Sam Ghandchiسام قندچيتوجه زیاد ایرانیان به مناسبات رژیم با خارج

سام قندچی

http://www.ghandchi.com/1445-khatare-khareji.htm

 

شکی نیست که جمهوری اسلامی در مقایسه با رژیم شاه، رژیمی است که از نخستین روزهای تولدش، به ایجاد تشنج با کشورهای مختلف دامن زده است؛ گروگانگیری در سفارت آمریکا، نه اولین، و نه آخرین، اقدام از این نوع بود، و حتی در همین دو سه سال اخیر، در دوره اول ریاست جمهوری حسن روحانی، حمله به سفارت عربستان می توانست به جنگی نظیر آنچه در اوائل انقلاب، با عراق روی داد، بیانجامد، و هنوز هم معلوم نیست که مناسبات با عربستان سعودی، و آمریکا، به کدام سو میرود. با اینحال توجه زیاده از حد جنبش سیاسی به موضوعات خارج از ایران، به ضرر تطور دموکراسی و سکولاریسم، در ایران است.

 

در روزهای انتخابات اخیر، در نوشتاری تحت عنوان "واقعیت پشت پرده قصه بد و بدتر برخی دوستان سکولار در انتخابات،" گفته شد، علت واقعی، این است که، "همچنان تصورشان از جمهوری اسلامی، رژیمی ضد امپریالیستی است که در برابر آمریکا ایستاده، و حتی در ته دل، از برنامه اتمی نظامی در ایران حمایت می کنند، گرچه طرفدار راه انداختن جنگ با آمریکا نیستند" (1)؛ ضمناً، این دوستان، که از سیاست خارجی جمهوری اسلامی خرسندند، تنها کسانی نیستند که، در اپوزیسیون، توجه زیاده از حد به خطر خارجی دارند. برخی دیگر از دوستان در اپوزیسیون، رفتن به کوبانی در سوریه و کمک به کردهای سوریه در جنگ با داعش و اسد را، تبلیغ می کردند (2)، و هنوز هم از همین بحثها می کنند. چنین کارها، جنبش مدنی را در ایران، به سوی عملیات قهرمانسازی، منحرف می کند، که نه دردی از کردهای سوریه دوا می کند، و نه برای رشد دموکراسی و سکولاریسم در ایران، فایده ای دارد. 

 

شکی نیست که خطرات خارجی برای ایران واقعی است، همانگونه که در تجربه تلخ جنگ ایران و عراق شاهد بودیم، اما توجه زیاده از حد به موضوعات خارج از ایران، به رشد جنبش دموکراسی خواهی و نهادینه شدن سکولاریسم در ایران، کمکی نمی کند. در واقع بهترین راه مقابله با خطر خارجی در ایران، برقراری جمهوری دموکراتیک و سکولار در کشور است (3). و فعالان سیاسی و مدنی، ضروری است که بیشتر برای تدوین و اجرای، استراتژی سکولار دموکراتهای ایران، برای رسیدن به این هدف، تلاش کنند (4). مثلاً روز گذشته درباره موضوع استراتژی نافرمانی مدنی و مشکلات آن، بحث شد (5)؛ اما، این موضوعات در رسانه های فارسی زبان، کندو کاو نمی شود، و مرتب این تصور داده می شود که گویی قرار است ناجی ای نظیر حضرت مهدی، از خارج بیاید، و مسائل ایران را حل کند.

 

واقعیت این است که اگر حمله نظامی هم به ایران شود، نظیر جنگ ایران و عراق خواهد بود، که بیشتر مسأله است، تا راه حل؛ مضافاً آنکه، این امر دلیلی نیست که همه فعالیتهای داخلی، برای دستیابی به سکولاریسم و دموکراسی را، امروز متوقف کنیم، و روز و شب را با حدس و گمان درباره استراتژی جبهه متحد ضداسلامگرایی در جهان، سپری کنیم. اگر جبهه متحد ضداسلامگرایی، از آمریکا، ناتو در اروپا، و آنچه ناتو عربی خوانده می شود، در خاورمیانه، تشکیل شود، مطمئناً جنبش سیاسی ایران نیز، در سمت ضداسلامگرایی خواهد بود، گرچه از حالا نمی شود پیش بینی کرد که چنین صف بندی جهانی چگونه شکل خواهد گرفت و جایگاه جنبش مدنی و سیاسی ایران در آن، چه خواهد بود. دو سال و نیم پیش، طرحی تحت عنوان "ابتکار گلوبال برای سکولاریسم" (6) مطرح شد، و اگر جبهه متحد ضداسلامگرایی، شبیه چنان طرحی شود، مطمئناً مورد استقبال سکولار دموکراتهای ایران، قرار خواهد گرفت.

 

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com 
http://www.ghandchi.com
هفتم خرداد ماه 1396
May 27, 2017
 

پانويس:

 

1. واقعیت پشت پرده قصه بد و بدتر برخی دوستان سکولار در انتخابات
http://www.ghandchi.com/1418-gheseh-bad-o-badtar.htm

 

2. بحثی درباره شورش کور، انقلاب و رفرم
http://www.ghandchi.com/1406-shooresh-enghelab-reform.htm

 

3. ایران-جمهوری آینده نگر-ویرایش سوم
http://www.ghandchi.com/411-FuturistRepublic.htm
Iran-Futurist Republic-Third Edition
http://www.ghandchi.com/411-FuturistRepublicEng.htm

 

4. استراتژی جديد انتخاباتی اصلاح طلبان و آغازگاهی برای ايجاد استراتژدی سکولار دموکرات ها
http://isdmovement.com/2017/0517/051717/051717.Sam-Ghandchi-Two-new-strategies.htm

 

5. قرار است مردم ایران چگونه نافرمانی مدنی کنند
http://www.ghandchi.com/1442-naafarmaanie-madani.htm

 

6. وقت تشکیل "ابتکار گلوبال برای سکولاریسم" است
http://www.ghandchi.com/871-global-secular-initiative.htm
Time for a Global Secular Initiative
http://www.ghandchi.com/871-global-secular-initiative-english.htm   
 
 
 

 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com
 


 

 

 

 

SEARCH