Sam Ghandchiسام قندچيآیا نامه هنگامه شهیدی یعنی پایان شانس حسن روحانی برای دوره دوم
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/1349-hengameh-shahidi.htm

 

روز گذشته نامه سرگشاده هنگامه شهیدی به آقای حسن روحانی در سایت گویا، منتشر شد (1). واکنش عملی حسن روحانی به این نامه مشخص خواهد کرد که آقای حسن روحانی اصلاً شانسی برای انتخاب شدن برای دوره دوم دارد یا خیر. در واقع باید نامه خانم شهیدی را نگاه کسانی تلقی کرد که چهار سال پیش به دلیل حمایت آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی، از انتخاب آقای حسن روحانی به ریاست جمهوری پشتیبانی کردند، و حتی بعدها خانم هنگامه شهیدی با صراحت از وزیر اطلاعات آقای روحانی، یعنی سید محمود علوی، حمایت کرد.

 

جالب است که درست یک روز پیش از انتشار نامه خانم شهیدی، آقای اسفندیار رحیم مشایی در نامه سرگشاده ای به سید محمد خاتمی (2)، تلاش کرد که دل اصلاح طلبان را به دست آورد و کسی در مورد نزدیکی آقای رحیم مشایی به برخی نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه، شکی ندارد. اگر در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، استعفای حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات غوغا آفرید، بنظر می رسد دوباره کشمکش جناح های مختلف وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در دوران آقای روحانی، بحران تازه ای را رقم می زند.

 

اینکه فعالین اجتماعی و سیاسی نظیر خانم هنگامه شهیدی در این کشمکش قربانی شده اند، مایه تأسف است، اما جنبش سیاسی ایران یک بار پیش از این هم فروهرها را در کشمکش مشابه نیروهای امنیتی از دست داد (3). جمهوری اسلامی از روز اول راه و روش نیروهای امنیتی رژیم گذشته را ادامه داد (4)، همانگونه که پس از پیروزی انقلاب روسیه، لنین از برخی سران امنیتی رژیم تزار برای تشکیل نیروی امنیتی شوروی دعوت به همکاری کرد و در آخر هم همان ماجراهای استالین و بریا را شاهد بودیم.

 

با آروزی سلامتی برای فعال سیاسی اصلاح‌طلب و روزنامه‌نگار شجاع خانم هنگامه شهیدی، راهکار آینده ایران سکولار دموکراسی است و جامعه ایران در آینده نباید اجازه دهد نیروهای امنیتی تحت عنوان دفاع از امنیت ملی، آزادی بیان و اجتماعات و کلاً حقوق فردی را پایمال کنند. اصلاح طلبی مدل جمهوری اسلامی دوای درد ما نیست (5).

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com
http://www.ghandchi.com

بیست و ششم اسفند ماه 1395
March 16, 2017

پانویس:

 

1. هنگامه شهیدی خطاب به رئیس‌جمهور: شما که سرهنگ نبودید، چرا روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی - مدنی را معامله کردید؟
http://news.gooya.com/2017/03/---13.php

 

2. متن نامه مشایی به محمد خاتمی
http://news.gooya.com/2017/03/post-1720.php

 

3. درباره روایت اصلاح طلبان از ترور فروهرها
http://www.ghandchi.com/1243-forouhars.htm

 

4. دستگاه امنيتی رسمی و روحانيت دولتی حرکت تازه ای را آغاز کرده اند
http://www.ghandchi.com/647-StateClergy.htm

 

5. اصلاح طلبی مدل جمهوری اسلامی
http://www.ghandchi.com/1299-eslaahtalabi-modele-iri.htm
 
 

 

 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

 

 

SEARCH