sam-ghandchi رنج مضاعف بهاییان: نیلوفر بیضایی از بازداشت ارسلان یزدانی خبر می دهد

نیلوفر بیضایی: از هر کس که این خبر را می بیند خواهش می کنم آن را انعکاس دهد و خواهان جوابگویی مقامات بشود

سام قندچی

http://www.ghandchi.com/4161-niloofar-beyzaie.htm

پی نوشت 11 مهرماه 1400 (3 مهرماه 2021): نیلوفر بیضایی: یک ماه از دستگیری ارسلان یزدانی (پسر دختر عمه ام) می گذرد .. [لطفاً اینجا را کلیک کنید]

مطالب مرتبط: 1     2     3     4     5     6     7     8

 

niloofar-bayzaie

 

دو روز پیش یادداشت زیر را در فیسبوک دیدم که در آن خانم نیلوفر بیضایی نوشته بودند: «از هر کس که این خبر را می بیند خواهش می کنم آن را انعکاس دهد و خواهان جوابگویی مقامات بشود»:

 

"دوستان گرامی، فعالان حقوق بشری، دوستان فعال در مطبوعات، نام این جوان که در عکس می بینید، ارسلان یزدانی است. او پسر دختر عمه ی من است. زمانی هنوز کودک بود، ناچار به ترک ایران شدم و دریغ که در تمام سالهای رشد بزرگسال شدن و ازدواج کردن و بچه دار شدنش او را ندیده ام. دیروز باخبر شدم که مأموران امنیتی به منزل او هجوم برده اند و پس از تفتیش منزل و ضبط لوازم شخصیِ او، همسر و فرزندانش، ارسلان را با خود به محلی نامعلوم منتقل کرده اند. آیا بدلیل بهایی بودن دستگیر شده؟ الان کجاست؟ نمی دانیم. خانواده اش در ایران نمی دانند کجا باید بدنبالش بگردند. از هر کس که این خبر را می بیند خواهش می کنم آن را انعکاس دهد و خواهان جوابگویی مقامات بشود. تمام خانواده نگران وضعیت ارسلان هستند. با احترام، نیلوفر بیضایی، 2 سپتامبر 2021"

 

واقعیتِ رنجِ مضاعف بهاییان در 43 سال گذشته به دلیل وجود حکومت مذهبی در ایران، غیرقابل انکار است. بیشتر دوستانی را که از قدیم در خارج کشور بودند، نمی دانستم از خانواده ی مسلمان هستند یا بهایی یا هر عقیده ای، و اگر از دومی بودند، بیشتر آنها همانقدر بهایی بودند که من مسلمان، یعنی غیرمذهبی بودند، مثلاً همانطور که قبلاً نوشتم آقای «منصور تأیید» فیزیکدان و پیشکسوت تئاتر در برکلی کالیفرنیا را زمانی فهمیدم از خانواده ی بهایی است، که شرح مشقّاتی را که بر پدرشان به دلیل بهایی بودن در ایران رفته بود، در فیسبوک منتشر کردند. به هر حال مایه ی خجالت برای همه ی ایرانیان بویژه مسلمانان است که این رژیم اسلامی، ستمِ حقوقِ بشریِ مضاعفی را بر بهاییان ایران، روا می دارد، و جوابگویی مقامات، حداقل کاری است که می توانند انجام دهند. امیدوارم رژیمی سکولار دموکرات هرچه زودتر به جای رژیم مذهبی در ایران برقرار شود پیش از آنکه شاهد جنگهای مذهبی علیه تشیع در ایران شویم. فقط بهاییان و یهودیان و پیروان دیگر ادیان با رژیم مذهبی مشکل ندارند بلکه حتی اهل تسنن هم با رژیم اسلامی شیعه مشکل دارند و دور نیست روزی که حکومت طالبان در همسایگی ایران یعنی افغانستان، با نزدیکی اش به پاکستان به سلاح اتمی دست پیدا کند. خطر آتش جنگهای مذهبی برای ریشه کن کردن رژیم شیعه در ایران واقعی است و مردم ایران در آتش این کینه ورزی های مذهبی خواهند سوخت و حتی ممکن است کل منطقه ی خاورمیانه در زمستان اتمی دفن شود! واقعاً راه حلی غیر از اینکه مذهب نظیر غرب، امر خصوصی مردم شود نیست! اگر صنعت و پزشکی مدرن را از غرب آموختیم، ای کاش این خصوصی بودن امر مذهب را نیز، پیش از آنکه دیر شود، بیاموزیم! در پایان از خوانندگان تقاضا می کنم لطفاً به بیانیه ی جدایی کامل حکومت و مذهب که در سایت جنبش سکولار دموکراسی بیش از 5 سال پیش منتشر شده، نگاهی انداخته و تعداد امضاها را بشمارند!

