Sam Ghandchiسام قندچيراه احمد چلبی یا واسلاو هاول
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/923-new-puppets.htm

 

بتازگی توهین بزرگی سناتور آمریکایی لیندسی گراهام به مردم ایران کرد که با اعتراض ایرانیان در خارج روبرو شد (1). واضح است از کسانی که بین ایرانیان و مقامات دولت ایران فرق نگذاشته اند، و هردو را با عنوان "ایرانینیز" خظاب می کنند، نمی شود بیش از این انتظار داشت. سالهاست به روشنی این موضوع از سوی بسیاری از ایرانیان مقیم آمریکا توضیح داده شده است و اگر می خواستند بشنوند تا به حال شنیده بودند (2).

 

ممکن است سؤال شود که چرا مقامات آمریکایی بیشتر و بیشتر به خود اجازه می دهند در مورد ایرانیان چنین رفتارهایی را از خود نشان دهند؟ پاسخ را باید در گروه بندی های تازه مخالفان رژیم در خارج جستجو کرد.

 

در گذشته تنها جریان ایرانی که در آمریکا با نئوکانها ارتباط داشت پادشاهی خواهان و در رأس آنها شاهزاده رضا پهلوی بود. شخصیتهای پادشاهی خواه نیز کسانی نظیر زنده یاد دایوش همایون بودند که سالها در داخل ایران با دولت آمریکا کار کرده بودند و خود را نوکر آنها نمی پنداشتند. کم کم در خارج نیروهای تازه ای وارد مراوده با مقامات آمریکایی و نئوکان ها شدند. مثلاً 13 سال پیش دانیل پایپز از شخصیتهای برجسته نئوکانها در آمریکا توصیه کرد که دولت آمریکا با سازمان مجاهدین خلق وارد مراوده شود (3). البته توصیه او در زمان دولت بوش مطرح شد اما در دوران ریاست جمهوری آقای اوباما جامه عمل به خود گرفت و دفتر مجاهدین خلق در واشنگتن در نزدیکی کاخ سفید افتتاح شد. تازه مجاهدین تنها نیروی تازه ای نبود که وارد مراوده با نئوکانها می شد. آقای امیر عباس فخرآور (4) نیز که در دوران ریاست جمهوری جرج بوش به آمریکا آمده بود از همان بدو ورود مستقیماً وارد مراوده با نئوکانها شده و در سخنانی در کنگره آمریکا قول داد که اگر به او برای دستیابی به اهدافش در ایران یاری شود، او هم جبران می کند. بسیاری لابی ها امروز در واشنگتن فعال هستند که اساساً بر مبنای موضوع سلطنت یا جمهوری در ایران خود را تعریف نمی کنند و پیروی از اوامر نئوکانها وجه مشخصه شان است (5).

 

در واقع خارج از کشور امروز بسیار به دوران اواخر قاجار شباهت دارد که عده ای از رجال ایران روسوفیل بودند و عده ای دیگر انگلوفیل، و یا نظیر سالهای بعد از جنگ جهانی دوم که حزب توده فرمانبردار اتحاد شوروی بود. همانطور که ذکر شد امثال داریوش همایون وقتی با مقامات آمریکایی در مراوده بودند حتی در برابر ایده حمله به ایران به روشنی و بسیار محکم می ایستادند و تا به امروز حزب مشروطه که تشکیلاتی پادشاهی خواه است مراوداتش با مقامات آمریکایی چنین است. نیروهای ملی نیز از زمان مصدق و پیش از آن همواره بر استقلال ایران پای فشرده اند و حاضر نبودند عامل دولت های خارحی باشند. اما برخی جریانات تازه در خارج که مراوداتی مستقیم با جریانات نئوکان و مقامات آمریکایی دارند کاسه داغ تر از آش شده و حتی خود بر طبل خوار کردن ایرانیان و حمله به ایران می کوبند. به هرحال اینها واقعیات تازه در خارج کشور است و اظهارات سناتور آمریکایی لیندسی گراهام هم انعکاس چنین جوی در خارج است. اگر اپوزیسیون ایران بعنوان نیرویی مستقل و سکولار شناخته می شد، دعوت از شخصیتهای ما نظیر دعوت از واسلاو هاول در کنگره آمریکا با احترام به ما همراه می شد و مایه افتخار می بود نه آنکه تصور شود ما قرار است نظیر احمد چلبی نوکر و عامل سیاستهای نئوکانها در ایران باشیم.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران


سام قندچی، ناشر و سردبير ایرانسکوپ

http://iranscope.blogspot.com

http://www.iranscope.com

http://www.ghandchi.com 
یازدهم خرداد ماه 1394
June 1, 2015

 

1. احمد رضا بهارلو: ما جماعت دنده پهن

https://www.facebook.com/ahmadrezab/posts/10153390238044301

 

 Alaleh Kamran: Open letter to Senator Graham: we are not your political ladder
http://alalehkamranlaw.blogspot.com/2015/05/open-letter-to-senator-graham-we-are.html?m=1
 
 

2. To World Journalists: IRI *not* IRAN

http://www.ghandchi.com/164-journalists.htm

 

3. About Mr. Daniel Pipes' Article

http://www.ghandchi.com/210-Pipes.htm

 

4. شفافیت: خبر ایران و گروه های لابی در واشنگتن
http://www.ghandchi.com/863-iran-news-lobby-groups.htm 

 

Transparency: Iran News and Lobby Groups in Washington, DC
http://www.ghandchi.com/863-iran-news-lobby-groups-english.htm

 

5. چند سؤال در مورد ارتباط با لابی هوادار اسراییل
http://www.ghandchi.com/917-israel-lobby.htm

 

 

Web ghandchi.com