Sam Ghandchiسام قندچي در حاشیه ی مقاله ی آقای محمود ابطحی درباره رهبری و استراتژی
سام قندچی
http://www.ghandchi.com/2755-rahbari-strategy.htm

مطالب مرتبط: 1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14

 

bored 
 

قبل از هرچیز لازم می دانم یادآوری کنم که در این مقاله قصد توهین به هیچ کسی نیست و فقط هدف نگاه به برخی واقعیات تلخ و شیرین درباره اپوزیسیون ایران است. روز گذشته آقای محمود ابطحی در یادداشت روز خود در خبرگاه حزب سکولار دموکرات ایرانیان، مطلبی بسیار خواندنی تحت عنوان «تفاوت رهبری و استراتژی سازی همزمان»، منتشر کرده بودند. آنچه در این نوشته مطرح می شود لزوماً درباره بحث ایشان نیست، اما هردو نوشته به موضوع رهبری و استراتژی مربوط می شوند. سه سال پیش در نوشتاری تحت عنوان «جنبشی که با خبر سیاسی روز استراتژی عوض می کند» به موضوع استراتژی در اپوزیسیون ایران و در بین آینده نگرها اشاره شد و حرف تازه ای در آن عرصه نیست.

 

از دیدگاه اینجانب سه جریان در نیم قرن اخیر ایران استراتژی روشن سیاسی داشته اند، چه ما استراتژی آنها را دوست داشته باشیم و چه نه. اولی آیت الله خمینی بود که می خواست به رأس جامعه ی روحانیت ایران صعود کند و با نفوذی که آن نیرو در جامعه ی ایران داشت، برنامه خود را برای به عقب بردن ایران به 1400 سال پیش، عملی کند، و با نگاهی به 40 سال حاکمیت کوکلاکس کلان های اسلامی در ایران، آشکار است که هم استراتژی خمینی و هم رهبری او در پیاده کردن استراتژی مورد نظرش، موفق بوده هرچند به دلیل مقاومت مردم، معلوم نیست چند سال طول بکشد تا ایران بتواند به صدر اسلام 1400 سال پیش که مورد نظر دکتر علی شریعتی و آیت الله خمینی بود، رجعت کند. والله اعلم. دومین جریانی که استراتژی روشنی داشت بنیانگذاران سازمان چریکهای فدایی خلق بودند که در عنوان کتاب زنده یاد مسعود احمدزاده با عبارت «مبارزه مسلحانه، هم استراتژی و هم تاکتیک» بیان شده بود و پیروزی استراتژی مشی چریکی در کنار زدن همه ی نیروهای «سیاسی کار» در اپوزیسیون سکولار و حتی نیمه مذهبی نظیر مجاهدین خلق، در آخرین دهه ی پیش از انقلاب 1357، غیرقابل انکار است، البته آنها به سرنگونی رژیم شاه کمکی بودند اما به هدف نهایی خود یعنی رسیدن به قدرت در ایران نائل نشدند. سومین استراتژی روشنی که دیده ام، استراتژی شاهزاده رضا پهلوی است که همه این سالها گفتند چه نیرویی جمهوریخواه باشد و چه سلطنت طلب برای ایشان فرقی ندارد و هدفشان این است که پس از پیروزی بر رژیم اسلامی کنونی، یا رییس جمهور دولت جدید شوند و یا پادشاه آن و تصمیم را هم به عهده ی مردم بعد از سقوط رژیم اسلامی گذاشتند. فعلاً این استراتژی را 40 سال است ادامه داده اند و تلاش کرده اند آنرا پیاده کنند، اما معلوم نیست نتیجه ی این استراتژی و رهبری ایشان در پیاده کردن آن چه خواهد بود، در عین حال این استراتژی برای شخص شاهزاده رضا پهلوی کار کرده و اصلاً منظور توهین به ایشان نیست، یعنی به هرحال هنوز از صحنه سیاست ایران کنار گذاشته نشده اند. در آمریکا شما اگر طرحی تجاری یا سیاسی ارائه کنید و عده ای در آن سرمایه گذاری مالی، سیاسی یا انسانی کنند مثلاً وقت بگذارند، آنها به رهبرِ طرح، فرصت معینی مثلاً دو سال برای موفقیت یا شکست می دهند. اما در ایران، هیچوقت اینطوری نبوده، مثلاً استراتژی آیت الله خمینی و رهبری او نیز 25 سال طول کشید تا به ثمر نشیند و اطرافیانش هم اعتراضی نکردند و خمس و زکات را مرتب میفرستادند، در نتیجه اینکه در مورد شاهزاده رضا پهلوی 40 سال طول کشیده و نتیجه نداده دلیل نمیشود که 10 سال دیگر نتیجه ندهد. می گویند یکی از شاهزادگان ایرانی که بعد از سقوط ساسانیان به کشور چین میرود و حتی در ارتش چین ژنرال می شود به همراه شماری از ایرانیان همچنان امیدوار به بازگشت به ایران و احیا سلطنت ساسانی بود، اما در آخر عمر، روزی همه ی اطرافیان ایرانی اش را دور خود جمع کرد و گفت ما تلاش خود را کردیم اما دیگر ما چینی شده ایم و امیدی به بازگشت به قدرت در ایران برایمان نیست، و از آن پس دیگر تا پایان عمر به زندگی خود بعنوان یک ایرانی الاصل عادی در چین ادامه داد.

