sam-ghandchi تسلیت به خانواده و دوستان دکتر علی راسخ افشار و ملت ایران

دکتر پرویز دورپناه: اطلاعیه ی سازمان های جبهه ملی ایران در اروپا در سوگ دکتر علی راسخ افشار

سام قندچی

http://www.ghandchi.com/4167-ali-rasekh-afshar.htm

مطالب مرتبط: 1     2     3     4     5     6     7     8

 

ali-rasekh-afshar

 

لحظاتی پیش خبر درگذشت زنده یاد دکتر علی راسخ افشار را در اطلاعیه ی سازمانهای جبهه ملی ایران در اروپا که در پایین این یادداشت نیز ضمیمه است، و دوست عزیز دکتر پرویز داروپناه ناشر بلاگ وزین «احترام آزادی»، برایم ارسال کرده، به دستم رسید، و بسیار متأثر شدم. چهار سال پیش در یادداشتی تحت عنوان «پوزشخواهی از دکتر علی راسخ افشار درباره بحث فدرالیسم و تجزیه طلبان پاسیو»، در مورد کمک زنده یاد دکتر علی راسخ افشار به صاحب این قلم برای درک اهمیت موضوع تمامیت ارضی و یکپارچگی ملت ایران، نوشتم و همیشه روشن بینی و صبر آن زنده یاد را تحسین می کردم. متأسفانه خود این روزها در بستر بیماری هستم و کار انتشاراتی را متوقف کرده ام، اما لازم دانستم این یادداشت کوتاه را بنویسم و به خانواده و دوستان دکتر علی راسخ افشار و همه ی ملت ایران، درگذشت آن انسان شریف و بزرگ را، تسلیت بگویم. به قول رودکی، از شمار دو چشم یک تن کم، وز شمار خرد هزاران بیش!

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE
http://www.ghandchi.com

اول مهر ماه 1400
Sept 23, 2021

 

ضمیمه: اطلاعیه ی مورخ اول مهرماه 1400 برابر با 23 ماه سپتامبر 2021 سازمان های جبهه ملی ایران در اروپا در سوگ دکتر علی راسخ افشار


مرگ چنین خواجه نه کاریست خرد
رودکی
اطلاعیه ی
سازمان های جبهه ملی ایران در اروپا
در سوگ دکتر علی راسخ افشار

