Sam Ghandchiسام قندچي داستان شعار آب و برق مجانی میشودِ خمینی در انقلاب پنجاه و هفت
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/2024-taghiire-nezaam.htm

مطالب مرتبط: 1     2    3    4    5

پی نوشت بیست و نهم آبانماه 1398این مقاله یکسال و نیم پیش نوشته شده و برای مشاهده ی ویدیو سخنرانی آب و برق آنزمان آیت الله خمینی می توانید روی عکس کلیک کنید. پانزده سال پیش نیز در کتاب «ایران آینده نگر: آینده نگری در برابر تروریسم» به تفصیل در مورد درس گرفتن از انقلاب ارتجاعی 57 بحث شد و به اندازه ی کافی فرصت برای مرور وجود داشته و حرف تازه ای نیست. امروز ملت ایران در بحبوحه ی خیزش98 است و شمار زیادی از جوانان ایران در این چند روزه در اعتراضاتی که در پی گران شدن بهای بنزین آغاز شد، در خیابانها در درگیری با سپاه و بسیج رژیم کوکلاکس کلان های اسلامی، جان باختند. با عرض تسلیت به خانواده های عزادار و با این امید که این بار نتیجه ی انقلاب 21 مردم ایران بهتر از تجربه ی 41 سال پیش شود. س. ق.

aab-o-bargh

 

چهل سال است شعار آب و برق مجانی می شودِ آیت الله خمینی در انقلاب 57 در میان روشنفکران و مردم عادی در ایران بعنوان کلاه بزرگی که سر همه رفت، بحث می شود. واقعیت این است که رهبران انقلابها شعارهای خیلی ملموس برای مردم مطرح می کنند مثلاً بلشویکها در انقلاب اکتبر شعار نان، صلح، زمین سر دادند و موفق هم شدند. اما نکته این است که در انتخاباتهای درون یک نظام، وقتی وعده های دروغین از سوی کاندیدایی مطرح شود، بعداً که شعارها پوچ از آب در آید، آن فرد بی اعتبار می شود و مثلاً اگر رییس جمهور یا نماینده کنگره در آمریکا شده، برای دور بعدی کسی به او رأی نخواهد داد. اما اگر کسی با استفاده از شعاری قادر شود نظام را تغییر دهد، مطمئناً در صورت بی اعتبار شدن آن شعار، تغییر مجدد نظام کار ساده ای نخواهد بود، این اتفاقی است که برای ایران بعد از پیروزی آیت الله خمینی در برقراری نظام اسلامی، و در روسیه بعد از پیروزی لنین در انقلاب اکتبر در پی برقراری سوسیالیسم لنینی، روی داد، که اولی 40 سال است دوام آورده و دومی هم بیش از 70 سال دوام آورد. روشنفکران به حق از اشتباه خود در اینگونه موارد بیش از مردم عادی ناراحتند چون که باید درک می کردند که تغییر نظام موضوعی جدی است و نیاز به آینده نگری در مورد نظام بعدی دارد چرا که دیگر بعد از تغییر نظام، اگر دوست نداشتند، نظیر انتخابات ریاست جمهوری یا کنگره در آمریکا نیست که 4 سال بعد یا دو سال بعد یا شش سال بعد، به شخص دیگری رأی داده شود. در واقع در چنین برهه هایی از تاریخ هر ملت، رهبران سیاسی برای مقام معینی تلاش نمی کنند و شعارها برای تغییر رژیم است (1)، یعنی جایگزینی نظامی دیگر به جای نظام موجود. در واقع اینکه ملت آمریکا در سال 1775 توانستند موفق شوند که نظام مطلوبی را جایگزین نظام موجود کنند به دلیل آینده نگری آنها بود که از جمله در مناقشات طولانی جفرسون و مدیسون با همیلتون درباره نظام بعدی، منعکس است که درباره حتی القاب اشرافی مته به خشخاش گذاشته اند (2). به همین دلیل آینده نگری در عرصه تغییر نظام در 40 سال گذشته دستکم تا حدی مورد توجه روشنفکران ایران قرار گرفته است (3). خدعه خمینی به این دلیل موفق شد که روشنفکران ایران به این موضوعات در سال 1357 توجه نداشتند.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی

IRANSCOPE.COM
http://www.ghandchi.com

هشتم اردیبهشت ماه 1397
April 28, 2018

 

پانویس:

 

1. تغییر رژیم

https://goo.gl/8o9TNe

Regime Change

https://goo.gl/GYT66c

 

2. Madison writes in The Federalist Papers: Could any further proof be required of the republican complexion of this system, the most decisive one might be found in its absolute prohibition of titles of nobility, both under the federal and the State governments; and in its express guaranty of the republican form to each of the latter

http://www.let.rug.nl/usa/documents/1786-1800/the-federalist-papers

 

3. ایران آینده نگر: آینده نگری در برابر تروریسم
http://www.ghandchi.com/500-FuturistIran.htm
FUTURIST IRAN: Futurism vs Terrorism
http://www.ghandchi.com/500-FuturistIranEng.htm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

 

SEARCH