Sam Ghandchiسام قندچي بحثِ نوشته ی خانم سپیده قیاسوند درباره ماری جوانا و اعتیاد در ایران
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/2566-sepideh-ghiasvand.htm

سپیده قیاسوند: http://bit.ly/2Gbqk5s 

 

medical-marijuana

 

امروز در خبرگاه حزب سکولار دموکرات ایرانیان مقاله ای از خانم سپیده قیاسوند منتشر شده بود تحت عنوان: يک «گل» به نفع رژيم؟ (1). مقاله، درباره ماری جوانا و کلاً اعتیاد جوانان در ایران و نقش رژیم اسلامی در این ماجرا است. تا آنجا که به رژیم مربوط است بدتر از اینها می کند. مثلاً افرادی در سپاه پاسداران در شمال ایران به جوانها بویژه آنهایی که از تهران کنار دریا رفته اند، مواد میفروشند و برایشان زنان فاحشه تأمین می کنند، و بعد هم عده دیگری از پاسداران به ویلا می ریزند و بازداشتشان می کنند و به زندان میاندازند، و گروه دیگری که بازهم با همان دسته های سپاه کار می کنند، با جوانانِ زندانی تماس برقرار می کنند، و در ازای دریافت پولی هنگفت می گویند جلوی تشکیل پرونده را می توانند بگیرند، و آن جوانان را آزاد کنند تا "آبرویشان" نرود. این کارها سالها است که در ایرانِ رژیم اسلامی آنقدر تکرار شده که دست هزار تا مافیای مکزیک را از پشت بسته اند و دیگر کسی درباره اش حرف هم نمیزند.

 

اما داستان جوانان در ایران، امروز بغرنج تر از این بحثهای 40 سال گذشته است هرچند چاشنی ماری جوانا قوی تر شده چرا که در آمریکا اول مصرف دارویی ماری جوانا در بعضی ایالات نظیر کالیفرنیا آزاد شد و بعد هم مصرف تفریحی در کلرادو و چند ایالت دیگر آزاد شد و این روند ادامه دارد و طبیعی است که آن نگاهِ پیشین به ماری جوانا که نظیر تریاک و مشتقات آن مثل هرویین تلقی می شد، از بین رفته است، هرچند از دیدگاه این قلم، ماری جوانا ابداً ماده سالمی نیست و دست کمی از تریاک ندارد و نباید از این گیاه و مشتقاتش، اینهمه قبح زدایی می شد. قانونی کردن یا نکردن بحث دیگری است؛ شخصاً غیرقانونی کردن بسیاری چیزهای مضر را راه حل برای اجتماع نمی بینم، وگرنه همین سیگار توتون و قلیان تنباکو از همه ی این مواد، برای انسان خطرناکتر و معتادکننده تر است ولی همچنان آزاد است. ببخشید از بحث اصلی دور افتادم. اول درباره واقعیت جوانان در آمریکا، 50 سال پیش در زمان جنگ ویتنام، جوانان به خاطر کشته شدن در جنگ، به مسائل اجتماعی خیلی حساس بودند، اما 15 سال پیش در اوج جنگ آمریکا در عراق، گرچه تظاهراتهای ضد جنگ شکل گرفت اما چون دیگر خدمت نظام وظیفه در آمریکا از بین رفته، جنبشی به عظمت جنبش ضدجنگ در دوران جنگ ویتنام، اینبار در آمریکا دیده نشد. بسیاری بحثهای موضوعات عدالت اجتماعی را که امروز در میان فعالان سیاسی ایران مطرح است، صاحب نظرانی نظیر جان رالز و دانیل بل در همین آمریکا مطرح کرده بودند اما همانطور که گفته شد سالهاست در آمریکا جنبش جوانان خیلی ضعیف است.  دوازده سال پیش در مورد شرکتم در جلسه ای از فیوچریستها یعنی مسؤلین انجمن جهان آینده در همین واشنگتن نوشته بودم و آن زمان آقای جوزف کوتز هم زنده بودند، و آن مطلب می تواند به شما وضع جنبش سیاسی را در آمریکا نشان دهد که ابداً شباهتی به دوران جنگ ویتنام ندارد (2).

 

در یک جمله می شود گفت که در آمریکای کنونی، جوانان، دموکراسی را زندگی می کنند نه آنکه دموکراسی را بخواهند بسازند، موضوعی که به تازگی در یادداشتی تحت عنوان "در ادامه ی بحث آقای آزادیبان درباره کتابهای مقدس و موضوع چوخ بختیارها،" مورد بحث قرار داده شد (3). حالا بسیاری از جوانان ایران که از طریق اینترنت و تلفنِ همراه، در عالم مجازی، 24 ساعته در کنار جوانان آمریکا و اروپا هستند، نظیر همتایان خود عمل می کنند در حالیکه واقعیت در ایران نظیر دوران توماس جفرسون است و ما تازه، بعد از 243 سال که برای آمریکایی ها از آن دوران گذشته، جوانان ایران باید دموکراسی را بسازند نه آنکه آن را زندگی کنند. اگر این قلم هم یک جوان ایرانی بودم از این موضوع که نسلهای پیشین برایم کشوری نظیر آمریکا نساخته اند، بسیار ناراحت می شدم، و حتی بیشتر از جوانان آمریکایی دنبال چیزهایی نظیر مواد مخدر می رفتم. اما واقعیت را هرچند بسیار ناگوار، باید دید و برای تغییر آن تلاش کرد و با خسته نباشید به خانم قیاسوند که می خواهد همین کار را بکند، و در مقاله شان موضوع ماری جوانا و اعتیاد را در ایران حاضر بسیار خوب توضیح داده اند که واقعیتی تلخی است.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE.COM
http://www.ghandchi.com

هشتم فروردین ماه 1398
March 28, 2019

 

پانویس:

 

1. سپیده قیاسوند: يک «گل» به نفع رژيم؟
https://news.isdparty.com/?p=1086

 

2. کرزوایل، هری پاتر، و حزب آینده نگر، ویرایش دوم
http://www.ghandchi.com/2309-kurzweil-futurist-party.htm
Kurzweil, Harry Potter & Futurist Party, Second Edition
http://www.ghandchi.com/2309-kurzweil-futurist-party-english.htm

 

3. در ادامه ی بحث آقای آزادیبان درباره کتابهای مقدس و موضوع چوخ بختیارها
http://www.ghandchi.com/2541-chokh-bakhtiarhaa.htm   
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
https://sites.google.com/site/futuristparty

 

 

 

SEARCH