Sam Ghandchiسام قندچي قابل توجه آقای اکبر گنجی: هزینه دادن و سایت آزادسر
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/1346-azadsar.htm

 

به تازگی مقاله ای تحت عنوان "سازماندهی حزبی یک علم است" تقدیم خوانندگان شد که امروز آقای دکتر اسماعیل نوری علا در سایت جنبش سکولار دموکراسی ایران، منتشر کرده اند (1). آقای منوچهر يزديان، معاون دبير کل حزب سکولار دموکرات ایرانیان (2)، نیز در فیسبوک، در زیر مقاله، لینکی درباره زندگی و آثار زنده یاد بهروز نابت گذاشته و نوشته اند: "از گوشه های کمتر شناخته شده روشنفکران اواخر دهه 40 تا اوائل دهه 50" (3). شخصاً با آقای منوچهر یزدیان آشنایی ندارم و نوشته ها را فقط در اینترنت خوانده ام. نوشته ایشان به خوبی اختلاف نظر شخصیتهای سیاسی کار و طرفداران مشی چریکی را در همه آن سالها در اوج فعالیت در زیر فشار اختناق، نشان میدهد.

 

هنگامیکه نوشتار آقای منوچهر یزدیان را می خواندم، با خود فکر می کردم که سالهاست کسانی نظیر آقای اکبر گنجی از هزینه دادن حرف می زنند و گفتم بدنیست آقای گنجی هم این نوشته را بخوانند و در مورد هزینه هایی که افراد ذکر شده داده اند، نظر دهند. البته درباره برخی کسانیکه در لیست امید اصلاح طلبان در انتخابات پیشین جمهوری اسلامی بودند، و قاتلان افراد ذکر شده در مقاله هستند، به اندازه کافی در همان اسفندماه سال گذشته، بحث شد و اگر گوش شنوایی بود، تا حالا شنیده، و به این واقعیات تلخ اذعان شده بود (4). همچنین به خود سایت آزادسر (5) که مقاله آقای منوچهر یزدیان در آنجا درج شده است، نگاهی کردم و مقاله دیگری در آنجا توجهم را جلب کرد که درباره زندگی برادر فقید ایشان آقای سعید یزدیان بود (6). آنچه در آن نوشته برایم جالب بود این موضوع بود که به رغم همه هزینه هایی که این کادرها و رهبران سیاسی داده اند، در زیر همه فشارهایی که بر روی آنها بوده، بازهم از طرح نظرات انتقادی خود، فروگذار نکرده اند، در صورتیکه بسیاری از سکولارهایی که سالهاست با آقای اکبر گنجی همکاری می کنند، نه تنها خود، سؤالات به حقی را که در اپوزیسیون در رابطه با ایشان مطرح شده، توجیه می کنند بلکه از طفره رفتن آقای گنجی از پاسخگویی (7)، حمایت کرده اند. شخصاً حتی در سال 2009 وقتی صداقت آقای گنجی در مبارزه با جمهوری اسلامی مورد سؤال قرار می گرفت، از ایشان حمایت کردم اما همان زمان هم از ایشان خواستم به انتقادهای دورانی که برای رژیم کار کرده اند، پاسخ دهند، که ندادند (8)

 

در پایان خرسندم که بنظر می رسد در سایت آزادسر، دیالوگی با آقای یوسف اردلان آغاز شده است. به تازگی یوسف اردلان در خاطرات خود در فیسبوک گوشه های مهم و ناشناخته ای را از تاریخ سالهای نخستین بعد از انقلاب 57 در ایران، منتشر کرده اند، که بسیار خواندنی است (9). البته همه این تجارب نشان می دهد که هزینه دادن به تنهایی دردی را از ملت ما دوا نکرده و لازم است مباحث نظری نظیر مبحث به اصطلاح "حق تعیین سرنوشت" (10) به روشنی در اپوزیسیون ایران بحث شود و جریاناتی نظیر تیولداری پ ک ک، کار حزبی تلقی نشود (11).

 

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com
http://www.ghandchi.com

بیست و سوم اسفند ماه 1395
March 13, 2017


پانویس:

 

1. سازماندهیِ حزبی یک علم است

http://www.ghandchi.com/1330-saazmaandahie-hezbi.htm
http://isdmovement.com/2017/0317/031317/031317-Sam-Ghandchi-Party-organizing-is-a-science.htm

 

2. حزب سکولار دموکرات ایرانیان و پلاتفرمی آینده نگر
http://www.ghandchi.com/1227-isdparty.htm

 

3. بهروز نابت، اندیشمند، مبارز و آزادیخواه
http://azadsar.com/Text/Behrouz/PDF/Behrouz%20Nabet.pdf

 

4. از انقلاب ارتجاعی 57 تا قهقرای اصلاح طلبی نود و چهار
http://www.ghandchi.com/1135-ghahgharaaye94.htm 
 

5. آزادسر

http://azadsar.com

 

6. سعید یزدیان، مبارزی با سرنوشتی دیگر
http://azadsar.com/Text/Saeed_Yazdian/page1.htm

 

7. پاسخی به اکبر گنجی اما برای اصلاح طلبان
http://www.ghandchi.com/1108-akbar-ganji-election.htm

 

8. پاسخ به داريوش اقبالی درباره اکبر گنجی
http://www.ghandchi.com/578-DariushEghbaliAkbarGanji.htm

 

9. خاطرات یوسف اردلان 
http://goo.gl/MtcO1U

 

10. بحثی با یوسف اردلان درباره حق تعیین سرنوشت
http://www.ghandchi.com/1099-khod-mokhtari.htm
 

11. تیولداری پ ک ک، کار حزبی نیست
http://www.ghandchi.com/1327-pkk-manorialism.htm
 

 

مطالب مرتبط
اکبر گنجی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

 

 

 

SEARCH