Sam Ghandchiسام قندچي کیانوش سنجری ها و داستان خارج کشور
سام قندچی
http://www.ghandchi.com/1475-kianoosh-sanjari-va-kharej.htm

پی نوشت 17 خرداد 1398: خبرگاه حزب سکولار دموکرات ایرانیان: کیانوش سنجری، زندانی سیاسی، از مرخصی استعلاجی محروم است
https://news.isdparty.com/?p=4224

تذکر: کنگره پنجم سکولار دموکراتها که در متن زیر آمده منظور کنگره 2017 آنهاست؛ کنگره هفتم سال 2019 در فرانکفورت خواهد بود.

مطالب مرتبط: http://bit.ly/2E4f4XX

 

kianoosh-sanjari

 

در پانزدهم بهمن ماه 1395، خبر بازگشت کیانوش سنجری را در اینترنت دیدم و چندی نگذشته بود که خبر بازداشت او منتشر شد، و درباره آن نوشتم (1). بعد هم عده ای هر اتهامی بنظرشان رسید به کیانوش سنجری وارد کردند، که متأسفانه نظیر دوران کنفدراسیون قبل از انقلاب است که زمانی مد شده بود زندگی خیلی ها را با برچسب ساواکی نابود کنند. هنوز در اپوزیسیون ایران یاد نگرفته ایم که خودمان دادستان و قاضی و وکیل نشویم و تا دقیقاً چیزی نمی دانیم به مردم برچسب نزنیم. شخصاً نیز همانگونه که در مقاله مورد اشاره در بالا نوشتم سالها پیش کیانوش سنجری را در صدای آمریکا دیدم و درباره او هم نمی دانم اما بحث در مورد شخص کیانوش سنجری نیست، بلکه درباره کیانوش سنجری ها است که وقتی در ایران هستند، در اینترنت، درباره خارج کشور می خوانند، یا دوتا برنامه تلویزیونهای ماهواره ای فارسی زبان را تماشا می کنند، و فکر می کنند در خارج خبری است، و به کوه و کمر میزنند، تا خود را به خارج برسانند و بعد می بینند که آواز دهل از دور شنیده اند. دهسال پیش درباره این واقعیت در نوشتاری تحت عنوان "توهماتی دربارهء اپوزیسیون خارج از کشور" توضیح دادم، و ای کاش امثال کیانوش سنجری ها که به فکر خارج آمدن هستند پیش از آنکه رحل سفر بندند، آن مطلب را بخوانند (2).

 

یکسال پیش در بحث دلیل فقدان تشکیلاتی نظیر کنفدراسیون در خارج، توضیح داده شد که چرا هنوز پس از 38 سال که از عمر جمهوری اسلامی گذشته، واقعیت تلخ این است که در خارج خبری نیست (3). اما هزار برابر دوران کنفدراسیون، این تصویر در ایران هست، که گویا در خارج خیلی خبر است، و هر روز هم در این برنامه های ماهواره ای از شماری از ایرانیان کارآفرین در خارج نام می برند، که ربطی به اپوزیسیون برای ساختن ایران سکولار و دموکرات ندارند و هیچ کمکی به اپوزیسیون نبوده اند. منشاء توهمات درباره خارج هم اینترنت و تلویزیون های ماهواره ای است. اپوزیسیون ایران ابداً حتی توان تأثیر بر رسانه های خارجی را ندارد، و عدم پاسخگویی مدیریت رسانه ای نظیر صدای آمریکا (4) به اپوزیسیون ایران، حتی در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، این واقعیت تلخ را نشان می دهد که وضع از دوران قاجار هم بدتر شده و دولت های خارجی ابداً فکر نمی کنند که قرار است به مردم ایران پاسخگو باشند، و فکر می کنند اپوزیسیون ایران باید مزدور آنها باشد. در دوران پیش از انقلاب به رغم آنکه اکثر دولتهای خارجی بویژه در غرب حامی رژیم شاه بودند، آنقدر کنفدراسیون قدرت داشت که هم رژیم شاه و هم آمریکا و اروپا را به چالش می کشید، اما امروز با وجود آنکه اساساً دولتهای اروپایی و آمریکا حامی رژیم اسلامی در ایران نیستند، اما اهمیتی هم به اپوزیسیون مستقل ایران در خارج نمی دهند، و هر خواستی از سوی اپوزیسیون مطرح می شود را، با بی اعتنایی پاسخ می دهند. نمونه آنهم نگهداشتن فردی نالایق نظیر ستاره درخشش (5) در مدیریت صدای آمریکا است که بیشتر جریانات سکولار دموکرات اپوزیسیون ایران در این مورد اعتراض کرده اند، اما گویی کشتی بان را سیاستی دگر است.

