Sam Ghandchiسام قندچيآقای اوباما، اجازه دهید درباره ایرانی ها صحبت کنیم
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/971-obama-iranians.htm

 

Mr. Obama, Let's Talk about Iranians

http://www.ghandchi.com/971-obama-iranians-english.htm

 

پرزیدنت اوباما عزیز،

 

مصاحبه شما با توماس فریدمن در تاریخ پانزدهم جولای 2015 که در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده، مصاحبه ای بسیار صریح و بی سابقه در مورد ایران، ایرانیان و اپوزیسیون ایران از سوی مقام ریاست جمهوری آمریکا به حساب می آید و شایسته تحسین مردم ایران و آمریکا است. در مصاحبه شما دو حقیقت را در مورد رفتار آمریکا با ایرانیان بیان کرده اید:

 

1. شما بعنوان رییس جمهوری آمریکا به کودتای آمریکا علیه دولت ملی دکتر محمد مصدق در سال 1332 اذعان کرده اید وقتی گفته اید "اگر شما به تاریخ ایران نگاه کنید، حقیقت این است که ما در سرنگونی دولتی که بطور دموکراتیک در ایران انتخاب شده بود دخالت داشتیم."

 

2. همچنین بعنوان رییس جمهوری آمریکا اذعان کرده اید که آمریکا به صدام حسین به رغم آگاهی استفاده صدام از سلاح های شیمیایی در دوران جنگ ایران و عراق یاری رسانده است. شما در این مصاحبه می گویید: "ما در گذشته از صدام حسین حمایت کردیم وقتی می دانستیم او سلاح های شیمیایی را در جنگ ایران و عراق مورد استفاده قرار می دهد" (1).

 

اما تأثیر عملی این رفتار آمریکا با مردم ایران و اپوزیسیون جوانب بسیار دیگری نیز داشته است که همچنان بین دو ملت فاصله می اندازد. طی 35 سال گذشته، ایرانیان در هر کشور دنیا که برای ویزای آمریکا تقاضا کرده اند با شرایط دشواری مواجه شده اند. فقط نگاهی به تعداد ایرانی هایی بیاندازید که در همین کنار آمریکا، به کانادا در همین سالها مهاجرت کرده اند و آن سرزمین را خانه تازه خود کرده اند. آیا می دانید که سیاست ویزای آمریکا باعث شده که مردم ایران تصور کنند بخاطر روابط آمریکا با دولت ایران آنها هستند که تنبیه شده اند. از هر ایرانی در داخل کشور بپرسید و آنها به شما خواهند گفت که از این سیاست آمریکا نسبت به ایرانیان منزجرند. در همه فیلمهای سینمایی که در داخل کشور تولید می شود نقش های ایرانیان در خارج همه در کانادا است و نه در آمریکا، گرچه مردم ایران، آمریکا را بعکس مردم اکثر کشورهای متحد آمریکا در خاورمیانه، دوست دارند، با اینحال ایرانیان در سراسر جهان مورد استقبال کنسولگری های آمریکا قرار نمی گیرند.

 

همچنین رفتار دولت آمریکا با سیاستمداران ایرانی و اپوزیسیون در 60 سال گذشته اینگونه بوده که از شخصیتهای ایرانی انتظار داشتند نوکر آمریکا باشند و یا مورد تبعیض قرار گیرند. فقط نگاهی کنید به نحوه مدیریت صدای آمریکا (وی او ای) که فقط آنهایی که حاضرند نوکر اطلاعاتی باشند به جایی می رسند و بسیاری ژورنالیستهای واقعاً مستقل وادار به ترک کار می شوند در صورتیکه صدای آمریکا آژانس اطلاعاتی نیست و مؤسسه ای ژورنالیستی است. در واقع جمعی از فعالان سیاسی دموکرات درست بعد از جنبش سبز به آمریکا آمدند و برخی هم در صدای آمریکا مشغول به کار شدند، اما اکثر آنهایی که حاضر بودند مثل نوکر عمل کنند و اول با مقامات بالای آمریکایی دیدار کردند شغل رسمی در صدای آمریکا گرفتند و دیگران بصورت قراردادی نگهداشته شدند و بسیاری نیز بعداً قراردادشان تمدید نشد و از کار برکنار شدند. فکر می کنید آنها بعد از این تجربه در صدای آمریکا برای دوستان خود در ایران درباره رفتار آمریکا نسبت به اپوزیسیون ایران چه می نویسند (2).

 

در 35 سال گذشته، جمهوری اسلامی ایران رفتار دولت آمریکا را با ایرانیان، *استکباری* نامیده است. بسیاری در اپوزیسیون که علیه این ارزیابی در داخل ایران سخن گفته اند، هنگامیکه به آمریکا آمدند، پس از تجربه رفتار مقامات دولت آمریکا، متحیرند که رفتار آمریکا را با مردم ایران و اپوزیسیون، چه بنامند. مردم ایران همانقدر به مناسبات مساوی با آمریکایی ها علاقمندند که مردم فرانسه. ما نمی خواهیم نوکر مقامات آمریکایی باشیم حتی اگر محتاج نان شب باشیم. اگر ما ژورنالیست هستیم، ما را باید برمبنای توانمان بمثابه یک ژورنالیست مورد ارزیابی قرار دهند و نه آنکه چقدر در برابر مقامات آمریکایی حاضریم خم شویم. ما مردمی پرغرور هستیم و این رفتار خود را از شادروان دکتر مصدق آموخته ایم.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

 

سام قندچی، ناشر و سردبير ایرانسکوپ

http://iranscope.blogspot.com

http://www.iranscope.com

http://www.ghandchi.com 
سیزدهم مرداد ماه 1394
August 4, 2015

 

پانویس:

 

1. Thomas Friedman: Obama Makes His Case on Iran Nuclear Deal
http://www.nytimes.com/2015/07/15/opinion/thomas-friedman-obama-makes-his-case-on-iran-nuclear-deal.html 

 

2. بحث هایی در مورد صدای آمریکا

http://goo.gl/7zRCvS

 

Discussions about VOA

https://goo.gl/ASDMxL


 

 

متون برگزیده

http://featured.ghandchi.com

 

 

SEARCH