با اندوه شدید و دریغ بسیار از درگذشت دکتر علی راسخ افشار یکی از بنیانگذاران سازمانهای جبهه ملی ایران در اروپا درسالهای 60، در روزچهارشنبه 13 شهریورماه برابر با 22 سپتامبر، خبریافتیم. دکتر راسخ افشار مدتی دراز دچار بیماری و ناتوانی جسمانی بود.
دکتر علی راسخ افشار نواده ی حاج محمد حسین راسخ افشار یکی از بازرگانان خوشنام و معتبر کشور، از امنای بازار تهران، از رهبران جبهه ملی بازار، و از هواداران استوار دکتر مصدق بود که با رهبر نهضت ملی ایران رابطه ی مستقیم و نزدیک داشت. پدر او نیز موقعیتی مشابه داشت و راه نهضت ملی و مصدق در خانواده ی راسخ افشار امری تثبیت شده بود.
دکتر علی راسخ افشار خود پزشک و متخصص در رشته ی اورتوپدی و نیز یکی از بنیانگذاران اصلی سازمانهای جبهه ملی ایران در اروپا بود. او که از بدو تجدید فعالیت جبهه ملی درایران در سال 1340 در تشکیل کمیته های شهری این سازمان در آلمان نقشی فعال بازی کرده بود در اولین کنگره ی بزرگ آن که در سال 1363 در ویسبادن آلمان با شرکت نزدیک به 110 نماینده ی منتخب از 33 کمیته ی اروپا متعلق به بسیاری از کشورهای این قاره برگذار می شد به ریاست آن کنگره انتخاب شد و با وجود برخی مشکلات که همواره در اینگونه کارها رخ می دهد کنگره را که بیش از 4روز به درازا کشید با همکاری اکثریت بزرگ نمایندگان به بهترین وجهی اداره کرد.
پس از برگذاری موفقیت آمیز کنگره او همچنان به کار سازماندهی واحدهای شهری و نظارت بر حسن اداره ی آنها ادامه داد و در سالهای بعد به عنوان یکی از اعضاء هیأت اجرائی سازمان ضمن ادامه ی همین فعالیت و کوشش در گسترش در کشورهای دیگر اروپا همراه با دیگر اعضاأ هیأت اجرائی بر انتشار ایران آزاد ارگان رسمی سازمان نیز که هیأت تحریریه ی آن در پاریس مستقر بود، نظارتی دقیق داشت.
همچنین زیر نظر او و به همت یکی دیگر از دوستان آلمان بود که با کمک روزنامه نگاران آلمانی نشریه ی ای ان اف ( جبهه ملی ایران) به زبان آلمانی به صورتی آبرومند در آلمان منتشر و برای مراکز سیاسی این کشور ارسال می شد.
برای او آموزش نظری و تاریخی اعضاء سازمان از اهمیت بسیار برخوردار بود و به همت او بود که کتاب های بسیاری که می توانست در این زمینه ها برای پیشرفت اطلاعات اعضاء سودمند واقع گردد از ایران خواسته می شد و در دسترس أعضاء جوان سازمان قرارمی گرفت.
او پس از پایان دوره ی تخصصی خود و چندین سال پزشکی در بیمارستان های آلمان به ایران رفت و حرفه ی پزشکی را در وطن دنبال کرد اما در همه حال به راه خود و مبارزه وفادار ماند. متآسفانه در آن دوران با استعفای اعضای شورای جبهه ملی منتخب کنگره ی اول تهران در داخل کشور جبهه ملی به حال فترت درآمده بود و کسی یا ارگانی نمی توانست بنام آن با سمت رسمی سخن بگوید. در سال 1357 و از زمانی که جبهه ملی ایران فعالیت رسمی خود را ازسرگرفت او به عنوان مسئول تشکیلات سازمان به فعالیت پرداخت. اما با استقرار نظام رعب و وحشت جمهوری اسلامی او نیز پس از چندی ناچار به جلای وطن و عزیمت به کشور آلمان که سالیان جوانی و تحصیل خود را در آن گذرانده بود شد. وی بلافاصله پس از بازگشت بار دیگر با حضور در کنگره ی سازمانهای جبهه ملی ایران در اروپا که بتازگی تجدید تشکیلات کرده بود فعالیت سیاسی خود به عنوان یک مبارز نهضت ملی و عضو جبهه ملی را از سر گرفت و تا پایان عمر ادامه داد.
دکتر علی راسخ افشار به ایران، مردم ایران و فرهنگ غنی و تاریخ پرافتخار کشور خودعشق می ورزید و در کنار استقلال کشور، آزادی سیاسی و پذیرش هوشیارانه ی اصول ناظر بر پیشرفت های اجتماعی و فرهنگی مغرب زمین را شرط انکارناپذیر رهایی ملت و بازگشت ایران به دوران های خلاق و پرافتخار تاریخ خود می دانست. او به دکتر مصدق به عنوان کسی که با نشان دادن راه آزادی و استقلال کشور از راه احترام به قانون و پایداری در راه این آرمان به پیشگام برجسته و درخشان این راه تبدیل شده بود ارادتی ژرف داشت. او در سالهای اخیر با ارسال پیام هایی به جلسات و مراسمی که در بزرگداشت دکتر شاپور بختیار از سوی نهضت مقاومت ملی ایران یا مشترکاً از سوی این سازمان و سازمانهای جبهه ملی ایران در اروپا برگذار می شد به تأیید گزینش و راه او به عنوان ادامه راه مصدق و نهضت ملی ایران پرداخته بود.
دکتر راسخ افشار با وجود سالخوردگی هنوز همچنان دارای ذهنی روشن و بیدار بود و در گفتگوهای دوستانه از راه دور و نزدیک با فکری آگاه و فعال در همه ی زمینه ها اظهار نظر می کرد و همچون گذشته با معرفی و توصیه ی کتابهای جدید پرارزشی که بتازگی خوانده بود آنان را مرهون لطف خود می ساخت.
با درگذشت دکتر علی راسخ افشار نهضت ملی ایران یکی از خدمتگزاران روشن بین، وفادار و ثابت قدم خود را از دست داد.
ما با اظهار اندوه عمیق خود از این ضایعه ی جبران ناپذیر، فقدان او را به خانواده ی ارجمند راسخ، به همسر گرانقدر او بانو ایران میرعمادی راسخ، فرزندان برومند او بهنام و ماندانا، به خانواده ی نهضت ملی ایران و به ملت ایران تسلیت می گوییم و خود را در این درد بزرگ با آنان شریک می دانیم.
پنجشنبه اول مهرماه 1400
برابر 23 سپتامبر 2021
سازمان های جبهه ملی ایران در اروپا


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون-برگزیده

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران

http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

ghandchi-english-articles

 

SEARCH

 

ghandchi-all-articles