Sam Ghandchiسام قندچيهجا انتخابات را تحریم نمی کند
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/1429-heja-tahrim-nemikonad.htm

 

سه هفته پیش هنگامیکه هجا در دومین بیانیه خود در ارتباط با انتخابات ریاست جمهوری، از حقوق محمود احمدی نژاد برای انتخاب شدن حمایت کرده بود، سؤال شد که آیا همه این سالها سکولارهای حامی اصلاح طلبان، از حقوق سکولارها برای انتخاب شدن، و کلاً شرکت داشتن در سه قوه قدرت، تلاشی کرده اند (1). سومین بیانیه هجا که دو ساعت پیش در سایت اخبار روز منتشر شده، در مورد انتخابات ریاست جمهوری که تا سه روز دیگر برگزار می شود، خواستار شرکت در انتخابات و دادن رأی به حسن روحانی شده است (2).

 

یکی از رهبران هجا، دکتر امیر حسین گنج بخش، دو روز پیش تحلیل خود را از انتخابات پیش رو ارائه کرده که در سایتهای ایران وایر و ایران امروز منتشر شده است. آقای گنج بخش می نویسد که این انتخابات "برای ولایت فقیه نبرد سرنوشت‌سازی است. ولایت به آن مار افعى‌ای می‌ماند که ساختار و دستگاه نهاد دولت برآمده از انقلاب مشروطه و دوران پهلوی را بلیعده ولى از خرد کردن استخوانهاى آن باز مانده و اکنون خود در حالت احتضار افتاده است. ولایت در انتظار مرگ طبیعی و حقیقی‌ چاره‌ای نمی‌بیند جز اینکه شخصی‌ همچون رئیسی را برای خرد کردن نهاد دولت به میدان بفرستد و آخرین سنگر مقاومت مردم یعنی‌ صندوق رای را بلا موضوع کند. اینجاست که مردم می‌بایست روحانی را همچون ابزاری برای به هم ریختن نقشه‌ای که ولایت برای نابودی ایران ریخته است استفاده کنند. زیرا به محض اینکه مسیر گام نهادن به دولت متعارف مسدود شود، مسیر فروپاشی و تجزیه ایران فرادستی می‌یابد. دیگر روشن شده است که ولایت فقیه هیچ ابایی از شهید کردن ایران برای هدف ناشدنی‌ خود ندارد." (3). یعنی از نظر آقای امیر حسین گنج بخش، دو دولت در ایران وجود دارد، یکی دستگاه ولایت فقیه و دومی دولت متعارف، و اینکه اولی در پی نابودی دومی است، و ایشان می خواهد که جنبش مردم با رأی دادن به حسن روحانی، بقای دومی را که از دید ایشان مساوی بقای ایران است، تضمین کند.

 

متأسفانه سالهاست بخش مهمی از سکولار دموکراتهای ایران استراتژی حمایت از اصلاح طلبان اسلامی را اختیار کرده اند، و همچنان به همان راه ادامه می دهند، و آنچه در بالا از هجا ذکر شد نیز ادامه همان استراتژی است. باید گفت 38 سال حذف سکولار دموکراتهای ایران از قدرت بس است (4). روز گذشته هم پاسخی داده شد به اینگونه بحثهای سکولارهای هوادار استراتژی حمایت از اصلاح طلبان، و هم آغاز گفتمان استراتژی تازه سکولار دموکراتهای آینده نگر، مطرح شد (5). امید است که تحریم انتخابات پیش رو، آغازی برای ادامه گفتمان تازه استراتژی در میان سکولار دموکراتهای ایران شود.

 

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com 
http://www.ghandchi.com
بیستم اردیبهشت ماه 1396
May 16, 2017
 

 

پانویس:

 

1. سؤالی از دوستان هجا
http://www.ghandchi.com/1410-heja.htm

 

2. بیانیه سوم انتخاباتی همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر- نه به رئیسی کاندیدای ولایت استبداد
http://www.akhbar-rooz.com/news.jsp?essayId=79968

 

3. امیر حسین گنج بخش: بحران ولایت و مشارکت در انتخابات گذار
http://www.iran-emrooz.net/index.php/politic/more/69307

 

4. افسانه دموکراسی اسلامی با حذف سکولارها آغاز شد
http://isdmovement.com/2017/0517/051217/051217.Sam-Ghandchi-The-purge-began-with-seculars.htm

 

5. گفتمان استراتژی تازه سکولار دموکراتهای آینده نگر آغاز شده است
http://www.ghandchi.com/1428-secular-democrats-strategy.htm
 

 


مطالب مرتبط

حزب سکولار دموکرات ایرانیان
http://goo.gl/ncSFhR

 

سومین همایش هجا و مقاومت آنتی بیوتیکی حکومت اسلامی
http://isdmovement.com/2017/0517/052617/052617-Sam-Ghandchi-HAJa-third-conference.htm 
 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

 

 

 

 

SEARCH