسیده است که همه نیروهای سیاسی ایران، از جمهوری اسلامی ایران، خواستار پوزش رسمی به دلیل اعدام وی شوند. چطور است که وقتی آمریکا بیش از 50 سال پیش، کودتای 28 مرداد را، در ایران انجام داده، باید عذرخواهی کند، اما دولت ایران، وقتی بیگناهی را اعدام کرده، و ثابت شده که وی بیگناه بوده است، حتی یک عذرخواهی هم انجام نمی دهد؟

 

این ها معیارهایی است که نه تنها دولت کنونی، بلکه هر دولتی که در ایران در آینده بر روی کار آید، باید موظف به انجام آن باشد، و لازم است رهبران سیاسی ایران در این مورد موضع بگیرند، تا برنامه سیاسی دولت مورد نظر خود را برای آینده نیز، در این ارتباط، نشان دهند. این پوزش خواهی، یعنی پاسخگو بودن قوه قضائیه. جنبش مسالمت آمیز و مدنی ایران، تا کنون بعد از اعدام ها، قضیه را، از این زاویه، پیگیری نکرده است. حتی یک پتیشن برای رسیدگی و پوزش رسمی دولت در ارتباط با اعدام هایی که با اتهامات واهی صورت گرفته است، منتشر نشده است، و مورد فرزاد کمانگر نزدیکترین و روشن ترین اینگونه اعدام هاست.  همچنین، گروه های تروریستی، نظیر پژاک را، باید محکوم کرد، و خواستار انحلال آنها شد، چرا که با اقدامات جنایـتکارانه خود، آب به آسیاب رژیم می ریزند، و به جنبش مدنی ایران ضرر جبران ناپذیری، وارد می کنند. هیچگونه رودربایستی نیز لازم نیست. در همین حال، گروه هایی نظیر کومله مهتدی را نیز، باید تحسین کرد، که نه تنها در کنگره اخیر خود راه های مدرنی را در پیش پای جنبش سیاسی ایران و بویژه کردستان قرار دادند، بلکه همواره عملیات تروریستی را، که به دروغ به آنها نسبت داده شده است، بدون اگر و اما، محکوم کرده اند. 

 

اما چرا اگر موضوع تجزیه طلبی برای جمهوری اسلامی آنقدر مسأله است که آن را توجیه فضای ترور و اعدام در خطه کردستان در 30 سال گذشته تلقی کرده  است، چه وحشتی دارد این مطلب را در مطبوعات و رادیو و تلویزیون ایران، مورد بحث قرار دهد (2).  واقعیت امر این است که سالهاست "طلب کنندگان" اصلی تجزیه از ایران را، ساکنان شهر تهران، تشکیل داده اند. چرا؟  چون اکثریت مهاجران ایرانی در خارج را، اهالی تهران تشکیل می دهند. این ها در واقع نه تنها "تجزیه طلب" بوده اند بلکه خود را از ایران مجزا هم کرده اند، و دیگر در ایران زندگی نمیکنند. اکثریت آنها هم در اصلیت خود، نه کرد هستند و نه در عمرشان در کردستان زندگی کرده اند. دسته دوم "طلب کنندگان" تجزیه از ایران آنهایی هستند که برای هر سفر تفریحی سالها است که به دوبی میرفتند، و خیلی هم به کرّات برای مرخصی و شرکت در کنسرت های ایرانی و فرنگی، و قدری نفس کشیدن و استراحت، به آن کشور عربی سفر می کردند. دوبی را هم نزدیک ترین جایی می دیدند که بلیط هواپیما به بهای سفر به بندرعباس بود، اما اقلاً از شر مزاحمت های مأموران جمهوری اسلامی در هنگام تفریح با خانواده خود، راحت بودند. اما به دلیل رفتار بد با برخی از ایرانیان در آن کشور، کم کم علاقه مردم ایران هم از سفر به آنجا کم شد، و از سوی دیگر ایروان در ارمنستان برای مدتی مورد توجه گردشگران قرار گرفت. اما می دانید تازگی کدام شهر در منطقه، مورد علاقه ایرانیان، و بخصوص تهرانی ها ست؟

