Sam Ghandchiسام قندچي واقعیت پشت پرده قصه بد و بدتر برخی دوستان سکولار در انتخابات
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/1418-gheseh-bad-o-badtar.htm

پی نوشت 15 خرداد ماه 1400 ماه 1396: این یادداشت 4 سال پیش در 16 اردیبهشت ماه 1396 در آستانه ی انتخابات ریاست جمهوری اسلامی سال 1396 منتشر شده بود!

پی نوشت سوم آبان ماه 1396: پایان مدل تشکیلات جنبشهای آزادیبخش

مطلب مرتبط: انتخاب بد و بدتر، ادامه سقوط پنجاه و هفت است

 

poshtepardeh
 

سالهاست عده ای از دوستان سکولار در همه انتخاباتها ظاهراً قصه انتخاب بین بد و بدتر را مطرح می کنند و توصیه می کنند که به کاندیدای بد رأی داده شود تا گرفتار بدتر نشویم. آیا واقعاً دلیل این توصیه آنها رأی به کاندیدایی است که عملاً انتخابش به نفع رشد جنبش دموکراسی خواهی در ایران است؟ همانطور که می دانیم بحث انتخاب بین بد و بدتر که در دوران جنگ سرد در آمریکا در میان بخشی از چپ مطرح شد، دقیقاً در ارتباط با حفظ دموکراسی در جامعه بود. اما آیا واقعاً دلیل این دوستان سکولار، همین امر است؟ شخصاً در تمام عمر خود فقط در یک انتخابات در ایران به پای صندوق رأی رفته و در رأی گیری شرکت کردم، و آنهم مجلس اول بعد از انقلاب بود. در همه این سالها که خارج بودم نیز حتی وقتی به تصور این قلم شرکت در انتخابات کار درستی بود، نظیر زمانی که آقای حشمت طبرزدی را برای ریاست جمهوری توصیه کردم، و یا وقتی مهندس طبرزدی و آقایان هرمیداس باوند و عیسی خان حاتمی برای انتخابات ثبت نام کردند، بازهم با رد صلاحیت آنها، عملاً در رأی گیری شرکت نکردم. حتی در این انتخابات، شاید اگر سکولارها اجازه انتخاب شدن داشتند و مردم می توانستند با شرکت در انتخابات، به جنبش دموکراسی خواهی یاری رسانند، لزوماً از نظر این قلم، رأی دادن کار غلطی نبود، و شاید برخی از ما که امروز عملاً داریم این انتخابات را تحریم می کنیم، در انتخابات شرکت می کردیم. اما به دلیل عدم وجود همه این شرایط، در این انتخابات، اکثریت سکولار دموکراتها، عملاً در موضع تحریم انتخابات قرار دارند.

 

با اینحال اکثریت دوستان سکولاری که همچنان به تکرار قصه بد و بدتر می پردازند، چنین گزینه ای را، اساساً به خاطر دلائل تاکتیکی که در بالا توضیح داده شد، یعنی برای هدف تقویت دموکراسی در ایران، توصیه نمی کنند. واقعیت این است که دلیل اصلی این دوستان برای طرح قصه بد و بدتر، هیچگاه این حرفها نبوده و نیست، هرچند اصل دیدگاهشان را امروز در مقالاتشان نمی گویند. دلیل اصلی موضع این دوستان این است که همچنان تصورشان از جمهوری اسلامی، رژیمی ضد امپریالیستی است که در برابر آمریکا ایستاده، و حتی در ته دل، از برنامه اتمی نظامی در ایران حمایت می کنند، گرچه طرفدار راه انداختن جنگ با آمریکا نیستند، و تصور می کنند هرگونه تقویت بنیه دفاعی، پیشگیری از جنگ است، در حالیکه 10 سال پیش توضیح داده شد که چنین نیست. متأسفانه نظیر کره شمالی که حزب کمونیست در قدرت، در آن کشور، اساساً در قامت ایدئولوژی جوچه ایسم کیم ایل سونگ، از استقلال طلبی یک ایدئولوژی توجیه گر دیکتاتوری ساخته است، این دسته از سکولارهای ایران که اکثراً هم چپی هستند، دقیقاً موضع مشابهی دارند، هرچند نمی آیند در کوی و برزن از تحریکات جنگی کیم جونگ اون نوه کیم ایل سونگ، و دولت کره شمالی، حمایت کنند، و بجای آن، دیدگاه نظری خود را با هزار قصه بدو بدتر در انتخابات ایران مطرح می کنند، هنگامیکه در واقع گزینه شان ربطی به موضع تقویت دموکراسی که از اول دلیل ارائه چنین تاکتیک انتخاب بد بجای بدتر در جوامعی نظیر آمریکا از سوی چپ این کشور بیش از 70 سال پیش بود، ارتباطی ندارد.


به امید 
جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com 
http://www.ghandchi.com
شانزدهم اردیبهشت ماه 1396
May 6, 2017
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

SEARCH