Sam Ghandchiسام قندچي هیولای اسلامگرای فرانکنشتاین
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/1452-frankenstein-islamist-monster.htm

http://isdmovement.com/2017/0617/060717/060717-sam-Ghandchi-Islamic-Frankstain.htm
Frankenstein's Islamist Monster
http://www.ghandchi.com/1452-frankenstein-islamist-monster-english.htm

پی نوشت پنجم آبان ماه 1400: مقاله ی زیر بیش از 4 سال پیش منتشر شد، و کمتر از 2 سال پیش نیز در مطلبی تحت عنوان «تهدید کوکلاکس کلانهای اسلامی برای جهان چقدر جدی است»، در مورد این موضوع بیشتر توضیح داده شد. با این وجود مذاکرات دولت آمریکا با طالبان در آخرین سال ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ، و بعد نیز همین 4 ماه پیش، به هر دلیلی که باشد خروج آمریکا از افغانستان در دولت بایدن، به اجرا گذاشته شد، و بنظر میرسد آمریکا دوباره به نوعی سیاست کمربند سبز که پیش از انقلاب 57 در خاورمیانه دنبال می شد، بازگشته است! البته همانطور که در مقاله ی زیر مشخص شده، خمینی در پایانِ کار، به شکلی غیرمستقیم، از استراتژیِ کمربند سبز آمریکا، بهره برد! اکنون در خبرها، زمزمه هایی در مورد تغییر دورنمای حکومت «محمد بن سلمان» در عربستان به گوش میرسد و روز گذشته یک مقام اطلاعاتی فراری سعودی، بن سلمان را متهم کرد که قصد ترور ملک عبدالله را داشته است! می دانیم که «محمد بن سلمان»، مسؤل قتل «خاشقجی» است، اما «خاشقجی» از اسلامگرایان بود و احتمالاً مرتبط با القاعده، که البته توجیهی برای حذف فیزیکیِ فراقانونی او نیست! در عین حال، گرچه «بن سلمان» فردی دموکرات نیست، اما مطمئناً سمبل سکولاریسم در عربستان است، همانگونه که رضا شاه سمبل سکولاریسم در میان رهبران سیاسیِ تاریخ معاصر ایران بود! حالا سؤال این است که اگر آمریکا واقعاً به سیاست کمربند سبز برگردد، در خاورمیانه چه اتفاقی خواهد افتاد؟ پاسخ بسیار ساده است. آن شخصیتها و دولتهای سکولار که در دوران حکومتشان، در میان مردم پایگاه اجتماعی یافته اند، به رغم تغییر سیاستهای آمریکا، دوام خواهند آورد، و آمریکا نیز تلاشی برای ساقط کردن آنها نخواهد کرد، وگرنه در صورت فقدان حمایت مردمی، آن رژیمهای سکولار، سقوط خواهند کرد! ترکیه در واقع بهتر از هرجای دیگر این حقیقت را آشکار کرده که حتی بدون انقلابی اسلامگرا، دولت به دست حزب اسلامگرای اردوغان افتاد، با اینکه بیشترین سابقه ی تاریخی سکولاریسم را، در میان همه ی کشورهایِ با اکثریتِ مسلمان، در خاورمیانه، همین ترکیه داشته است؛ اما، واقعاً آتاتورک و دنبال کنندگان راه او، نتوانستند در ترکیه دموکراسی ریشه داری برقرار کنند! سکولاریسم کافی نیست، «سکولار دموکراسی»، آینده ی خاورمیانه را شکل خواهد داد، حال چه آمریکا کاملاً به سیاست کمربند سبز چرخش کند، و چه دوباره از حکومتهای سکولار در خاورمیانه، حمایت به عمل آورد!.....«پایان پی نوشت»

 

warsaw

 

کتاب قدیمی سال 1817 مری شلی، با سناریوهای عامیانه سینمایی آن، بسیار متفاوت است. پیام فیلمها بنظر می رسد این است که در کار طبیعت دخالت نکنید و ادای خدا را در نیاورید، و ما را از نتایج چنین کاری می ترسانند. کتاب هم همین حرفها را میزند، اما توصیه می کند در اینگونه تلاشها، به معیارهای ارزشی خود وفادار بمانیم، و نصیحت می کند که نتایج اقدام خود را از قبل، پیش بینی، و عوارض جانبی آنرا تصحیح کنیم. گاهی هنگام صحبت با ایرانیان، در داخل کشور یا خارج، احساس می کنم که می خواهند همین حرفها را درباره انقلاب 1357، به آمریکا بگویند. سوء تفاهم نشود، شخصاً طرفدار تئوری توطئه نبوده، و معتقد نیستم که انقلاب ایران کار آمریکا بوده است (1). لطفاً قدری صبر داشته باشید و  منظورم را در دو پاراگراف پایین، بخوانید.

