Sam Ghandchiسام قندچيچرا خاتمی نمی تواند جلوی جنگ را بگیرد
سام قندچی
http://www.ghandchi.com/1317-khatami-jang.htm

 

حجت الاسلام سید محمد خاتمی در سالروز 22 بهمن از مردم ایران خواست که در حمایت از درخواست آیت الله خامنه ای، با راه پیمایی باشکوه تر در این روز، پاسخی به تهدیدهای دونالد ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران دهند. درباره بحث های تکراری آقای محمد خاتمی برای آشتی ملی و عکس العمل واقعی مردم در ایران گفتگوهای زیادی در مطبوعات فارسی زبان داخل و خارج از ایران، منتشر شده است. پاسخ آیت الله خامنه ای به دونالد ترامپ نیز سه روز پیش مورد بحث قرار گرفت (1).

 

واقعیت این است که در شماری از رژیمهای توتالیتر در قرن بیستم یعنی رژیمهای کمونیستی در شوروی و بلوک شرق، و حتی در چین، گرچه اپوزیسیون قادر نشد احزابی ایجاد کند که رژیم توتالیتر را سرنگون کنند اما اصلاح طلبانی در رأس قدرت در این رژیم ها پیدا شدند که نظیر گورباچف در روسیه، اساس رژیم توتالیتر را به چالش کشیدند. سفرهای گورباچف به بریتانیا در زمان تاچر و سفر او و یلتسین به آمریکا در زمان ریگان تاریخ ساز بود، یعنی اذعان به عادی و نرمال بودن زندگی مردم در اروپای غربی و آمریکا و بیان اینکه از جمله سوپرمارکت های آمریکایی برتر از شوروی بودند؛ و بالاخره هم یلتسین به رژیم کمونیستی در شوروی پایان داد. حتی چو اِن لای در زمان حیات مائو دیدار نیکسون از پکن را میسر کرد که با موفقیت، روابط دو کشور را عادی کرد و تن شیائو پین در چین توانست اصلاحاتی را به اجرا گزارد که به راه حل جنگ و رودرویی چین با غرب و آمریکا پایان داد.

 

اما در همان قرن بیستم رژیمهای توتالیتر فاشیستی هم بودند که در آنها نه احزاب اپوزیسیون اجازه رشد یافتند که این رژیمها را سرنگون کنند و نه در حاکمیت آنها شکافی جدی نظیر آنچه در بلوک شرق رخ داد، صورت گرفت. در نتیجه آن رژیمها از طریق جنگ ضد فاشیستی پایان یافتند و در آخر کار شاهد بمباران تأسف بار برلین و رویداد هولناک انداختن بمب اتمی در هیروشیما بودیم.

 

واقعیت این است که رژیم توتالیتر جمهوری اسلامی ایران اجازه رشد احزاب واقعی اپوزیسیون را در 38 سال گذشته نداده است و همچنین شکافی جدی در حاکمیت ایران ایجاد نشده و آنچه اصلاح طلبان خوانده می شوند و مورد غضب هم قرار گرفته اند، از جمله سید محمد خاتمی که ممنوع التصویر است و میر حسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد که در حصر خانگی هستند؛ اساساً بر عکس اصلاح طلبان بلوک شرق هیچگاه به روشنی نه از دموکراسی غرب حمایت کرده اند و نه اسلامگرایی را محکوم کرده اند. متـأسفانه در چنین شرایطی هر روز بر هواداری مردم در ایران برای حمله نظامی آمریکا که با نخستین ناامیدی ها در نخستین سالگرد دولت حسن روحانی در سال 1393 آغاز شد (2)، افزوده می شود و این عاملی است که غرب و از جمله دولت دونالد ترامپ را برای حمله نظامی به ایران بمثابه راه حلی برای پایان دادن به رژیم ضد آمریکایی توتالیتریسم اسلامگرا در ایران ترغیب می کند و مگر تغییری جدی در واقعیت اوضاع ایران صورت گیرد، حمله نظامی به ایران اجتناب ناپذیر است.

 

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com
http://www.ghandchi.com

بیست و سوم بهمن ماه 1395
February 11, 2017

پانویس:

 

1. هشدار ترامپ و پاسخ خامنه ای
http://www.ghandchi.com/1313-trump-khamenei.htm

 

2. ايران در آستانه سالگرد روحانی
http://www.ghandchi.com/803-rouhani-anniversary.htm

 

مطلب مرتبط

مجاهدین خلق، نوع شیعی داعش
http://www.ghandchi.com/343-MKO.htm
Mojahedine Khalgh, a Shiite Version of Daesh
http://www.ghandchi.com/343-MKOEng.htm

 

 

 

 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com


 

 

 

SEARCH