Sam Ghandchiسام قندچي  یادآوری تجربه ای از دوران جنگ داعش در عراق و سوریه

سام قندچی

http://www.ghandchi.com/2515-daesh.htm

مطالب مرتبط: 1

 

pkk

 

چند ساعت پیش "درباره پیشنهاد آقای جعفر پناهی در مورد خانم نسرین ستوده" (1)، بحث شد که نتایج تصمیمگیری های رهبران سیاسی مثل یادداشتهای یک وبلاگنویس نیست، و می تواند بر سرنوشت ملتی اثرات جدی گذارد و به همین دلیل پاسخگویی رهبران و مقامات اجرایی چه در پوزیسیون و چه در اپوزیسیون بسیار اهمیت دارد. چند سال پیش که عملیات داعش در شمال عراق و سوریه بالا گرفته بود، بیانیه ای با امضای مهندس کورش زعیم، خانم نسرین ستوده و بسیاری دیگران، اپوزیسیون را تشویق به رفتن به شمال عراق و سوریه و شرکت در عملیات علیه داعش در کردستان سوریه می کرد. در نوشته ای در سال گذشته این اشتباه به شرح زیر توضیح داده شده است:

 

امیدوارم این حرفهایم خانم آتنا دائمی یا آقای کورش زعیم را دلگیر نکند. مثلاً خانم آتنا دائمی یا آقای کورش زعیم دو سه سال پیش وقتی مدتی آزاد بودند و داعش در عراق و سوریه جولان می داد، در رابطه با اوضاع منطقه تصمیم های غلطی را مبنی بر رفتن به کردستان سوریه و شرکت در جنگ در آنجا، تبلیغ می کردند یعنی جدا از آنکه انسانهایی از خودگذشته هستند و شایسته تحسین که برای عقایدشان حاضرند هر سختی و ازجان گذشتگی را بپذیرند ولی کشاندن فعالان سیاسی ایران به کشمکش های کردستان سوریه و مناطق شمالی عراق حتی در دوران تهاجم داعش کاری بسیار نادرست بود و گرچه با هدف جلوگیری از پیشروی داعش در خارج از مرزهای ایران پیش از رسیدن داعش به ایران توجیه می شد، بازهم کار غلطی بود و انداختن اپوزیسیون دموکراسی خواه ایران در دام جنگهای منطقه ای بود، همانگونه که پیش از انقلاب 1357 بسیاری از انقلابیون ایران در کشمکشهای فلسطین درگیر شدند که اتلاف انرژی نیروهای جنبش سیاسی و فقط به ضرر ایران و ایرانی بوده است و سایه سنگین خود را تا به امروز بر رژیم حاکم بر ایران بعد از 1357، گذاشته است (2)

 

در دو روز اخیر برخورد بسیار نادرست برخی افراد را به راه پیمایی آقای حشمت طبرزدی و همراهانشان در بزرگداشت 14 اسفند، شاهد بودیم (3). امیدوارم نظیر ماجرای داعش در بالا نشود که سالهاست مسؤلین بیانیه مورد اشاره در بالا، به خود برخورد نکرده اند، و قرار نباشد تا صد سال دیگر صبر کنیم تا آنهایی را که مسؤل حملات زیر خط قرمز چند روز اخیر به مهندس طبرزدی بوده اند، محکوم کنیم (4). توان ما برای کمک به زندانیان سیاسی در ایران محدود است اما اگر نسرین ستوده ها و آتنا دائمی ها در ماجراجویی ذکر شده در بالا، در سوریه، گرفتار شده بودند، توان ما بازهم برای کمک کمتر بود. تصمیمات رهبران سیاسی که وظائف اجرایی در اپوزیسیون دارند مثل وبلاگنویسی نیست که کسی بخواند یا نخواند، و اینگونه تصمیمها نظیر رفتن اپوزیسیون ایران به فلسطین در زمان شاه، یا طرح های ماجراجویانه ی رفتن به کردستان سوریه در 4 سال پیش، نتیجه اش برای اپوزیسیون و مردم ایران فوری مشخص نیست، با اینحال نظیر نازل شدن رژیم اسلامی بر ایران، چوب تصمیمهای غلط گذشته را وقتی می خوریم که شاید آنهایی که تصمیمها را گرفته اند دیگر در میان ما نیستند، اما نتیجه تصمیم گیری های نادرست آنها با ما است. آیا هیچوقت از خود پرسیده اید که چرا نام یکی از گروه های سیاسی ایران در دوران شاه که همه اعضایش ایرانی بودند و اعتقادی هم به مشی چریکی نداشتند، «گروه فلسطین» بود!

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

سایت آینده نگر ایرانسکوپ
http://www.ghandchi.com

پانزدهم اسفند ماه 1397
March 6, 2019

 

پانویس:

 

 

1. درباره پیشنهاد آقای جعفر پناهی در مورد خانم نسرین ستوده
http://www.ghandchi.com/2514-jafar-panahi-nasrin-sotoudeh.htm

 

2. نامه ای از راه دور به سهیل عربی
http://www.ghandchi.com/1973-nameh-beh-soheil-arabi.htm

 

3. حشمت طبرزدی و عیسا خان حاتمی و همراهانشان و نگاهی به بزرگداشت 14 اسفند در احمد آباد مصدق
http://www.ghandchi.com/2513-mossadegh14esfand.htm

 

4. چرا باید حملات زیر خط قرمز به مهندس طبرزدی توسط فردی که نام فامیل یکی از همراهان دکتر مصدق را یدک می کشد، محکوم کرد
http://www.ghandchi.com/2509-jebhe-melli-sheshom.htm 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
https://sites.google.com/site/futuristparty

 

 

 

SEARCH