Sam Ghandchiسام قندچيآیا چریکهای اکثریت در سال 60 اصلاح طلب بودند
سام قندچی
http://www.ghandchi.com/1290-cherikhaaye-aksariat.htm

 

bazargan-vs-hostagetakers

 

روز گذشته این قلم بحثی را درباره نیاز به نقد چریکهای اکثریت در ارتباط با سفید کاری رفسنجانی، خاتمی و اصلاح طلبان در 20 سال گذشته مطرح کرد (1). امروز در سایت "ایران امروز" نوشتاری از آقای احمد پورمندی در ارتباط با ارزیابی از رفسنجانی منتشر شده است (2). سه ماه پیش نیز در هفتم ماه اکتبر 2016 نوشته ای درباره حقایق پنهان دهه شصت منتشر کردم (3). سه هفته بعد از آن در 28 ماه اکتبر 2016 مقاله ای از احمد پورمندی در سایت "ایران امروز" درباره دوران انقلاب 57، منتشر شد (4). آیا این نوشته ها با هم ارتباطی دارند؟ معلوم نیست، اما بحث نگارنده این سطور درباره خط مشی تشکیلات چریکهای اکثریت در سال 60 بود که مشخصاً در ارتباط با قیام سربداران در آمل، در نوشتار "حقایق پنهان دهه شصت" به روشنی طرح شده است (5).

 

واقعیت این است که در زمان گروگانگیری در سفارت آمریکا هم اتحادیه کمونیستها و هم سازمان چریکهای فدایی خلق با دانشجویان خط امام سمتگیری کردند یعنی هردو این سازمانها از مخالفان جریانات اصلاح طلب آن دوره یعنی نهضت آزادی و دولت مهندس بازرگان بوده و با جریانی تندرو یعنی دانشجویان خط امام همکاری کردند که برای سرنگونی دولت موقت تلاش می کرد. تشکیل سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) نیز چهار ماه پس از پایان گروگانگیری سفارت آمریکا بود. اما با آغاز اعدام های سال 1360 این دو سازمان برخوردی متضاد را اتخاذ کردند. آقای سیامک زعیم در اتحادیه کمونیستها این نظر را مطرح می کند که استبداد صغیر نظیر دوران محمد علیشاه شروع شده و باید بسان ستارخان با آن مقابله مسلحانه کرد و شکستش داد و برای این منظور تشکیلات سربداران را در آمل راه اندازی می کند و با رژیم جمهوری اسلامی وارد جنگ می شود و خود نیز بعد از دستگیری و محاکمه اعدام می شود. اما رهبران چریکهای اکثریت خط مشی متضادی را بر می گزینند و در زمان اعدام های سال 60 وارد همکاری با سپاه پاسداران شده و از جمله در سرکوب سربداران در آمل شرکت می کنند.

 

حالا بحث بر سر این نیست که آیا خط مشی سربداران درست بوده یا نه، بحث این است که اول حقایق را بگوییم که چریکهای اکثریت در زمان اعدام های سال 1360 ابداً اصلاح طلب نبودند و در همکاری با تندروترین جناح های جمهوری اسلامی یعنی دانشجویان خط امام و بعد هم سپاه پاسداران عمل کرده اند. اما بعدها در اواخر دوران ریاست جمهوری آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی و سپس در زمان سید محمد خاتمی، چریکهای اکثریت با اصلاح طلبان سمتگیری می کنند. یعنی در همه این سی و چند سال، چریکهای اکثریت از سیاستی سکولار دموکرات و مستقل از جناح های مختلف جمهوری اسلامی پیروی نکرده و حتی به قیمت شرکت در جنایت علیه بخش دیگری از اپوزیسیون ایران یعنی گروه سربداران، دنبالچه گروه بندی های مختلف جمهوری اسلامی بوده و هستند. تا کی قرار است دروغ گفت و نشریاتی با ظاهر فراحزبی از بحث روشن تاریخ چریکهای اکثریت ممانعت به عمل آورند. شفافیت بالاخره کی قرار است ایجاد شود. آیا باید منتظر ماند تا رژیمی دیگر بیاید و دانشگاهی را بنام سربداران تأسیس کند تا حقایق را بگوییم. دوازده سال پیش در مورد برخورد فواد تابان در نشریه به ظاهر فراحزبی دیگرِ چریکهای اکثریت بنام "اخبار روز" توضیح داده شد که به همین شکل مواضع واقعی آن سایت به ظاهر عمومی را اعلام نمی کرد، اما علیه نویسندگان بر مبنای نظرات اعلام نشده تشکیلات چریکهای اکثریت، سانسور اعمال میکرد (6).

 

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com
http://www.ghandchi.com
بیست و نهم دی ماه 1395
January 18, 2017
 

پانویس:


1. آیا بی بی سی و صدای آمریکا مسؤل سفیدکاری هاشمی رفسنجانی هستند
http://www.ghandchi.com/1289-bbc-voa.htm

 

2. احمد پورمندی: نگاهی به رفسنجانی در پرتو نگاه به بهمن «دو بنه»
http://www.iran-emrooz.net/index.php/politic/more/67281

 

3. حقایق پنهان دهه شصت
http://www.ghandchi.com/1222-haghaaye-penhaane-daheye-shast.htm

 

4. نکاتی پیرامون انقلاب و اصقلاب بهمن!
http://www.iran-emrooz.net/index.php/politic/more/65568

 

5. حقایق پنهان دهه شصت
http://goo.gl/8SwURK

 

6. اطلاعیه درباره نشریه اخبار روز و فواد تابان
http://www.ghandchi.com/1113-akhbare-rooz.htm

 

 

مطلب مرتبط

چند کلمه درباره براندازان و اصلاح طلبان
http://www.ghandchi.com/929-barandaazaan.htm

 

اختلاف احمد پورمندی و طرفداران تغییر رژیم بر سر چیست
http://www.ghandchi.com/1326-ahmad-pourmandi.htm

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

 

 

 

SEARCH