Sam Ghandchiسام قندچيچرا عربستان سعودی به یمن حمله کرد
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/898-saudi-yemen.htm

 

Why Saudi Arabia Attacked Yemen

http://www.ghandchi.com/898-saudi-yemen-english.htm

 

ممکن است مایه شگفتی باشد که چرا عربستان سعودی از تقاضای عبد ربه منصور هادی، رییس جمهوری کوتاه مدت یمن که از کشور خود فرار کرده، استفاده کرد تا سریعاً به یمن حمله کند. در واقع یمن هدف راحتی بود برای نشان دادن قدرت در منطقه هنگامیکه آمریکا اساساً در حال ترک این ناحیه است. نیروهای آمریکا و ناتو، افغانستان را ترک کرده اند و داعش و ایران در حال پر کردن خلاء قدرت هستند. همین وضعیت در پاکستان وجود دارد کشوری که از عبور کاروانهای ناتو از خاک خود بهره می برد و خروج ناتو از افغانستان تأثیر اقتصادی مهمی بر آن گذاشته است. وضعیت یمن به سعودی اجازه می دهد اتحادهای تازه ای را مشابه آنچه با طالبان در روزهای جنگ با شوروی داشت، شکل دهد. البته، امروز طالبان پاکستان، خود را با داعش متحد کرده است. همچنین داعش بسیاری از جنگجویان طالبان در افغانستان را به خود جلب کرده است. در نتیجه، حرکت عربستان در منطقه، رقابتی تنگاتنگ با داعش و ایران برای تسلط بر این بخش خاورمیانه است.

 

در عرض 9 ماه گذشته، به دلیل حرکات ضدآمریکایی داعش، که در گذشته متحد عربستان بود، موقعیت عربستان در عراق و سوریه به مخاطره افتاد و ایران خلاء موجود را پر می کند. همچنین نزدیک شدن آمریکا و ایران، حضور بیشتر ایران را در خاورمیانه تقویت می کند. اما عربستان نفوذ خود را در شیخ نشین های خلیج فارس، اردن، غزه، مصر و حتی لبنان دارد. اساساٌ عربستان و ایران در این هنگام کاهش حضور آمریکا، برای تسلط بر منطقه در رقابت هستند و گروه های افراطی نیز برای بدست آوردن سرزمین در تلاشند. سعودی ها تلاش کردند ادامه حضور آمریکا را برای مدتی بیشتر در عراق با ارائه نفت ارزان قیمت میسر کنند (1). با اینحال، عربستان سعودی خوب می داند که همه این تلاشها ممکن است حضور آمریکا را قدری طولانی تر کند اما آن روزهایی که آمریکا در مقیاس بزرگ نظامی در دو سوی ایران در عراق و افغانستان حضور داشت، مدتهاست که به سر رسیده است.  حتی اگر عربستان قیمت نفت را همچنان پایین نگهدارد، دخالت آمریکا چندان بیش از ابعاد کنونی افزایش نخواهد یافت، مگر آنکه اتفاقی بسیار غیرمترقبه در منطقه روی دهد. جالب است اشاره شود وقتیکه داعش نزدیکی آمریکا و ایران را دیده، موقتاً جنایات ضدآمریکایی خود را کاهش داده است.

 

در حال حاضر، چالش عربستان گسترش حضور خود در خاورمیانه از طریق متحدان سنتی خود است. سعودیها حتی تلاش کردند که گروه هایی نظیر جبهه النصره را در سوریه اصلاح کنند و سعی کردند گروه های جدید طرفدار خود را در سوریه بوجود آورند، اما همه این تلاشها شکست خورد. سرکشی داعش بزرگترین ضربه را به امید عربستان برای تسلط بر منطقه وارد آورده است. این وضعیت بسیار شبیه زمانی است که القاعده سرکشی سبعانه ای را آغاز کرد و با حملات یازدهم سپتامبر سال 2001 به آمریکا، لطمه بزرگی به عربستان در خاورمیانه وارد کرد. (2). در همین حال، بایستی در مورد برخی متحدان ایران در منطقه نظیر حافظ اسد هم متذکر شد که برای ایران خسارت بوجود می آورند. با اینحال ایران و عربستان نمی توانند امیدوار باشند که خلافت خود را ایجاد کنند و مجبورند با متحدان خود برای تسلط بر خاورمیانه همکاری کنند.

 

 اکنون عبد ربه منصور هادی متحد عربستان، و علی عبدالله صالح رییس جمهوری پیشین یمن متحد ایران است؛ اما در سیاست این منطقه، عهدو بیعت ها سریع تر از آنچه تصور می شود، تغییر می کند. در حال حاضر، حملات عربستان به یمن برای نشان دادن عربستان بمثابه قدرت نظامی و اقتصادی قوی در منطقه؛ و هدف فوری هم آوردن پاکستان به عرصه جنگ برای تأمین پیاده نظام است. کمکهای لجستیکی آمریکا از این عملیات نظامی بهترین کاری است که آمریکا می تواند برای عربستان انجام دهد تا که خلاء حاصل از خروج آمریکا را پر کند تا که داعش نتواند از این خلاء بهره گیرد. برخی تحلیلگران معتقدند که یمن به ویتنام عربستان تبدیل خواهد شد. زمان نشان خواهد داد که آیا این درگیری به درازا خواهد کشید یا اینکه آتش آن با تلاشهای مشترک ایران و عربستان با میانجیگری آمریکا خاموش خواهد شد.

 

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران


سام قندچی، ناشر و سردبير
ایرانسکوپ

http://iranscope.blogspot.com
http://www.iranscope.com

http://www.ghandchi.com
بیست و یکم فروردین ماه 1394
April 10, 2015
 

 

پانویس:

 

1. نفت ارزان سعودی برای نگهداشتن آمریکا در عراق و سوریه
http://www.ghandchi.com/842-saudi-oil.htm

 

2. عربستان اشتباه شاه را مرتکب می شود
http://www.ghandchi.com/823-saudi-shah.htm 

 

 

متون برگزیده

http://featured.ghandchi.com

 

 


 

Web ghandchi.com