Sam Ghandchiسام قندچيآقای روحانی، سرنوشت بنی صدر یادتان هست؟
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/836-rouhani-coup.htm
کامنتهای در مورد این مقاله در بالاترین:
https://www.balatarin.com/permlink/2014/11/19/3731725

https://www.balatarin.com/users/samghandchi/links/submitted

 

بعدالتحریر 30 آبان 1393

گفتگوی شنیدنی آقای بنی صدر که لینک آن در زیر آمده دو روز بعد از انتشار این مقاله و کامنتهایی که در زیر آن در بالاترین درج شده بود، انجام شده است:

"آیا کودتای دیگری توسط سپاه علیه آقای روحانی در شرف انجام است" گفتگو با آقای بنی صدر93-08-30

لطفاً بروید به دقیقه 11:15
https://soundcloud.com/a-banisadr/93-08-30a

 

آقای روحانی، سرنوشت بنی صدر یادتان هست؟
 

آقای بنی صدر با حمایت آیت الله خمینی به ریاست جمهوری رسید. اگر حمایت آیت الله خمینی نبود انتخاب نمی شد. با اینحال پس از به قدرت رسیدن جریان اعتدال را در ایران نمایندگی می کرد و تندروها علاقه ای به دوام حکومت او نداشتند. به یاد دارم در روزهایی که تندروها برای کودتا علیه دولت بنی صدر اقدام می کردند و خبرهایش را نیز دولت بنی صدر داشت؛ اما، بجای اقدام قاطع علیه این اقدامات غیرقانونی تندروها، دفتر آقای بنی صدر نظر سنجی در خیابانها راه انداخته بود. همان روزها در خبابانی در تهران داشتم راه می رفتم که یکی از جوانانی که برای نظرسنجی دفتر بنی صدر بطور داوطلبانه کار می کرد با کاغذ و مدادش جلو آمد و گفت نظرتان درباره دولت بنی صدر چیست؟ در پاسخش گفتم جدا از این که نظر من درباره دولت آقای بنی صدر چیست عده ای از تندروها نظرشان این است که این دولت را همین روزها باید ساقط کرد و اگر آقای بنی صدر دستور بازداشت آنها را به دلیل اقدامات غیرقانونی برای کودتا صادر نکند، آنها او را همین روزها به زندان خواهند انداخت. به هر حال چند هفته بعد بنی صدر فراری شد و بقیه ماجرا را همه می دانیم.

در واقع بنی صدر از هرکسی بیشتر به حل و فصل گروگانگیری که باعث سقوط دولت بازرگان توسط تندروها شد، کمک کرد. اگربنی صدر نبود شاید آمریکا به ایران حمله نظامی کرده بود کاری که تندروها نیز نه آمادگی اش را داشتند و نه دنبالش بودند با اینکه مثل همیشه هر روز شعار مرگ بر آمریکا می دادند. آنها می خواستند بنی صدر مسأله را نظیر همه مسائل دیگری همچون درگیری ها در کردستان و جنگ با عراق که بوجود آورده بودند، حل و فصل کند. اگر موفق می شد می گفتند این کم بود و آن کم بود و محکومش می کردند، اگر هم موفق نمی شد بازهم محکوم بود که نتوانسته به نتیجه برسد. در واقع بنی صدر نظیر جریان اعتدالی بازرگان پیش از او، مرغ عزا و عروسی بود. اما اگر زودتر اقدام به بازداشت کسانی که بطور غیرقانونی جریان مسلح برای کودتا تدارک می دیدندکرده بود، ممکن بود حتی آیت الله خمینی هم از او حمایت می کرد. خمینی به نتیجه فعالیت همه جناح ها نگاه می کرد و بر آن مبنی تصمیم می گرفت. بنی صدر در آن زمان افراط در تکیه کردن بر نصیحت کرد و وظیفه قوه مجریه برای مقابله قاطع با جریان فراقانونی مسلح علیه دولت خود را انجام نداد. بعد هم به افراط دیگری افتاد و با رهبر مجاهدین از ایران فرار کرد. شاید دیگر راه دیگری نداشت.

نوشته زیر را نیز ده سال پیش در مورد بحثی مشابه نوشتم:

http://www.ghandchi.com/379-Protection.htm

به هرحال در مورد آن روزها خیلی اگرها بحث شده است و می شود اما امروز اگر شما در مذاکرات هسته ای موفق شوید تحریمها را هم کم کنید و از حمله آمریکا و اسرائیل جلوگیری کنید باز فردا می گویند منافع را نتوانستید حفظ کنید و اگر هم موفق نشوید می گویند قادر نبودید کاری کنید. هدف آنها که دسته های مسلح فرادولتی برای کودتا تشکیل می دهند کودتا است و بهانه نیز همیشه پیدا می شود و توجیه هم بعد از موفقیت کودتا آسان است. کار غیرقانونی تدارک برای کودتا را نمی شود فقط با نظرسنجی از مردم و نصیحت کردن خنثی کرد و باید با آن قاطعانه روبرو شد. در واقع اینگونه اقدامات که خبرهایش امروز در منابع معتبر منتشر شده یعنی اقدام مسلحانه علیه دولت.*
 

سام قندچي، ناشر و سردبير
ايرانسکوپ
http://www.ghandchi.com 
http://www.iranscope.com 
بیست و هشتم آبان ماه 1393
November 19, 2014
 


*خبرهای مرتبط منتشر شده در منابع معتبر:

افشای اولین بخش ازاقدامات دولت پنهان سازمان اطلاعات سپاه برای کودتای سردعلیه دولت
http://sahamnews.org/1393/08/270582

علی سعیدی نماینده ولی‌فقیه درسپاه: پست‌های حساس باید دراختیار خودی‌ها باشد
http://sahamnews.org/1393/08/270619

فرمانده سپاه: فتح قدس نزدیک است، از موضع‌ به حق‌ خود عقب‌نشینی نمی‌کنیم
http://sahamnews.org/1393/08/270621

 

 

 

متون برگزیده:

http://featured.ghandchi.com