 

شاید خودتان پاسخ را حدس زدید؟  در حال حاضر مردم تهران برای تفریح هیچ شهری را به اربیل در کردستان عراق ترجیح نمیدهند. چرا؟ برای آنکه اربیل و کردستان عراق سکولار اداره می شوند و همچنین کردها بسیار بیش از اهالی دوبی به ایرانیان احترام می گذارند. حالا آیا کسانیکه "طالب" عزیمت به اربیل هستند، "تجزیه طلب" هستند؟ در آنصورت باید گفت اکثریت غالب "تجزیه طلبان" ایران را، که می خواهند به کردستان بپیوندند، اهالی تهران تشکیل می دهند. همین 5 ماه پیش خانم گوگوش در اربیل کنسرتی داشت و آنقدر اتومبیل در مرز ایران وعراق خواستار سفر به آنسوی مرز بودند، که مرزبانان ایران جلوی آنها را می گرفتند. خانم گوگوش به زبان کردی آهنگ نمیخواند و اکثر ترانه های او به فارسی است. شاید آنها که به ادعای جمهوری اسلامی "تجزیه طلبان" کرد هستند به خوانندگان فارسی زبان آنقدر علاقمند هستند که چنین وضعی پیش آمده است، و معلوم نیست چطور تجزیه طلبند!  واقعیت این است که مردم ایران از این فضای موجود در ایران خسته شده اند. فضای امنیتی که حتی مأموران عالیرتبه رژیم هم فقط وقتی به مأموریت خارج می روند، احساس می کنند که دارند نفس می کشند. اگر کسی "تجزیه طلب" است، اتفاقآً در تهران است و کرد هم نیست، اما عاشق رفتن به اربیل است. اگر به این معنی، کل ایران خواستار به اصطلاح تجزیه و پیوستن به کردستان عراق باشد، تعجبی ندارد. به مسؤلان جمهوری اسلامی می گویم بروید علت را درمان کنید و نه معلول. تا کی فکر می کنید با گروگان گرفتن پیام آوران، می توانید پیام را، نابود کنید. اقلاً قدری به خود بیایید و از اعدام فرزاد کمانگر از همه مردم ایران و آزادیخواهان جهان، عذرخواهی  کنید.

 

به امید جمهوری آینده نگر  دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی، ناشر و سردبیر

ایرانسکوپ

http://www.iranscope.com

پنجم دی ماه 1389

December 26, 2010

 

 

پانویس ها:

1. پيشنهادی برای انتخاب نامزد رياست جمهوری 1392
http://www.ghandchi.com/629-nominee1392.htm

"...فرزاد کمانگر که از پیشقراولان فعالیت برای خواستهای اتنیکی مردم کردستان بود و پیشتر دستگیر شده بود در همین دوران اعدام شد. آقای کمانگر حتی از نوع فعالیتش طی سالهای متمادی روشن بود که قرابتی با کارهای گروه تروریستی پژاک ندارد و شخصاً هم در دادگاه اعلام کرد که عضو هیچ گروهی نیست و آنقدر هم شجاع بود که همانطور که خود در دادگاه گفت اگر غیر آن بود گفته بود و از آن سازمان دفاع می کرد. اما گویی چون برادر فرزاد کمانگر عضو پژاک بوده است رژیم وی را به جرم ناکرده اعدام کرد و پژاک نیز به دروغ بعد از اعدام، وی را عضو خود اعلام کرد. خوشبختانه رهبران جنبش سیاسی ایران در کردستان اجازه ندادند که این جنایت آشکار به آتش جنگی در کردستان منجر شود..."

 

2. چرا تجزيه طلبی را محکوم بايد کرد -ويرايش دوم
http://www.ghandchi.com/696-Separatists.htm
 

 

 

مطلب مرتبط

 آقای مهتدی حمایت از همه پرسی اقلیم کردستان عراق دخالت در امور داخلی آن کشور است
http://www.ghandchi.com/1374-abdullah-mohtadi.htm
 

 
 

 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com
 

 

 

SEARCH
 

 

فرزاد کمانگر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
https://sites.google.com/site/futuristparty

 

 

SEARCH