Sam Ghandchiسام قندچي  یادداشتی برای کنشگران بیانیه 14 نفر درباره تلویزیون رمز پیروزی آقای حسن اعتمادی

http://www.ghandchi.com/2799-chahardah-nafar.htm

مطالب مرتبط: 1     2     3    4    5

 

14nafar

 

نویسندگان محترم بیانیه 14 نفر،

 

روز گذشته متن «اطلاعیه سخنگوی 14 کنشگر سیاسی و مدنی در داخل کشور» را در گویا نیوز در ارتباط با تلویزیون «رمز پیروزی»، مشاهده کردم. آنچه در زیر می نویسم ابداً در عرصه خصوصی نیست و همه بحثها در عرصه عمومی و مسائل سیاسی اپوزیسیون است و نه شخصی، و در دموکراسی ها نیز نظیر بحثهای کاندیداهای حزب دموکرات آمریکا در دو روز گذشته در تلویزیون، وقتی افراد برای مقام اجرایی کاندید می شوند، هرکسی مسأله ای می بیند را می گوید که البته بعضی اوقات شخصی می شود اما این قلم فقط بحثهایم در عرصه سیاسی است و بس، و بعنوان یک خبرنگار وظیفه خود می دانم نکات زیر را ذکر کنم:

 

به رغم آنکه می دانم آقای حسن اعتمادی که این تلویزیون رمز پیروزی را راه انداخته اند هدفشان کمک به جنبش مردم ایران است، و همیشه در مورد نیت خیر دوست عزیز آقای حسن اعتمادی تردیدی نداشته ام و اینکه انسان زحمتکشی در اپوزیسیون هستند و از زندگی خودشان مایه گذاشته اند، اما لازم می دانم متذکر شوم که تلویزیون ایشان اساساً در کنترل سلطنت طلبان است. البته آقای حسن اعتمادی دو نفر دیگر را نیز معرفی کرده اند. یکی آقای دکتر مسعود نقره کار است که نمی شناسم. نفر دوم آقای بهروز ستوده از فعالان سیاسی قدیم چپ هستند که زندان و سختی های زیادی، هم در دوران رژیم شاه و هم در دوران رژیم اسلامی متحمل شده اند، ولی از دیدگاه این قلم نظراتشان در دنیای امروز خیلی عقب مانده است. چند سال پیش درباره دیدگاه های هموفوبیک آقای بهروز ستوده بدون ذکر نام نوشتم که در مقاله شان درباره سعید طوسی تحت عنوان «خامنه ای ورئیس قوه قضائیه، حامی قاری قرآن لواط کار» آشکار است، وقتی تفاوتی بین «بچه بازی» و «همجنسگرایی» نمی بینند و مقاله واقعاً هموفوبیک است، شاید 50 سال پیش چنین نوشته ای از یک فعال سیاسی را می شد نادیده گرفت، اما امروز نمیشود؛ خودتان بخوانید و قضاوت کنید که از نظر فکری و سیاسی واقعاً دیدگاهی متحجر است. همچنین آقای بهروز ستوده و دوست نزدیکشان آقای ناصر کاخساز سالها مدعی بودند که یک چشم آقای کاخساز در زندان شاه کور شده اما همه ی این سالها یک کلمه در رابطه با این موارد حتی دادخواهی نسبت به عوامل ساواک در خارج کشور نکرده اند وقتی در اروپا و آمریکا زندگی می کنند، و نمی شود این کارها را تحت عنوان بخشش توجیه کرد، بویژه وقتی اصل اعتراضات نسبت به رژیم اسلامی نیز موارد شکنجه و قتل در زندان های رژیم توسط عوامل امنیتی است. از دیدگاه این قلم این برخوردها تحت عنوان اتحاد، لاپوشانی از نقض حقوق بشر در دوران رژیم پهلوی است.

 

در گذشته آقای حسن اعتمادی با دکتر اسماعیل نوری علا، از رهبران جنبش سکولار دموکراسی ایران، حزب سکولار دموکرات ایرانیان و مهستان بودند و بعد جدا شدند، و این قلم در ارتباط با موضوع سلطنت طلبان در آن فعالیتها نیز انتقادهای بسیار کرده و می کنم که معنایش اختلاف نظر در بعضی موضوعات است، اما آقای دکتر اسماعیل نوری علا حرکتشان چه پیش و چه پس از انتشار «سکولاریسم نو»، از جریانات اسلامی، سلطنت طلب، کمونیست و امثالهم، همیشه مستقل بوده و هست، گرچه تلاش می کنند با نحله های مختلف فکری و سیاسی همکاری کنند، و اختلافات نظری در هر فعالیتی وجود دارد و مسأله نیست. اما دوست عزیز آقای حسن اعتمادی شاید امکانات کار مستقل ندارند و شاید چون کاری که می خواهند انجام دهند نسبت به امکاناتشان خیلی بزرگ است، دلیلش هرچه باشد، واقعیت این است که کنترل «تلویزیون رمز پیروزی» در دست سلطنت طلبان است. به هر حال این دیدگاه این قلم است و خوانندگان خود می توانند ارزیابی کنند، و می دانم خیلی ها از رک گویی این قلم ناراحت خواهند شد و هر برچسبی هم به اینجانب خواهند زد ولی وظیفه ی خود دانستم که این نکات را یادآور شوم چرا که سرنوشت ملتی به این تصمیمهای ظاهراً کوچک امروز هر یک از ما بستگی خواهد داشت.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE.COM
http://www.ghandchi.com

دهم مرداد ماه 1398
August 1, 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
https://sites.google.com/site/futuristparty

 

 

 

SEARCH