Sam Ghandchiسام قندچيسؤالی از دوستان هجا
سام قندچی
http://www.ghandchi.com/1410-heja.htm

روز گذشته دومین بیانیه هجا درباره انتخابات 1396 ریاست جمهوری در ایران، منتشر شد (1).  لازم به یادآوری است، که هجا، دو سال و نیم پیش در نوامبر سال 2014، از وحدت دو گروه از جمهوریخواهان سکولار دموکرات ایران، تشکیل شد، و در همان تاریخ، در یادداشتی، از تلاشهای آقای احمد تقوایی، برای وحدت جمهوریخواهان سکولار دموکرات، حمایت شد (2). پنج روز پیش نیز، دوست عزیز آقای احمد تقوایی، در مصاحبه ای تلویزیونی، دیدگاه خود را از اوضاع جهانی و مشخصاً شکل گیری جنبش ضد اسلامگرایی در خاورمیانه، مطرح کردند، که بحثی شنیدنی بود و در ایرانسکوپ نیز تجدید انتشار پبدا کرد (3). دو ماه پیش هم، دکتر اسماعیل نوری علا، نوشتاری را از آقای احمد تقوایی، تحت عنوان "دورهء نو و سیاست ورزی نو،" در سایت جنبش سکولار دموکراسی ایران، منتشر کردند (4).

 

اما موضوع بیانیه دوم هجا.  هیئت اجراییه هجا، در بیانیه های اول و دوم خود، هنوز موضعگیری معینی را در مورد شرکت، تحریم، یا گزینه ای دیگر، در انتخابات ریاست جمهوری 1396، مطرح نمی کند؛ اما، در این بیانیه ها، اساساً مطالبات هجا، در این عرصه، مطرح شده اند. از جمله، در بیانیه دوم هجا، در مورد عدم اعطای صلاحیت نامزدی انتخابات ریاست جمهوری، از سوی شورای نگهبان، به محمود احمدی نژاد، این عبارات آمده است: "به اعتقاد هجا باید نسبت به رد صلاحیت احمدی نژاد مشابه دیگر افرادی که حق شان تضییع شد، اعتراض کرد. رسیدگی به تخلفات محمود احمدی نژاد در صلاحیت محکمه افکار عمومی است و مردم ایران باید به دیدگاه های مخرب و خرافی وی نه بگویند. نه ولی فقیه و منصوبان وی. کسانی که از این رد صلاحیت خشنود هستند، خواسته یا ناخواسته آب به آسیاب بسط عمق استراتژیک مداخله های فراقانونی ولی فقیه و گسترش محدوده نقض موازین انتخابات آزاد و منصفانه می ریزند. نمی توان شعار انتخابات آزاد را داد و در عین حال به استاندارد دوگانه روی آورد و از رد صلاحیت سیاسی و ناموجه افراد و رقبا تلویحا و یا تصریحا حمایت کرد" (5).

 

همچنین در این بیانیه، مطالبات مورد نظر هجا، که انتظار دارد، هر کاندیدای ریاست جمهوری، و از جمله آقای حسن روحانی، مطرح کنند، چنین بیان شده است: "در مناظره های تلویزیونی و تبلیغات انتخاباتی، حسن روحانی و دیگر کاندیدا های اصلاح طلب اگر می خواهند مجددا مورد اعتماد مردم قرار بگیرند، باید با پافشاری بر حقوق شهروندی و تنش زدایی در روابط خارجی تفاوت های معنا دار خود در برابر کاندیدا های اقتدار گرایان و مورد توجه نهاد ولایت فقیه را نشان دهند. حسن روحانی در همین ایام تبلیغات انتخاباتی باید روشن کند که از هیچ کس برای تحقق مطالبات ملت در چارچوب اختیارات قوه مجریه، هراسی ندارد. موکول کردن آن به دوره دوم ریاست جمهوری، شائبه برخورد پوپولیستی را به اذهان متبادر می کند. رفع حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد به عنوان یکی از مطالبات برجسته سیاسی مردم از وعده های معطل مانده دور اول ریاست جمهوری روحانی است. اینک انتظار می رود وی به شکلی صریح و صادقانه تمهیدات خود برای حل این مشکل را اعلام کرده و حداقل انتساب این تصمیم ظالمانه و غیر قانونی به شورای امنیت ملی را صریحا بلا موضوع سازد. همچنین دولت موافقت خود با آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی را به صورت رسمی اعلام کند. با توجه به ترکیب جدید مجلس، تغییر وزرا در دولت دوازدهم متناسب با مطالبات مردم و کنار گذاشتن مصطفی پور محمدی از اعضای هیات مرگ اعدام های دسته جمعی 67 و از نیرو های ارشد وزارت اطلاعات در دوره ترور درمانی بایستگی دارد" (6).

