Sam Ghandchiسام قندچيچرا محمد علی رامین به احمدی نژاد، مشایی و بقایی با عبارت "سه دلقک بهاری" توهین می کند
سام قندچی
http://www.ghandchi.com/1377-ramin-ahmadinejad.htm  

 

هفته گذشته آقای محمد علی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد محمود احمدی نژاد در دولت نهم، عبارت توهین آمیز "سه دلقک بهاری" را درباره محمود احمدی نژاد، اسفندیار رحیم مشایی و حمید بقایی (کاندیدای آقای احمدی نژاد برای انتخابات پیش رو)، به کار برد. حمله لفظی تازه محمد علی رامین علیه محمود احمدی نژاد، به این دلیل است که آقای احمدی نژاد ظاهراً اصل ولایت فقیه را در خوزستان با گفتن عبارت "80 میلیون نمی فهمند و فقط تو میفهمی،" زیر سؤال برده است.

 

برداشت بالا از سخنان آقای احمدی نژاد به این معنی است که ایشان دیگر از ولایت فقیه ناامید شده و می خواهد زمینه را برای کودتای سپاه پاسداران آماده کند و با این تاکتیک نفی ولایت فقیه می خواهد حمایت اصلاح طلبان را نیز بدست آورد، و به همین دلیل آقای اسفندیار رحیم مشایی به سید محمد خاتمی نامه سرگشاده حامیانه فرستاده است. آقای محمد علی رامین چنین حرکتی را برای سرمایه گذاری های خود در ایران خطری جدی می بیند و می خواهد از ولایت فقیه که ظاهراً آقای محمود احمدی نژاد، نوعی سلطنت نامیده، و رد کرده، حمایت کند.

 

واقعیت این است که ولایت فقیه در ایران مانند سلطنت نیست که خانواده پادشاه تنها کسانی باشند که ورّاث پادشاه باشند، و رقابت برای احراز مقام ولایت، هنگام تعیین جانشین، تنها به اعضا خاندان ولی فقیه حاضر، محدود نیست. هر روحانی عالیمقامی در تئوری می تواند وارث مقام ولی فقیه شود و مجلس خبرگان قرار است این تصمیم را نهایی کند. در چنین وضعیتی آقای احمدی نژاد با ظاهرِ زیر سؤال بردن ولایت فقیه، می خواهد تصمیم در مورد رهبر آینده جمهوری اسلامی را از دست مجلس خبرگان خارج کند، و به همین علت در وهله نخست، باید، ابراهیم رییسی، برای تصدی مقام ولی فقیه، بی اعتبار شود، و این مهم توسط آیت الله محمد تقی مصباح یزدی در حال انجام است (1).

 

حالا سؤال این است که با بی اعتبار شدن ابراهیم رییسی، گام بعدی برای تعیین ولی فقیه آینده چیست؟ هدف محمود احمدی نژاد، برعکس تصور آقای محمد علی رامین، از بین بردن سیستم ولایت فقیه نیست، بلکه آقای احمدی نژاد، می خواهد، ولی فقیه آینده را، تیمی که آقای محمد علی رامین، "سه دلقک بهاری" می نامد، یعنی تیم آقای احمدی نژاد، تعیین کند، همانگونه که زمانی تیم آیت الله رفسنجانی چنین نقشی را در جمهوری اسلامی، ایفا کرد. اما اگر مرحوم آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی این کار را در مجلس خبرگان انجام داد، محمود احمدی نژاد می خواهد این عمل را در بیرون از مجلس خبرگان و با حمایت بخشی از اصلاح طلبان و سپاه پاسداران انجام دهد. گرچه طنز آلود بنظر می رسد، اما دستکم تا حالا، بخشی از سکولارهای حامی اصلاح طلبان، به آقای احمدی نژاد پاسخ مثبت داده اند، البته معلوم نیست، شاید از روی نادانی یا به دلیل ایدئولوژیک دنباله روی از اصلاح طلبان، همانگونه که زمانی همین دوستان، در انقلاب 57، دوران گروگانگیری، و حمله عراق، به سربازان آیت الله خمینی تبدیل شدند!


به امید 
جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com   
http://www.ghandchi.com   
نوزدهم فروردین ماه 1396
April 8, 2017

پانویس:

 

1. هدف آیت الله مصباح یزدی نابود کردن شانس آیت الله رییسی برای عروج به مقام ولی فقیه است
http://www.ghandchi.com/1368-mesbah-raisi.htm

 

 

   

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com  
 

 

 

 

 

SEARCH