Sam Ghandchiسام قندچي به بهانه ی شارلوتزویل و ژنرال لی، اما نامه ای سرگشاده به آقای عبدالله مهتدی
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/2615-abdullah-mohtadi-charlottesvillei.htm

مطالب مرتبط:  http://bit.ly/2PCskIk     http://bit.ly/2W8D4As

 

abdullah-mohtadi-charlottesville

 

دوست عزیز آقای عبدالله مهتدی (1) با یاد رامین حسین پناهی و دیگر جانباختگان راه آزادی در ایران،

 

روز گذشته آقای جو بایدن مبارزه ی انتخاباتی خود را برای انتخابات مقدماتی 2020 حزب دموکرات آمریکا، از شهر شارلوترویل آغاز کرد؛ شهر شارلوتزویل در نزدیکی جایی است که این قلم زندگی می کند، یعنی با دوساعت رانندگی می توانم آنجا بروم. کاری هم با دعواهای سیاسی در آمریکا در این رابطه ندارم، که دو سال پیش در پی کشمکشهای دست راستی ها و دست چپی ها در شهر شارلوتزویل، آغاز شد و ادامه دارد (2). پیش از این، هر چند ماه سری به شارلوتزویل میزدم و از فضای روشنفکری و آرام شهر که شباهت به شهرهای دانشگاهی دیگر نظیر پرینستون و برکلی دارد، لذت می بردم. اما کشمکشهای این دو ساله گویی زخمی 150 ساله را در آمریکا دوباره باز کرده است. همه ی دعوا ظاهراً برسر مجسمه ای در آن شهر از «ژنرال لی» است که برسر بودن یا نبودن آن در داخل پارک محقری در آن شهر است که بارها به آن پارک رفته ام، اما دو سال پیش، حتی خون یکنفر در این درگیری ها بر زمین ریخت؛ ژنرال لی از رهبران ایالات جنوبی در جنگ داخلی آمریکا ابود، و بیشترین تعداد آمریکایی را در تاریخ این کشور، کشته است. چرا این موضوع اینچنین مسأله ساز است؟ به این دلیل که او خود آمریکایی بود و متهم به کشتن این تعداد بی شمار از آمریکاییان است، او ژنرالِ کنفدراسیون ِ ایالات جنوبی بود که حکومتی مستقل در آن تاریخ تشکیل داده بودند، و رییس جمهورشان نیز «جفرسون دیویس جونیور» بود، و با «توماس جفرسون» اشتباه نشود که 100 پیش از او زندگی می کرد، یعنی «جفرسون دیویس جونیور» همزمان با ریاست جمهوری آبراهام لینکن در واشنگتن، در پایتخت کنفدراسیون جنوب در شهر ریچموند در ایالت ویرجینیا مستقر بود، و «ژنرال لی» هم برای «جفرسون دیویس جونیور» کار می کرد و برجسته ترین ژنرال ارتش جنوب بود. آنچه بیان شد مختصری از چهره ی جنگ داخلی آمریکا در سالهای 1861 تا 1865 است که هنوز زخمهای آن بعد از 150 سال التیام نیافته، و اینجا و آنجا دهان باز می کند.

 

ما امروز در ایران در آستانه ی تحول مهمی در کشور هستیم که رژیم 40 ساله ی کوکلاکس کلان های اسلامی را به چالش جدی می کشد (3)، و می خواهد پیام آور سکولار دموکراسی برای ایران شود و معنای واقعی جمهوری را به مردم ایران ارائه کند و نه فریبی بنام "جمهوری" اسلامی (4). در همین حال اگر جنگ داخلی در ایران راه بیافتد همه ی ثمرات مبارزات آزادیخواهانه ی 40 سال گذشته، فقط زخمهای تازه بوجود خواهد آورد و نه پیروزی آزادی و دموکراسی. حزب کومله و حزب دموکرات و شاخه های مختلف آنها در کردستان، اساساً سالهاست از انقلابیگری کور فاصله گرفته و در سطح بین المللی نیز با سوسیال دموکراسی انترناسیونال دوم سمتگیری پیدا کرده اند و خود شما شخصاً در جلسات انترناسیونال دوم شرکت می کنید. ای کاش رهبران کردی نظیر شما، در این برهه ی تاریخی تلاش کنید هرچه از دستتان بر می آید برای اجتناب از شعله ور شدن آتش جنگ داخلی در ایران، انجام دهید. فردا 28 ماه آوریل ساعت 2 بعد از ظهر به وقت کالیفرنیا، جلسه ای در لوس آنجلس برگزار می شود که همزمان در اینترنت پخش خواهد شد (5). ای کاش شما هم در آن شرکت داشتید. دکتر اسماعیل نوری علا و آقای منوچهر یزدیان دبیر کل حزب سکولار دموکرات ایرانیان تلاشهای خستگی ناپذیری را برای این همکاری ها انجام داده اند و بتازگی خبرگاه حزب سکولار دموکرات ایرانیان، 24 ساعته به روز می شود که عرصه ی خوبی برای همکاری نیروهای سیاسی مختلف می تواند باشد (6). امیدوارم شما با درایت خود برای جلوگیری از هر جنگ داخلی در ایران، پیشگام شوید و با این دوستان همکاری کنید. روز گذشته، دیدگاه خود را نیز درباره موضوعات نظری و سیاسی، در نوشته ای در ارتباط با خدمات پژوهشی آقای محمد امینی، و با امید به اینکه این تلاشها جهت همکاری های موفق به سرانجامی برسد، مطرح کردم، و حرف تازه ای نیست که بخواهم اضافه کنم (7). با بهترین آرزوها برای شما و همه ی دوستانی که 40 سال است برای سعادت ایران و ایرانی خون دل می خورند.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE.COM
http://www.ghandchi.com

هفتم اردیبهشت ماه 1398
April 27, 2019

 

پانویس:

 

1. درباره آقای عبدالله مهتدی

http://bit.ly/2W8D4As

 

2. درباره ی شارلوتزویل

http://bit.ly/2INxH6S

 

3. درباره کوکلاکس کلان های اسلامی حاکم بر ایران

http://bit.ly/2ILvJ73

 

4. معنای واقعی «جمهوری»

http://www.ghandchi.com/2399-tashkilaat-ghodrat-ast.htm   

 

5. پخش مستقيم و زنده سخنرانی ها
facebook.com/usrhr
یکشنبه 28 آوريل (8 ارديبهششت) ساعت 2 بعد از ظهر لوس آنجلس
https://www.facebook.com/esmail.nooriala.5

https://www.facebook.com/pg/USRHR/videos/?ref=page_internal

 

6. دکتر اسماعیل نوری علا

https://goo.gl/tT82Ad

آقای منوچهر یزدیان دبیر کل حزب سکولار دموکرات ایرانیان

https://goo.gl/tT82Ad

خبرگاه حزب سکولار دموکرات ایرانیان

https://news.isdparty.com/

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
For Iran's Secular Democratic & Futurist Republican Party

https://sites.google.com/site/futuristparty/

 

7. سپاسگزاری از محمد امینی برای ویراستاری کتاب کردستان در سال 1360 و سخنان چشمگیر امروز آقای امینی درباره گفتمان ملی در ایران
http://www.ghandchi.com/2614-kordestan-m-amini.htm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
https://sites.google.com/site/futuristparty

 

 

 

SEARCH