Sam Ghandchiسام قندچيعبارت "درگاه خداوند متعال" در نوشتار مقام جبهه ملی
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/874-adib-boroumand-secularism.htm

 

آقای ادیب برومند روز گذشته پیام تسلیتی را به مناسبت درگذشت محمود راسخ افشار از رهبران جبهه ملی در خارج در فضای عمومی منتشر کردند و زیر پیام خود را بعنوان "رئیس شورای مرکزی و هیئت رهبری جبهه ملی ایران" یعنی بعنوان مقام مسؤل در تشکیلات سکولار جبهه ملی امضاء کرده اند. در این پیام ایشان به برادر متوفی آقای علی راسخ افشار نوشته اند "بقای وجودتان را از درگاه خداوند متعال خواستارم" (1).

 

شکی نیست که نه تنها آقای ادیب برومند حق دارند خداباور باشند بلکه حق ایشان است که مسلمان و شیعه اثنی عشری باشند که هستند. اما وقتی بعنوان مقام تشکیلاتی سکولار پیام میفرستند، در واقع از قول همه اعضاء از جمله آتئیستهایی که خود را بخشی از جبهه ملی می دانند سخن می گویند و با این عبارات حق آنها را زیر پا گذاشته اند.

 

جبهه ملی قدیمی ترین تشکیلات سکولار در ایران است و این بحث نظیر بسیاری بحث های دیگر که در موارد مشابه بتازگی مطرح شده نشان می دهد که درک از سکولاریسم حتی در میان رهبران و مقامات مسؤل تشکیلاتهای سکولار ایران روشن نیست. هدف در اینجا کوچک کردن هیچکدام از این دوستان و ملانقطی بودن نیست بلکه نیاز به توجه مجدد به آموزه های سکولاریسم است (2).

 

برای اجتناب از هرگونه سوء تفاهم متذکر می شوم  آقای ادیب برومند در حیات دوباره جبهه ملی که بعداز اعلامیه در مورد قصاص به فرمان آیت الله خمینی سرکوب شد، نقش کلیدی ایفا کردند. همچنین در خارج کشور آقای علی راسخ که مخاطب نامه تسلیت آقای ادیب برومند هستند از کوشندگان قدیمی جبهه ملی می باشند که برای راه سکولار این تشکیلات زحمات زیادی کشیده اند. نقد از جبهه ملی نیز ادامه سنت دموکراتیک آن تشکیلات است و در گذشته نیز نقدی در مورد مواضع کریم سنجابی و شاپور بختیار در زمان انقلاب نوشتم (3) که با روی باز به آن توجه شد و برای دوستان جبهه ملی (4) آرزوی موفقیت های بیشتر دارم.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران


سام قندچی، ناشر و سردبير
ایرانسکوپ

http://iranscope.blogspot.com
http://www.iranscope.com

http://www.ghandchi.com  
بیست و یکم بهمن ماه 1393
February 10, 2015

پانویس:

 

1. تسلیت ادیب برومند، دوشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۳ ه‍.ش.
http://ehterameazadi.blogspot.de/2015/02/blog-post_92.html
 

2. سکولاریسم چیست؟
http://www.ghandchi.com/302-Secularism.htm

 

3. یاداشتی کوتاه درباره دکتر سنجابی و لیبرالهای ایران
http://www.ghandchi.com/467-KarimSanjabi.htm

A Short Note about Dr. Sanjabi & Iranian Liberals
http://www.ghandchi.com/467-KarimSanjabiEng.htm

 

4. جبهه ملی

http://www.ghandchi.com/iranscope/Anthology/jebhe.htm 

 

 


 

Web ghandchi.com