Sam Ghandchiسام قندچي در پاسخ علی جوانمردی: تفاوت رهبری سیاسی و حقوق بشری

سام قندچی

http://www.ghandchi.com/4281-ali-javanmardi.htm

http://isdmovement.com/2022/0422/041422/041422-Sam-Ghandchi-Difference-between-two-kinds-of-leadership.htm

پی نوشت 30 فروردین ماه 1401: مواضع نوآم چامسکی در چند روز اخیر در مورد حمله ی روسیه به اوکراین به خوبی نشان می دهد که یک رهبر حقوق بشری لزوماً رهبر سیاسی مناسبی برای اپوزیسیون نیست! س. ق.

پی نوشت 25 فروردین ماه 1401: دو برنامه دیدنی از آقای علی جوانمردی: II    I

مطالب مرتبط: 1     2     3     4     5     6     7     8     9     10     11     12     13     14

 

ali-javanmardi

 

دوست عزیز آقای علی جوانمردی، روز گذشته توییتی را از شما در رابطه با بحث جاری در اپوزیسیون در مورد تفاوت رهبری حقوق بشری و رهبری سیاسی دیدم. این بحث تازه ای نیست و همین دو روز پیش دکتر لادن برومند از رهبران برجسته ی حقوق بشری ایران، موضوع را خیلی بهتر از این نگارنده، در یک رشته توییت توضیح داده اند! ببینید به رغم آنکه خانم نرگس محمدی از رهبران برجسته ی حقوق بشری ایران هستند و همیشه از جمله مورد حمایت این قلم بوده و هستند، اما توان رهبری سیاسی را در ایشان ندیده و نمی بینم و این نظرم ابداً به خاطر اختلاف فکری در زمینه ی اسلام و مذهب و غیره نیست. در مورد خانم نسرین ستوده که غیرمذهبی هستند نیز، همین نظر را دارم و اگر کسانی مرتب سعی نمی کردند ایشان را برای ایفای نقش رهبری سیاسی لانسه کنند، ابداً در آن مورد هم نظر نمی دادم. شما آقای جوانمردی ژورنالیست بسیار قادری هستید. تصور کنید فردا کسی بیاید و شما را برای ریاست سازمان دندانپزشکی کشور کاندید کند. در آنصورت صاحب این قلم که ابداً نمی خواهم در مورد شما در زمینه ی توانتان در عرصه ی دندانپزشکی بحث کنم، مجبور می شوم نظر خود را بیان کنم که برای آن مقام، فرد مناسبی هستید یا نه. از شوخی گذشته، متأسفانه برخی از روی حسن نیت و علاقه به رهبران موفق حقوق بشری ایران نظیر خانمها نرگس محمدی و نسرین ستوده، سعی می کنند آنها را برای رهبری سیاسی لانسه کنند و به این شکل هم به خودشان لطمه می زنند و هم به این دوستانِ فعالِ عرصه ی حقوق بشر در ایران!

 

 یک چشم پزشک خوب، لزوماً یک متخصص خوب سرطان نیست و می تواند اگر معالجه فردی را که مبتلا به سرطان چشم است، عهده دار شود، باعث مرگ بیمار شود و نه بهبودی! متأسفانه این خاصیت دوستی خاله خرسه ی اطرافیان است وقتی کسی بارها نشان داده که در عرصه ی معینی قادر به فعالیت مؤثر است و در عرصه دیگری نشان داده که قادر نیست، مرتب اصرار دارند، آن فرد را، در عرصه ی دوم، لانسه کنند و نتیجه اش همه ی این بحثهایی است در اپوزیسیون، که جز لطمه زدن به اپوزیسیون، نتیجه ای ندارد و اگر هم بحث نکنیم به سرنوشت شیعیان دچار می شویم وقتی ابوموسی را در پایان جنگ صفین بعنوان حَکَم، انتخاب کردند! ببینید شخصاً با دیدگاه فدرالیسم برای ایران مخالف هستم و بارها این موضوع را نوشته ام. اما زنده یاد عبدالرحمن قاسملو را که طرفدار خودمختاری بود که از نظر این نگارنده بدتر از فدرالیسم برای ایران است، با این حال اذعان می کنم که او یکی از قادرترین رهبران سیاسی سکولار ایران بود! همچنین عبدالله مهتدی را یکی از قادرترین رهبران سیاسی سکولار ایران در حال حاضر می شناسم هرچند با موضع ایشان در رابطه با حمایت از فدرالیسم مخالفم و در این مورد بارها بحث کرده ام. در نتیجه رهبر سیاسیِ قادر بودن، به معنی این نیست که با نظر آن فرد موافق یا مخالفیم. یعنی هرچه هم با نظرات کسی در زمینه ای موافق باشیم، ممکن است آن فرد را رهبر سیاسی قادری ندانیم و نه تنها بیان این موضوع کار غلطی نیست و آب به آسیاب رژیم ریختن نیست، بلکه وظیفه داریم که این کار را بکنیم؛ بیخود نیست که بعد از بیش از هزار سال، شیعیان همچنان درباره ی نقش ابوموسی در مذاکرات پایان جنگ صفین، انتقاد می کنند وگرنه هیچوقت نگفته اند که ابوموسی اشعری مأمور معاویه بود!

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE
http://www.ghandchi.com

24 فروردین ماه 1401
April 11,
2022

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

 

SEARCH