Sam Ghandchiسام قندچي مسأله بچه بازی در افغانستان

سام قندچی

http://www.ghandchi.com/692-AfghanistanChildMolesters.htm

پی نوشت 25 آذرماه 1400 به نقل از توییتر: #یلدا_معیری عکاس ایرانی به زن افغان می‌گوید: "چرا این پسره رو نمی‌خرند؟ این که خیلی خوشگله" انتشار این ویدئو خشم افغان‌ها را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته است.
چنین کسانی با این تفکر و دیدگاه‌های سمی سال‌هاست در ایران عکاسی خبری می‌کنند و از جشنواره‌ها جایزه می‌گیرند.

مطالب مرتبط: 1    2     3     4    5     6     7

 

AfghanistanChildMolesters

 

دوسال پیش فیلم مستند وحشتناکی در مورد بچه بازی در افغانستان منتشر شد (1).

 

عده ای با دیدن اینگونه فیلمها به غلط موضوع بچه بازی را مرتبط به همجنسگرایی می کنند در صورتیکه ابداً چنین نیست و بچه بازی (پدوفیلی) جنسیت نمی شناسد و جنایتی است که مبتلایان به آن، پسربچه ها و دختربچه ها را مورد تجاوز قرار می دهند، و ابداً نمیتوان چنین روابط جنسی را حتی اگر بدون خشونت هم باشد، مناسبات دو نفر با رضایت متقابل تلقی کرد، چرا که فرد زیر 18 سال دارای استقلال در جامعه نیست که بتواند مستقلاً تمایل جنسی خود را، حال چه دیگرباش باشد چه دگرباش، به عمل درآورد.

 

برای اجتناب از اشتباه بالا، رهبران جنبش سیاسی و مدنی ایران باید بیشتر در مورد حقوق همجنسگرایان شفافیت داشته باشند که موضوع این نوشتار نیست و بسیار در آن مورد بحث شده است (2).

 

متأسفانه به رغم اطلاع از واقعیت دهشتناک رواج بچه بازی در افغانستان، محافل حقوق بشری اساساً حرفی از این موضوع به میان نمیاورند در صورتیکه کودکان، آن بخش از جمیعت هستند که از گروه های دیگر تحت ستم بسیار کمتر قادر به دفاع از خود هستند، و در نتیجه بیش از همه برای احقاق حقوق خود به کمک دیگران متکی هستند.

 

ممکن است تصور شود با برجسته کردن این مسأله در افغانستان، تبعیض نسبت به مردم افغانستان مورد نظر است. ابداً چنین نیست. اجازه دهید مثالی بزنم، مثلاً ختنه زنان در ایران آنقدر مسأله نیست در صورتیکه در بسیاری از کشورهای آفریقایی مسأله ای جدی در نقض حقوق بشر است. در نتیجه طرح موضوع ختنه زنان در رابطه با مردم آفریقا و حتی مهاجرین آفریقایی در اروپا و آمریکا به دلیل تعصب نبوده بلکه به دلیل اطلاعات مستند در مورد رواج آن عملکرد در میان آفریقاییان و آفریقایی تباران است.

 

حالا موضوع رواج بچه بازی در افغانستان هنوز مورد تحقیق جدی قرار نگرفته است اما کاری است لازم و بویژه سازمان های مدنی افغان لازم است بجای سکوت در این مورد مانند فعالین حقوق بشر در آفریقا که موضوع ختنه زنان را سالهاست از حالت تابو در آورده و درباره اش حرف میزنند، در مورد این بلایی که در افغانستان به میزان بالایی رایج است صحبت کنند و از سازمان های حقوق بشری برای مقابله با این نقض وحشتناک حقوق کودکان یاری بطلبند، نه آنکه آن را بی اهمیت جلوه دهند.

 

متأسفانه کسانیکه به این جنایت دست می زنند، به کشورهای همسایه رفته اند و فجایعی نظیر ماجرای پاکدشت در ایران را باعث شدند، و اینگونه به حیثیت شهروندان افغانی هم لطمه وارد کرده اند. عکس العمل های افراطی در نقاطی مانند مازندران و اصفهان در ایران نسبت به افغانهای مهاجر، ریشه در همین فجایع دارد، هرچند به درستی نیروهای مترقی ایران تبعیض را نسبت به مهاجران افغانی در ایران، محکوم کرده اند (3).

 

معضلات اجتماعی را که به چنین فجایعی کشیده شده است، نمیشود با حرف نزدن درباره این مسائل حل کرد. امیدوارم سازمان های حقوق بشری نیاز به شفافیت را در مورد این موضوع بویژه امروز که افغانستان در کانون توجه بین المللی قرار دارد، مورد ملاحظه قرار دهند.

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com
http://www.ghandchi.com
چهاردهم اردیبهشت ماه 1391

May 3, 2012

 

پانویس:

 

1. The Dancing Boys of Afghanistan - CLOVER-FILMS.COM (Dir. Jamie Doran 2010).m4v
https://www.youtube.com/watch?v=h3AvnWDYMpA


2. مردم دنبال چه رهبری در اپوزیسیون می گردند-- موضوع همجنسگرایان
http://www.ghandchi.com/631-OppositionLeader.htm

 

3. نامه پوزشخواهی كورش زعیم به سفیر افغانستان در تهران
http://www.hambastegi-iran.org/spip.php?article1923 

 

مطلب مرتبط

لینک زیر 25 ژانویه 2016 اضافه شد

https://www.youtube.com/watch?v=oU6q6EaXBlM

 

لینک زیر 19 ژوئن 2017 اضافه شد

بی بی سی: سازمان ملل: 'بچه‌بازی' در افغانستان جرم شناخته شود
http://www.bbc.com/persian/afghanistan-40326314

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

 

SEARCH