Sam Ghandchiسام قندچيبلایی که خودسانسوری بر سر اپوزیسیون آورده است
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/1350-khod-saansoori.htm

 

بیش از 25 سال است که اپوزیسیون ایران در اینترنت حضور دارد و بیش از آنهم در تلویزیونهای ماهواره ای، و بسیاری از مخالفان رژیم جمهوری اسلامی در رسانه های بین المللی نظیر بی بی سی، صدای آمریکا، دویچه وله، رادیو فرانسه و غیره فعالند، اما خودسانسوری باعث شده که حتی مردم ایران و جهان نمی دانند که این اپوزیسیون خواستار تغییر رژیم است و برخی دوستان این برداشت را می دهند که گویی تغییر رژیم در ایران خواست قدرتهای بزرگ است و نه مردم ایران. شاید در تاریخ معاصر چنین رویکردی به فعالیت سیاسی در اپوزیسیون بی سابقه است. درباره تغییر رژیم و برخورد اپوزیسیون در ایرانسکوپ بسیار بحث شده و نیازی به تکرار نیست (1).

 

در اینجا می خواهم تجربه ای شخصی را در اپوزیسیون بیان کنم. در نخستین روزهای فعالیت ایرانیان در اینترنت همین موضوع تغییر رژیم در گروه خبری ایرانیان که اولین جایگاه بحثهای اینترنتی میان ایرانیان بود مورد بحث بود که برخی کسانیکه بعدها صاحبان سایتهای اصلی ایرانی در اینترنت شدند فوراً به این قلم می گفتند که خواست تغییر رژیم یعنی کمک به مجاهدین یا سلطنت طلبان برای رسیدن به قدرت. خودشان هم در زمینه های دیگر موضوعات سیاسی به مواضع چپ و جبهه ملی نزدیک بوده و هستند. بارها نظر خود را با آنها در میان گذاشتم که سازمان مجاهدین خلق از نظر اینجانب تفاوتی با تشکیلاتهای سرکوبگر رژیم جمهوری اسلامی ندارد و بخشی از اپوزیسیون نیست و می گفتم چرا این واقعیت را به مردم نمی گویند. در رابطه با پادشاهی خواهان نیز بحثم این بود که آنها به حق در واکنش به رژیم ارتجاعی جمهوری اسلامی نوستالژی جامعه سکولار دوران پهلوی را دارند و حتی همان زمان نامه ای سرگشاده به شاهزاده رضا پهلوی نوشتم و پیشنهاد کردم که از سلطنت استعفا دهد و پس از آزادی ایران در صورت تمایل خود را برای مقام ریاست جمهوری، کاندید کند. آن نامه را به زبان انگلیسی در اینترنت در تاریخ چهاردهم ماه اوت سال 2001 منتشر کردم (2). بتازگی شاهزاده رضا پهلوی موضعی را در همین راستا اعلام کرد، اما در عمل سالهاست که رضا پهلوی از نیروهای استبدادی فاصله گرفته، برنامه احیا سلطنت استبدادی را کنار گذاشته، و با نیروهای دموکراسی خواه همراهی کرده است.

 

در نتیجه به استثنا سازمان مجاهدین خلق که نیرویی استبدادی، تروریستی و در واقع داعش شیعی است (3)، نیروی دیگری در صحنه سیاسی ایران نیست که بخواهد در اپوزیسیون، با شعار تغییر رژیم، رژیمی استبدادی برای ایران به ارمغان آورد. در صورتیکه دقیقاً آنهایی که با شعار اصلاحات به جلو آمده اند، سالهاست که ادامه رژیمی استبدادی و قرون وسطایی را برای مردم ایران به ارمغان آورده اند. مگر هشت سال دولت هاشمی رفسنجانی و هشت سال دولت سید محمد خاتمی چه گلی به سر مردم ما زدند که دوباره این سکولارهای اپوزیسیون راه و رسم اصلاح طلبی اسلامی را برای مردم ما تجویز می کنند. واقعاً 38 سال گذشته نشان داده است که تنها گزینه موجود برای جامعه ایران برای خروج از این کابوس اسلامگرایی که استبداد و نابودی جامعه سکولار را در ایران به ارمغان آورده، تغییر رژیم است. شاید اگر از همان نخستین روزهای رژیم اسلامگرا همانگونه که از اول در برابر طالبان، القاعده و داعش در کشورهای اهل تسنن موضع گرفته شد، عمل شده بود، امروز ایران وضع بهتری داشت. از اول هم اپوزیسیون سکولار و دموکراتیک ایران برای مقابله با جمهوری اسلامی دنبال آلترناتیوهای درون اسلامگرایی رفت. اول دنبال سازمان مجاهدین خلق، بعد هم دنبال رفسنجانی و پس از آنهم خاتمی و سال گذشته هم رأی به لیست امید اصلاح طلبان در انتخابات مجلس اسلامی که مسؤلان قتل عام 1367 را به مردم گفتند انتخاب کنند (4).

 

 

وقت آن رسیده که اپوزیسیون اعتماد به نفس خود را بازیافته و خواست تغییر رژیم را با صراحت مطرح کند. راه آینده ایران رژیمی سکولار دموکرات است و 38 سال هم اپوزیسیون سکولار دموکرات وقت مردم ایران را با شعارهای دروغین اصلاح طلبی، تلف کرده است. ژنرال های رسانه ای لازم است در هر جایی که فعالیت می کنند بجای خودسانسوری، اعتماد به نفس تاریخی طرفداران سکولاریسم و دموکراسی را در ایران بازیافته و برای تعییر رژیم تلاش کنند (5).

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com
http://www.ghandchi.com

بیست و ششم اسفند ماه 1395
March 16, 2017

پانویس:

 

1. بحثهای راجع به اپوزیسیون و خواست تغییر رژیم

http://goo.gl/pZPGK2

 

2. Open Letter to Prince Reza Pahlavi
http://www.ghandchi.com/83-Letter.htm

 

3. مجاهدین درون اپوزیسیون نیست، داعش شیعی است
http://www.ghandchi.com/1332-mko-shiite-daesh.htm
Mojahedine Khalgh, a Shiite Version of Daesh
http://www.ghandchi.com/343-MKOEng.htm

 

4. از انقلاب ارتجاعی 57 تا قهقرای اصلاح طلبی نود و چهار
http://www.ghandchi.com/1135-ghahgharaaye94.htm

 

5. تغییر رژیم در ایران و ژنرال های رسانه ای
http://www.ghandchi.com/1264-regime-change.htm
 

 

 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

 

 

SEARCH