Sam Ghandchiسام قندچيفخرآور و نظر او درباره شکل گیری دولت خامنه ای
سام قندچی
http://www.ghandchi.com/1283-fakhravar.htm


روز گذشته آقای مهدی فلاحتی در صدای آمریکا مصاحبه ای داشت با امیر عباس فخرآور در مورد کتاب او با عنوان رفیق آیت الله (1). شخصاً تا به حال با آقای امیر عباس فخرآور نه ملاقات کرده ام و نه هیچگونه تماسی داشته ام. در نتیجه آنچه در زیر می آید صرفاً بر مبنای اطلاعات قابل دسترس در اینترنت است.

اولین بار که نام آقای امیر عباس فخرآور را در خارج کشور دیدم در اطلاعیه ای بود که 14 سال پیش در دوازدهم مردادماه سال 1382 مسؤل دفتر برون مرزی آنزمان جبهه دموکراتیک ایران منتشر کرده بود و از آقای فخرآور بعنوان یکی از اعضاء زندانی آن جبهه نام برده بود (2). البته بعدها که آقای فخرآور به خارج آمدند، همان منابع، ناصر زرافشان، احمد باطبی و بسیاری دیگران مطالبی در مورد آقای امیر عباس فخرآور منتشر کردند و ایشان هم پاسخ داده اند که موضوع بحث در اینجا نبوده و در اینترنت به راحتی قابل دسترس است.

تا آنجا که به موضوع نوع مناسبات ایرانیان با دولت آمریکا و خطر جنگ مربوط می شود بسیار بحث شده و از جمله نام آقای امیر عباس فخرآور نیز در آن نوشته ها ذکر شده (3) و اینکه مشخصاً اپوزیسیون ایران خواهان روابطی از نوع واسلاو هاول با آمریکا است و نه از نوع احمد چلبی، اما واقعیت این است که روابط نوع دوم، برعکس تبلیغات هواداران اصلاح طلبان در خارج، مختص برخی طرفداران نئوکانها و مخالفان اصلاح طلبی نیست، و بسیاری از خود اصلاح طلبان در خارج گوی سبقت را از هزار احمد چلبی ربوده اند. در نتیجه به قول معروف کسی سنگ را بردارد که خود منزه باشد.

اما جدا از بحثهای فردی در خصوص طراح هر نظریه ای، در مورد تئوری آقای امیر عباس فخرآور درباره شکل گیری دولت آیت الله خامنه ای در جمهوری اسلامی ایران، روش علمی را باید به کار برد. روش علمی قضاوت در مورد تئوری ها نیز سالهاست که مفصل بحث شده و ربطی به بحثهای فردی در مورد طراح نظر ندارد. تقاضا می شود دوستان مطلب ضمیمه را که بیش از 30 سال پیش نوشته شده اما هنوز در اپوزیسیون چپ زده ما به آن توجهی نمی شود، مطالعه کنند و امید است برای ارزیابی از هر نظریه ای مفید باشد بجای آنکه قضاوت درباره نظریات را با به صلیب کشیدن طراح نظر انجام دهیم (4).

به امید 
جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com
 
http://www.ghandchi.com
 
بیست و پنجم دی ماه 1395
January 14, 2017

پانویس:

1. گفتگوی مهدی فلاحتی با امیر عباس فخرآور با عنوان "مدیرِ ترورهای درون حکومتی را بهتر بشناسیم" در برنامه صفحه آخر در تاریخ 13 ژانویه 2017 در صدای آمریکا
https://www.youtube.com/watch?v=K4rK_0FD5-A


2. اطلاعیه مورخ 1382/5/12 برابر با سوم اگوست 2003 جبهه متحد دانشجویی
http://iona.ghandchi.com/prisoners080303.pdf


3. راه احمد چلبی یا واسلاو هاول
http://www.ghandchi.com/923-new-puppets.htm
 
شفافیت: خبر ایران و گروه های لابی در واشنگتن
http://www.ghandchi.com/863-iran-news-lobby-groups.htm
 

4. فلسفه علم در قرن بیستم-ویرایش سوم
http://www.ghandchi.com/358-falsafehElm.htm
 
Philosophy of Science in 20th Century-Third Edition
http://www.ghandchi.com/358-falsafehElmEng.htm
 

مطلب مرتبط
پاسخی به نامه احمد باطبی و گروهی از ایرانیان مخالف حکومت به دونالد ترامپ
http://www.ghandchi.com/1266-ahmad-batebi.htm


آیا مقایسه جمهوری اسلامی ایران با داعش درست است
http://www.ghandchi.com/1267-islamicrepublic-vs-daesh.htm

 

داستان شاهپور امیر عباس فخرآور
http://www.ghandchi.com/1533-amir-abbas-fakhravar.htm
 

 

  

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com