 

موضع این قلم در مورد انتخابات ریاست جمهوری 1396 یک ماه پیش اعلام شد (7). در مورد جزئیات دیدگاه های مطرح شده در بیانیه هجا نیز نمی خواهم وارد بحث شوم، اما تنها سؤالم از این دوستان، این موضوع است که آیا بعنوان نیرویی سکولار، نباید از خواست حق سکولارها برای انتخاب شدن در انتخابات، حمایت کنند؟ در این بیانیه حتی از حقوق پایمال شده آقای محمود احمدی نژاد در این انتخابات صحبت شده، اما از حقوق پایمال شده سکولارها در همه انتخاباتهای جمهوری اسلامی در همه این 38 سال حرفی به میان نیامده است. آیا بس نیست که اینهمه سال، در حالیکه خود سکولارهای ایران، صرفنظر از هر دیدگاه معین سیاسی که داشته اند، اجازه کاندیدا شدن برای مجلس یا ریاست جمهوری را نداشته اند. با اینحال، نه تنها بسیاری از سکولارهای ایران، در انتخاباتهای جمهوری اسلامی مشارکت کرده اند، و یا مردم را به رأی دادن در این انتخاباتها تشویق کرده اند، بلکه حتی از حق سکولارها برای انتخاب شدن، در صدر مطالبات سکولارهای ایران، حرفی نمیزنند. درست است که برای هر ایرانی، صرفنظر از اینکه سکولار است یا نیست، منافع ایران در صدر مطالباتش است، اما این درست نیست که هیچ ایرانی، از حقوق مشخص مرتبط با هر جنبه هویت خود صرفنظر کند، چه بهایی باشد، چه کرد، چه زن، چه همجنسگرا، و چه سکولار.
 


به امید 
جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com 
http://www.ghandchi.com
نهم اردیبهشت ماه 1396
April 28, 2017

پانویس:

 

1. دومین بیانیه همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران پیرامون انتخابات 96 مورخ 8 اردیبهشت 1396 با امضاء هیات سیاسی و اجرایی همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران

http://iranma.us/170428

 

2. حمایت از تلاشهای احمد تقوایی برای اتحاد جمهوریخواهان سکولار دموکرات
http://www.ghandchi.com/834-ahmad-taghvaei.htm

 

3. بحث احمد تقوایی درباره انتخابات و اوضاع خاورمیانه
https://vimeo.com/214417766
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=407678799610757&id=100011059210373

 

4. احمد تقوایی: دورهء نو و سیاست ورزی نو
http://isdmovement.com/2017/0217/022217/022217-Ahmad-Taghvaei-A-New-Era.htm

 

5. دومین بیانیه همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران پیرامون انتخابات 96 مورخ 8 اردیبهشت 1396 با امضاء  هیات سیاسی و اجرایی همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران

http://iranma.us/170428

 

6. همانجا

 

7. در انتخابات به سکولاریسم رأی می دهم
http://www.ghandchi.com/1364-man-beh-secularism-ray-midaham.htm
 
 
مطلب مرتبط

چند کلمه درباره حزب سکولار دموکرات ایرانیان-آینده نگر
http://www.ghandchi.com/1408-iranian-secular-democratic-party-futurist.htm
A Few Words about Iranian Secular Democratic Party-Futurist
http://www.ghandchi.com/1408-iranian-secular-democratic-party-futurist-english.htm

 

هجا انتخابات را تحریم نمی کند
http://www.ghandchi.com/1429-heja-tahrim-nemikonad.htm
 

سومین همایش هجا و مقاومت آنتی بیوتیکی حکومت اسلامی
http://isdmovement.com/2017/0517/052617/052617-Sam-Ghandchi-HAJa-third-conference.htm 
 


متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com    
 

SEARCH