Sam Ghandchiسام قندچي خلافت شیعه اثنا عشری: آیت الله مجتبی خامنه ای، و اصلاح طلبان

سام قندچی

http://www.ghandchi.com/4328-khilafat-shia.htm

پی نوشت 12 مهرماه 1401: دوستان عزیز، همانطور که روز گذشته به اطلاع رساندم این نگارنده فعالیتهای انتشاراتی خود را به دلیل بیماری و وضعیت زندگی شخصی، متوقف کرده ام؛ اما، گهگاه اگر وضعیتم اجازه دهد مطالبی نظیر این یادداشت کوتاه را در سایت شخصی ام یعنی در سایت «قندچی-دات-کام» و یا در بخش منشنها، درج می کنم. در این پی نوشت فقط می خواستم توجه شما را به لینکی که در «خبرگاه حزب سکولار دموکرات ایرانیان»، به نقل از بی بی سی تحت عنوان «نامه تهدیدآمیز دفتر علی خامنه‌ای به مراجع تقلید» منتشر شده، جلب کنم! واقعیت این است که آیت الله سید علی خامنه ای سالها پیش در نقد حجت الاسلام سید محمد خاتمی همین منظور مورد بحث در مقاله ی مورد اشاره را بیان کرده بود، هنگامیکه محمد خاتمی را «شاه سلطان حسین ایران» خطاب کرد، که از سوی این قلم نیز 5 سال پیش در نوشتاری تحت عنوان «بیزاری آیت الله خامنه ای از شاه سلطان حسین»، مورد بحث قرار گرفت. با بهترین آرزوها برای همه ی کوشندگان انقلاب 21 ایران و جوانان با ذوقی نظیر شروین حاجی پور که روز گذشته بازداشت شده و از سوی دیگر امروز کار با ارزش او «برای آزادی» به زبان انگلیسی نیز، منتشر شده است! بازهم با این امید که در این روزها، حکومت "جمهوری" اسلامی در میهن همه ی ما، حمام خون راه نیاندازد! س. ق.

مطالب مرتبط: 1     2     3     4     5     6     7     8     9     10     11

 

khilafat-shia

 

 

دوستان عزیز، در گذشته در مورد «تصورات غلط از نحوه پیروزی خمینی در 1357» به اندازه ی کافی نوشته ام و نیازی به تکرار نیست. همچنین در یکی دو سال اخیر درباره «تصورات نادرست دربارهء رهبری انقلاب 21 در ایران» به اندازه ی کافی بحث کرده ام و آنهم نیازی به تکرار ندارد. آنچه در این مقاله می نویسم حدسیات است و عرصه ی تخصصی صاحب این قلم نیست و اگر غلط است این نگارنده را عفو کنید. همانطور که پیشتر نوشته ام از روز اول آیت الله خمینی در پی ایجاد «خلافت شیعه اثنا عشری» بود و به همین دلیل در کتاب ولایت فقیه حکومت ایده آل خود را به حکومت کلیسای واتیکان قرون وسطی و امپراطوری عثمانی تشبیه می کرد؛ اما در سال 57 وقتی اشتیاق مردم ایران را برای برقراری «جمهوری» ملاحظه کرد، و همزمان عدم طرح فوری «جمهوری» توسط زنده یاد شاپور بختیار، خمینی شعار «آزادی، استقلال، جمهوری اسلامی» را راه انداخت که ظاهراً هیچ شباهتی به «خلافت شیعه اثنا عشری» نداشت! به هر حال از دیدگاه من خمینی نه تنها از اول به دنبال ایجاد خلافت شیعه ی اثنا عشری بود، بلکه بعد از انقلاب هم همین هدف را دنبال می کرد و به همین دلیل نیز بعداً در متن قانون اساسی تغییر به «ولایت مطلقه ی فقیه» انجام شد که خمینی دو سال قبل از فوت خود مطرح کرده بود! اما مشکل خمینی، پسرش «احمد آقا خمینی» بود که به دلیل وضعیت شخصی اش قادر به ایفای نقش جانشینی خمینی نبود. در نتیجه خمینی جانشینی انتخاب نکرد وگرنه در میان مذاهب مختلف اسلامی، شیعه اثنا عشری شاید بیش از اهل تسنن، پیرو رهبری مذهبی موروثی بوده و به همین دلیل 12 امام شیعه غیر از امام حسین، پدر و پسر بوده اند و شاید فقط در میان مذاهب اسلامی، اسماعیلیه و شیخیه بیش از شیعه ی اثنا عشری رهبری مذهبی موروثی را دنبال کرده اند! بعد از درگذشت خمینی، آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی اولین بازیهای اصلاح طلبی را آغاز کرد که ادامه ی طرح به اصطلاح "جمهوری اسلامیِ" زمان انقلاب 57 بود، و هوادارانی را نظیر «میرحسین موسوی» نخست وزیر دوران جنگ و جوانانی در آنزمان نظیر آقای مصطفی تاجزاده پیدا کرد، با اینهمه، حتی طرح شورای رهبری که خود آقای رفسنجانی در اول مطرح کرده بود را، خودش عوض کرد؛ و خود شخص رفسنجانی، در گام نخست برای هدف طرح اصلاح طلبی با فرمول جمهوری اسلامی، آیت الله سید علی خامنه ای را به عنوان ولی فقیه جدید به قدرت رساند!

