Sam Ghandchiسام قندچيمیکروپولیتیک مدیری ارشد در بخش فارسی صدای آمریکا
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/909-micropolitics-voa.htm

Micropolitics of an Executive at VOA Persian

http://www.ghandchi.com/909-micropolitics-voa-english.htm

 

دوهفته پیش در نامه ای سرگشاده به پرزیدنت اوباما تلاش کردم تا درباره تبعیض سیاسی در مدیریت صدای آمریکا، توضیح دهم (1). طی دوسال گذشته به رغم آنچه بر من و خانواده ام رفته، از نام بردن مدیران ارشد صدای آمریکا پرهیز کردم به این امید که وضعیت بدون بحث در مورد افراد، تصحیح شود. متأسفانه ما با اوضاعی روبرو هستیم که نظیر کشورهای دیکتاتوری است هنگامیکه فردی بدون هیچ احترامی برای چارتر صدای آمریکا بر قدرت چنگ انداخته و وضعیت بدون برکناری او از مقامش، نمی تواند تغییر کند.

مردی که مسؤل این وضعیت است، بخش فارسی صدای آمریکا را در پشت پرده می گرداند، چه زمانی که جانشین موقت مدیر بخش فارسی صدای آمریکا بود، و چه امروز که نیست اما همچنان مدیر ارشد برای کل سرویس های خبری صدای آمریکا است. وی برای حفظ خود در قدرت از  گرایش های مختلف سیاسی ایران علیه یکدیگر، بهره می جوید. یک بار به رغم نداشتن دانش زبان فارسی، دوست دختر ایرانی یکی از رفقایش از آتلانتا را بعنوان ادیتور با مسؤلیت سرپرستی در بخش فارسی استخدام کرد هنگامیکه ادیتور جدید تحصیلاتش به فارسی در حد کلاس دوم ابتدایی بود و بعد از دو ماه مجبور به ترک پست شد، به این دلیل ساده که قادر به انجام حداقل کار مورد نیاز آن شغل نبود.

اگر هر گروه لابی در مطبوعات اصلی آمریکا نظیر وال استریت ژورنال و نیویورک تایمز شکواییه ای درباره صدای آمریکا درج کند، این مدیر ارشد، پرسنل بخش فارسی را در آن ارتباط تغییر می دهد و اتهامات دروغین برای توجیه تصمیم خود به آنها وارد می کند. ژورنالیستها از ترس پاپوشهای وی از سخن گفتن میهراسند که یادآور وضع روزنامه نگاران در ایران است. این آقا نه فارسی می داند و نه دانشی درباره سیاست و تاریخ ایران دارد که بتواند قضاوت درستی در مورد موضوعات واقعی ژورنالیستی در ارتباط با ایران انجام دهد. به تازگی او مدیران تازه ای از جمله بنیانگذار سایتی خبری در اینترنت را که مبالغ هنگفتی از لابی مشخصی دریافت کرده، برای مدیریت وب بخش فارسی استخدام کرده، و اینهمه برای راضی کردن وکیل ایرانی معروف آن گروه لابی انجام شده است (2).

امیدوارم کاخ سفید و کنگره آمریکا وضعیت در صدای آمریکا را بررسی کنند و مدیر ارشدی استخدام کنند که از چارتر صدای آمریکا پیروی کند. چارتر صدای آمریکا با دستورالعملهای وزارت امور خارجه یا وزارت دفاع متفاوت است و نیازمند تخصص ها و دانش دیگری است و تنها داشتن تجربه مدیریت در سی اِن اِن کافی نیست وقتی آن خبرگزاریها حتی بخش فارسی ندارند و تازه اساس کار بخش فارسی صدای آمریکا با سیاست بغرنج در ایران مرتبط است. شخصاً کارهایم به انگلیسی و فارسی بر روی وب قابل دسترسی است که بیش از 25 سال را در بر می گیرد و هر مرورگر بی طرفی می تواند ارزیابی کند که آیا میدانم درباره چه حرف می زنم یا نه. به عبارتی ساده تر آشکار است که این مدیر ارشد صدای آمریکا که سالهاست با توسل به میکروپولیتیک نکوهیده به این جایگاه چنگ انداخته،، واجد شرایط لازم برای مقام تحت تصدی خود نیست.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران


سام قندچی، ناشر و سردبير
ایرانسکوپ

http://www.iranscope.com

http://www.ghandchi.com
چهاردهم اردیبهشت ماه 1394
May 4, 2015
 

 

پانویس:

 

1. آقای اوباما، لطفاً تبعیض سیاسی را در صدای آمریکا متوقف کنید
http://www.ghandchi.com/901-obama-voa.htm

 

2. شفافیت: خبر ایران و گروه های لابی در واشنگتن
http://www.ghandchi.com/863-iran-news-lobby-groups.htm 

 

 

مطالب مرتبط

ستاره درخشش
http://goo.gl/Yz7eU3 
Setareh Derakhshesh
http://goo.gl/z9tD3q

 

استیو ردیش صدای آمریکا کیست
http://www.ghandchi.com/1425-steve-redisch.htm
 
Who is Steve Redisch of VOA
http://www.ghandchi.com/1425-steve-redisch-english.htm

 

 

 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

 

 

 

 

SEARCH