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE
http://www.ghandchi.com

سیزدهم شهریور ماه 1400
September 5, 2021

 

 

پی نوشت 11 مهرماه 1400 (سوم ماه اکتبر 2021): نیلوفر بیضایی: یک ماه از دستگیری ارسلان یزدانی (پسر دختر عمه ام) می گذرد. او در تاریخ اول سپتامبر 2021 در منزلش در تهران دستگیر شد. ده مامور وارد خانه شده اند و او را در برابر چشم فرزندانش دستگیر کردند. یکی از مأموران از روی برگه ای که گویا حکم جلب ارسلان بوده علت بازداشت را "تشکیل اجتماعات به قصد اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی" ، "تبلیغ علیه نظام"، "اقدام علیه امنیت ملی " و "برخی موارد دیگر" ذکر کردند. این برگه به رؤیت ارسلان و همسرش نرسید. مأموران حاضر نبودند دلیل اصلی بازداشت ارسلان را به خودش و خانواده اش بگویند و فقط در مقابل پرسش های مکرر فرزند دوازده ساله ی ارسلان، می گویند: "از بابات در مورد شغلش چند سوال داریم." ارسلان را به دفتر کارش نیز برده و آنجا را نیز تفتیش کرده اند. ارسلان گرافیست است.
هیچیک از اتهامات مطرح شده ی شفاهی توسط ماموران صحت ندارند و "برخی از موارد دیگر" همان اصل اتهام است: باور به دیانت بهایی!
از خانه ی آنها تلفنهای دستی و کامپیوتر و حتی کامپیوتر فرزندانش، کتابها و تصاویر مذهبی را برده اند.
سمیرا ابراهیمی (همسر ارسلان) بعد از چندین بار مراجعه دریافت که ارسلان به زندان اوین منتقل شده است. در این فاصله او توانسته چند بار تماسهای کوتاه تلفنی با خانواده اش داشته باشد. سمیرا هر روز به دادسرای اوین مراجعه می کند اما پاسخ قابل اعتنایی دریافت نمی کند. سمیرا تاکید می کند که ارسلان از بیماری ریوی رنج می برد و به داروهایش نیاز دارد. داروها از او گرفته نمی شوند و به او گفته میشود که در صورت لزوم پزشکان زندان به وضعیت سلامتی او رسیدگی خواهند کرد. وکیل ارسلان امکان دسترسی به پرونده ی او را ندارد. دو روز پیش ماموران به خانه ی دختر عمه ام سعیده خضوعی، مادر ارسلان ریخته اند و پس از ارائه‌ی حکم و ساعت‌ها تفتیش منزل و ضبط موبایل و لپ‌تاپ، بعضی اوراق، قاب عکس و وسایل الکترونیکی، به سعیده خضوعی -مادر ارسلان یزدانی- اعلام کردند که باید در روزهای آتی خود را به دادسرای شهید مقدس معرفی کند.
رنجهایی که بهاییان در این سالها کشیده اند و می کشند، تمامی ندارند. از همان دهه ی شصت که دخترعمه هایم به جرم بهایی بودن از ادامه ی تحصیل محروم ماندند و عمه ام بهین دخت بیضایی که سالیان دراز دبیر ادبیات دبیرستان و یکی از محبوب ترین دبیران در میان دانش آموزان بود، از کار اخراج شد، تا دفن پدربزرگ و مادر بزرگم در محدوده ای که لعنت آباد خوانده میشد، و رنج هزاران خانواده ی بهایی دیگر... تا اینک و داستان رنج نسلهای بعدی، از ارسلان پدر تا فرزندانش که تصاویری را که در روز دستگیری پدرشان دیدند، هرگز فراموش نخواهند کرد.
نقل این روایت که یکی از هزاران روایت است، برای همگان آزاد و انعکاس آن بر همه ی اهالی رسانه که دل در گرو حقوق انسانی دارند، واجب است.
نیلوفر بیضایی
3 اکتبر 2021

https://www.facebook.com/niloofar.beyzaie/posts/10158458425527810

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون-برگزیده

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران

http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

ghandchi-english-articles

 

SEARCH

 

ghandchi-all-articles