 

آمدن و رفتن فعالین حقوق بشری نظیر کیانوش سنجری به خارج، شاید برای خود آنها جز درد و ناراحتی بیشتر ثمری نداشته است، اما این خوبی را هم داشته، که دیگران فریب سراب خارج را نخورند، و فعالیتهای مؤثر اجتماعی خود را در ایران رها نکنند. البته در خارج، کسانی هستند که همه این سالها به رغم همه این واقعیات تلخ، از تلاش دست بر نداشته اند و بهترین نمونه آنهم دکتر اسماعیل نوری علا و منوچهر یزدیان و همراهانشان در جنبش سکولار دموکراسی ایران (6) و حزب سکولار دموکرات ایرانیان (7) هستند، که حتی اخبار فعالیتهایشان در رسانه های فارسی زبان بین المللی نظیر بی بی سی، صدای آمریکا، دویچه وله و رادیو فرانسه منعکس نمی شود. کافی است به صفحه کمکهای مالی آنها نگاه کنید و ببینید که نه تنها اسماعیل نوری علا همه این زحمات را متحمل شده است بلکه یکی از معدود کسانی که کمک مالی برای کنگره پنجم جنبش سکولار دموکراسی فرستاده، بازهم دکتر نوری علا است (8). برای این قلم چندان عجیب نیست. سی و پنج سال پیش که تازه از ایران به آمریکا بازگشته بودم، با تلاشی زیاد به همراه دو دوست دیگر، بنیاد فرهنگ ایران را در شهر برکلی راه اندازی کردیم. همه بحثهای نظری و غیره با شمار زیادی از جامعه ایرانی در شمال کالیفرنیا در آخر به شش نفر ختم شد که سه نفر آنهم خود ما بودیم، و هر کدام 1000 دلار برای آغاز به کار گذاشتیم و مجانی هم تمام وقت کار کردیم، سال بعد از سال گذشت و کمکی از این جامعه ایرانی موفق در سیلیکانولی کالیفرنیا که هر روز درباره میلیونرها و میلیاردرهای آن در رسانه هایی نظیر صدای آمریکا می شنوید، دریافت نکردیم. آنها ربطی به فعالیتهای اجتماعی و سیاسی و فرهنگی ایرانیان در خارج ندارند.

 

متأسفانه اینها واقعیات ایرانیان در خارج کشور است. بله آنهایی که اسلامی هستند، یا به مذهب دیگری تعلق دارند، چه در خارج و چه در ایران، خمس و زکات و امثالهم می دهند، همانطور که به خمینی دادند، و به این طریق به جریانات اسلامگرا و جریانات مذهبی دیگر کمک می کنند، اما ایرانیانی که سکولار هستند ممکن است دیگر خمس و زکاتی ندهند؛ با اینحال، دستکم در خارج، یاری به فعالیتهای سکولار مورد نظر خود نمی رسانند، و فقط ممکن است در مهمانی های خارج کشور بنشینند و پز اپوزیسیونی بدهند، و از ناراحتی خود از رژیم اسلامی در ایران شکوه و شکایت کنند، ولیکن هیچ کمکی برای آلترناتیو سکولار دموکرات در عرصه های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نمی کنند، و بیشتر حرفهایشان کشک است (9)، و فکر می کنند که کشورهای خارجی باید جور سکولار دموکراتهای ایران را بکشند. تا آنجا هم که به کشورهای خارجی مربوط می شود، درباره هیولای اسلامگرای فرانکنشتاین بخوانید تا دستگیرتان شود که آنها حتی تا به امروز که این جریان اسلامگرا در خود غرب هم مسأله ساز شده، هنوز برای سکولار دموکراتها در خاورمیانه حساب باز نکرده اند، و همچنان یک متحد اسلامگرا را جایگزین متحد اسلامگرای دیگری می کنند (10).

 

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

 

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com

http://www.ghandchi.com

دوم تیر ماه 1396
June 23, 2017


پانویس:

 

1. خبر بازداشت کیانوش سنجری
http://www.ghandchi.com/1298-kianoosh-sanjari.htm

 

2. توهماتی دربارهء اپوزیسیون خارج از کشور (ويرايش دوم)
http://www.ghandchi.com/534-OppositionAbroad.htm

 

3. دليل فقدان تشکیلاتی مثل کنفدراسیون
http://isdmovement.com/2016/0516/052516/052516.Sam-Ghandchi.Ansence-of-an-organization-like-Confederation.htm

 

4. صدای آمریکا
http://goo.gl/Y3LUfC

 

5. ستاره درخشش
http://goo.gl/TpZZ8U

 

6. جنبش سکولار دموکراسی ایران
http://isdmovement.com/    

 

7. چند کلمه درباره حزب سکولار دموکرات ایرانیان-آینده نگر 
http://www.ghandchi.com/1408-iranian-secular-democratic-party-futurist.htm

A Few Words about Iranian Secular Democratic Party-Futurist
http://www.ghandchi.com/1408-iranian-secular-democratic-party-futurist-english.htm

 

8. هزينه های برگزاری کنگره را سازمان ها و حاميان جنبش سکولار دموکراسی تأمين می کنند
http://isdmovement.com/2017/Fifth-Congress/Pages/P-L.htm

 

9. فکاهی- از امروز ببعد حرف مفت قبول نميشود
http://iranscope.blogspot.com/2014/11/blog-post_8.html  

 

10. هیولای اسلامگرای فرانکنشتاین
http://isdmovement.com/2017/0617/060717/060717-sam-Ghandchi-Islamic-Frankstain.htm
Frankenstein's Islamist Monster
http://www.ghandchi.com/1452-frankenstein-islamist-monster-english.htm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
https://sites.google.com/site/futuristparty

 

 

 

SEARCH