 

همانطور که در ابتدای این نوشته ذکر شد بقیه اپوزیسیون ایران متأسفانه هنوز استراتژی روشنی ندارند و بازهم می شود مثل 3 سال پیش، اپوزیسیون ایران را با این عبارت توصیف کرد: «جنبشی که با خبر سیاسی روز استراتژی عوض می کند». منظورم این نیست که کسی استراتژی روشنی ارائه نکرده، همین آقای دکتر اسماعیل نوری علا مدتهاست که استراتژی روشنی تحت عنوان آلترناتیو سکولار دموکرات ارائه کرده است و برای پیروزی آنهم دستکم 12 سال است دارد زحمت می کشد، اما گویی اپوزیسیون ایران که استراتژی چریکها یعنی «مبارزه مسلحانه هم استراتژی و هم تاکتیک» را یکروزه پذیرفتند، حتی بیش از تیتر نظر دکتر اسماعیل نوری علا را در مورد استراتژی به زور خوانده اند و شاید آن تیتر را هم نخوانده اند و فقط بی اعتنایی می کنند! بالاخره یکجای کار گیر دارد وگرنه وجود جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر که بطور جدی در پی تغییر رژیم در ایران هستند، غیرقابل انکار است، اما حتی یک خط فحش هم نمی دهند. ببخشید اصطلاح فحش را به کار بردم. پدرم در زمان کودتای سید ضیاء بچه هفت هشت ساله بود که در کوچه بازی می کرد. می گفت یک عده ای آمدند و به این بچه ها پول دادند که بروند در خیابان شعار مرگ بر سید ضیاء و فحش به سید ضیا بدهند. بعدها فهمیده بود که آنها آدمهای خود سید ضیا بودند و وقتی اظهار تعجب کرده بود معلوم شد که کودتای سید ضیا بخاطر بی اعتنایی مردم شکست می خورد و آنها در تلاش بودند که به نوعی کودتا را نجات دهند. اگر دوستان دارند بی اعتنایی می کنند به این امید که تلاش دکتر اسماعیل نوری علا شکست بخورد، دیگر بحثی نیست. وگرنه بعضی وقتها بهتر است اگر گزینه ای را با ارزش می بینیم، اقلا موافقت یا مخالفت خود را با آن، ابراز کنیم؛ اما، اگر دلیل بی اعتنایی این است که هنوز بخش اصلی روشنفکران سیاسی ما در آرزوی تولد مجدد چپ هستند، که اصلاً کار از اساس خراب است، و گویا فروپاشی اردوگاه کمونیستی پس از کنترل بیش از نیمی از جهان، و از هم پاشیدن امپراطوری شوروی بعد از 70 سال استبداد و بی عدالتی که رهبران حزب و فرزندانشان در نازو نعمت و زحمتکشان در بدبختی از پهن گاو برای گرم کردن خانه هایشان استفاده می کردند، و سقوط آن دستگاه فاجعه آمیز شوروی و بلوک شرق بدون هر جنگی، و جشن گرفتن مردم جهان برای پایان یافتن آن سیستم دهشتناک، معنایش برای جنبش سیاسی ما هنوز بعد از 30 سال، درک نشده است. نمیدانم دیگر دکتر اسماعیل نوری علا باید چه کار کند بعد از اینهمه سال انتشار سکولاریسم نو، گویی غذا را جویده و در اختیار دوستان قرار داده است، خیلی برای آگاه سازی زحمت کشیدند. نمی دانم دیگر چه کار مانده که نکرده، در کنگره ماه اکتبر از شمشیری چلوکباب سفارش دهد که دوستان اپوزیسیون شرکت کنند و حرفشان را بزنند؟ شاید دوستانی نظیر آقای محمود ابطحی بتوانند پیش از کنگره ی ماه اکتبر سمیناری برپا کنند و از همه ی این نیروها دعوت به شرکت کنند تا نظرشان را درباره استراتژی اپوزیسیون ابراز کنند و همگی از دیدگاه های یکدیگر آگاه شویم.

 

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE.COM
http://www.ghandchi.com

پانزدهم تیر ماه 1398
July 6, 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
https://sites.google.com/site/futuristparty

 

 

 

SEARCH