 

به رغم آنچه در سطور بالا ذکر شد، هرچه زمان گذشت، متوفی آیت الله محمد تقی مصباح یزدی که از مخالفان آیت الله خمینی در دوران انقلاب بود، تا زنده بود بیشتر و بیشتر اجازه پیدا کرد مخالفت خود را با ایده ی «جمهوری اسلامی» مطرح کند و هوادارانی نظیر آقای «محمود احمدی نژاد» پیدا کرد که حتی دو دوره به ریاست جمهوری رسید و سرکوب جنبش سبز در زمان حکومت او به انجام رسید، هرچند اختلافات شخصی آقای احمدی نژاد با بیت رهبری بعد از پایان دوران ریاست جمهوری اش، باعث شد که به کنار زده شود. به هر حال واقعیت این است که اصلاح طلبانی نظیر آقای «میرحسین موسوی» و آقای «مصطفی تاجزاده» از همان زمان خمینی دروغی را که زمان انقلاب 57 اختراع شد باور کردند آنهم شعار «به اصطلاح "جمهوری" اسلامی» بود. در واقع خدعه ی اصلی خمینی همان شعار جمهوری اسلامی بود! جنبش اسلامی در ایران از مشروعه خواهان که در زمان مشروطه شعار می دادند «مشروطه نمی خواهیم ما طالب قرآنیم»، تا آیت الله خمینی که تا کمی پیش از انقلاب همیشه از «حکومت اسلامی» حرف میزد، هدف همان ایجاد «خلافت شیعه ی اثنا عشری» بوده و هست، و در واقع برخی مکلاهای اسلامی نظیر بنی صدر و مجاهدین و مجاهدین انقلاب اسلامی و حزب مشارکت و بعدهم حزب «اتحاد ملت ایران اسلامی» بودند که دروغ خمینی باورشان شد و فکر کردند "جمهوری اسلامی،" هدف خمینی است! تازه «جمهوری اسلامی» در پاکستان و کشورهای دیگر نشان داده که تحفه ای نیست! واقعاً انتخاب بین «خلافت اسلامی» و سکولار دموکراسی است همانطور که تجربه ی افغانستان به خوبی ثابت کرده است! من نمی گویم که «میرحسین موسوی» و «مصطفی تاجزاده» ها خدعه کردند؛ اما، می گویم که آنها گول خدعه ی خمینی را خوردند که هیچگاه دنبال ایجاد «جمهوریِ» واقعی نبود! در نتیجه طرح شدن «آیت الله سید مجتبی خامنه ای» بعنوان جانشین آیت الله سید علی خامنه ای تعجبی ندارد و گام بعدی برای برقراری «خلافت تشیع اثنا عشری» در ایران همین است!

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE
http://www.ghandchi.com

10 شهریور ماه 1401
September 1,
2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

 

SEARCH