Sam Ghandchiسام قندچيگوگل و ایرانیان
سام قندچی
http://www.ghandchi.com/1188-google-iranians.htm

 

Google and Iranians
http://www.ghandchi.com/1188-google-iranians-english.htm

 

صبح امروز ایمیلی از گوگل ادسنس دریافت کردم که نوشته بود شریان ارسال آگهی به وبسایت قندچی دات کام را قطع کرده اند، به این دلیل که محتوای سایت اساساً به زبانی است که از سوی ادسنس پشتیبانی نمی شود و لینک لیست زبانهای مورد پشتیبانی گوگل ادسنس را فرستاده اند که در آن زبان فارسی نیست (1).

 

حساب گوگل ادسنس را 13 سال پیش باز کردم و درآمدم از این منبع کمتر از 100 دلار در ماه بوده است. یعنی واقعاً این سرویس خرج مرا نمی دهد اما این مقاله را می نویسم چون فکر می کنم رفتار گوگل ادسنس با ایرانیان در این مورد منصفانه نیست. این بحث ربطی به دیدگاهم نسبت به گوگل بطور کلی ندارد که در واقع اکثراً همه این سالها مورد حمایتم بوده بویژه وقتی گوگل در برابر سانسور اینترنت در چین ایستادگی کرد (2).

 

اجازه دهید بگویم که وبسایت اینجانب دو زبانه است و انگلیسی از زبانهای مورد پشتیبانی گوگل ادسنس است. در سایتم محتوایی که برای خوانندگان انگلیسی زبان مورد توجه است به انگلیسی است و محتوای با اهمیت برای خوانندگان فارسی زبان به فارسی است. به همین دلیل در 13 سال گذشته گوگل ادسنس به سایت اینجانب آگهی ارسال کرده و مایه شگفتی است که چرا بطور ناگهانی اینگونه تغییر روش داده اند.

 

اما جدا از وضعیت سایت اینجانب می توان سؤال کرد که چرا زبان فارسی از سوی گوگل ادسنس پشتیبانی نمی شود در صورتیکه گوگل این توان را دارد و جستجوگر گوگل سالهاست از زبان فارسی پشتیبانی می کند. زبان فارسی از سوی همه ایرانیان مورد استفاده قرار می گیرد جدا از آنکه جمهوری اسلامی در ایران حکومت کند یا که دولت دیگری در ایران در مسند قدرت باشد.

 

چرا گوگل ادسنس نسبت به فارسی زبانان به دلیل هر آنچه مناسبات دولت آمریکا با دولت ایران است، تبعیض قائل می شود؟ ایرانیانی که در آمریکا یا در نقاط دیگر جهان زندگی می کنند همانقدر حقشان است که از سرویس گوگل ادسنس استفاده کنند که دیگر گروه های اتنیک که  اینجا زندگی می کنند از چنین حقی برخوردارند.
 

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ

http://www.iranscope.com

http://www.ghandchi.com
چهارم تیر ماه 1395
June 24, 2016

 

پانویس:

 

1. Languages AdSense supports
https://support.google.com/adsense/answer/9727

 

2. گوگل در چين نشان داد بيزينس ها برای آزادی چه کار ميتوانند بکنند
http://www.ghandchi.com/617-GoogleChina.htm

Google in China Showed what Businesses can Do for Freedom
http://www.ghandchi.com/617-GoogleChinaEng.htm 

 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

 

SEARCH