 

یکی دو روز پیش، دوستِ دوستی، تازه از سفری به پاریس، به آمریکا بازگشته بود. این خانم می گفت خویشاوندانش در محلی زندگی می کنند که دخترها حجاب اسلامی می پوشند، نه چون می خواهند، بلکه چون در غیراینصورت پسربچه ها و دکاندارهای محل اذیتشان می کنند. درباره محله ای در ایران، عراق یا عربستان سعودی حرف نمی زنیم، از فرانسه می گوییم. همچنین در آمریکا، بسیاری از خانمهای محجبه، هم اکنون در پنتاگون کار می کنند. شما ممکن است بگویید که این احترام به انتخاب آنهاست، و با شما موافقم، اما چرا ما خانمهایی مسیحی که لباس راهبه ها را بپوشند، در پنتاگون نمی بینیم. مصالحه بر سر ارزشهای مدرن، و حجاب، بعنوان سمبل آن مصالحه در خاورمیانه، امروز همین جریان، گریبانگیر غرب می شود.

 

انقلاب ایران، توطئه غرب یا کمونیستها نبود، معهذا، اینکه اسلامگرایان در پایان کار در بهمن ماه 1357 دست بالا را گرفتند، به دلیل سیاست خارجی آمریکا بود که توسط زیبیگنیف برژینسکی، دنبال می شد. لازم به گفتن نیست که ایران اولین کشوری نبود که در آن از اسلامگرایی برای سد کردن راه شوروی استفاده شد. در عربستان سعودی و کشورهای عربی خلیج فارس، افغانستان، پاکستان، و بسیاری از دیگر همسایگان ایران، نسخه سنی مذهبِ اسلامگرایی توسط آمریکا حمایت شد، و آنهم سالها پیش از انقلاب ایران، و حتی گروه های تروریستی نظیر القاعده، کمک نظامی دریافت کردند، بدون هرگونه توجه به تعهدشان به ارزشهای دموکراتیک و سکولار. اینچنین بود که هیولای اسلامگرایی در خاورمیانه تغذیه شد، و امروز به این یا آن شکل، بالهای خود را در غرب میگستراند.

 

حتی امروز، پس از همه ی این تجربه های اسلامگرایی در نیم قرن گذشته، همینجا در واشنگتن، دو گروه اندیشکده هایی هستند، که از طرف دولت آمریکا، حمایت می شوند. گروه اول اندیشکده های هوادار نئوکان ها هستند که اساساً از  سازمان مجاهدین خلق بعنوان تنها گزینه ی واقعی برای ایجاد دولت اسلامگرای هوادار آمریکا، یعنی رژیمی نظیر عربستان سعودی، اما در ایران، حمایت می کنند.  گروه دوم، اندیشکده های حامی فراکسیونهای مختلف به اصطلاح اصلاح طلبان جمهوری اسلامی هستند، و دوباره به این امید که اصلاح طلبان، دولتی شبیه عربستان سعودی، اما در ایران،  ایجاد کنند. متأسفانه همچنان آمریکا به ارزشهای بنیادی سکولار و دموکراتیک خود پای بند نیست.

 

اصل بحث اینکه، آمریکا ضروری است، دنبال نوکر و کلفت در خاورمیانه نباشد، بلکه ارزشهای سکولار دموکراسی را بعنوان چراغ راهنما به کار برد، هنگامیکه گروه های اپوزیسیون ایرانی را برای همکاری، مورد ارزیابی قرار می دهد. یعنی با ما نظیر متحدان اروپایی، رفتار کند. در میان ایرانیان، دنبال واتسلاو هاول ها بگردد نه احمد چلبی ها! بسیاری از کسانیکه حاضرند بعنوان خدمتکار برای آمریکا کار کنند، نه ارزشهای سکولار دموکراسی غرب را با آمریکا در اشتراک دارند، نه آنکه از احترام مردم ایران برخوردارند، و در واقع از حمایت آمریکا، برای بدست آوردن پشتیبانی مردم ایران، استفاده می کنند، و نه برعکس. به همین دلیل سیاست آمریکا، در واقع باعث ناامیدی در میان مردم و اپوزیسیون ایران، در مبارزه با ترّهات اسلامگرایی، و برای سکولار دموکراسی در ایران شده است!

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com 
http://www.ghandchi.com
چهاردهم خرداد ماه 1396
June 4, 2017
 

 

پانویس:

 

1. ایران آینده نگر: آینده نگری در برابر تروریسم
http://www.ghandchi.com/500-FuturistIran.htm
 
FUTURIST IRAN: Futurism vs Terrorism
http://www.ghandchi.com/500-FuturistIranEng.htm
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون-برگزیده

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران

http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

ghandchi-english-articles

 

SEARCH

 

ghandchi-all-articles