Sam Ghandchiسام قندچي آیت الله بی بی سی و همدستان نایاکی اش الویت خبر را برای من تعیین نمی کنند

سام قندچی

http://www.ghandchi.com/4431-ayatollah-bbc.htm

مطالب مرتبط: 1     2     3     4     5     6     7     8     9     10     11     12     13

 

ayatollah-bbc

 

سالها پیش وقتی در بخش فارسی «صدای آمریکا» کار می کردم، تصورم این بود که الویت خبر را در آنجا، بی بی سی تعیین می کرد! مطمئناً مدیران صدای آمریکا با نظر این قلم موافق نیستند و هیچوقت هم این حرف را نه در آنجا گفتم و نه جایی نوشتم، ولی برداشتم این بود، وشاید هم اشتباه می کردم! بعد از ژانویه 2013 که قرارداد کارم با صدای آمریکا توسط آنها فسخ شد، دیگر 10 سال است که نه صدای آمریکا رفته ام و نه تماسی با صدای آمریکا داشته ام! اما امروز فقط خبرهای توییتر خانم مسیح علینژاد را که در صدای آمریکا کار می کند می خوانم و به ندرت اگر خبری از سایت صدای آمریکا بخوانم مگر آنکه در جای دیگری نقل شده باشد! هیچوقت هم سعادت دیدار با خانم مسیح علینژاد را نداشته ام اما فعالیتهای سیاسی، مدنی، حقوق بشری و ژورنالیستی ایشان را همیشه تحسین کرده ام و همانطور که بارها نوشته ام ایشان تنها کسی است که بعد از انقلاب در خارج کشور دیده ام که در سطح فعالان دوران کنفدراسیون کار می کند و مؤثر است! همچنین به نظرم میرسد بعد از ورود خانم مسیح علینژاد به صدای آمریکا، شاید دیگر الویتهای خبری صدای آمریکا را بی بی سی تعیین نمی کند، ولی ممکن است اشتباه کنم، چون همانطور که نوشتم اساساً خبرهای صدای آمریکا را 10 سال است دنبال نمی کنم و قاضی خوبی در این مورد نمی توانم باشم.

 

همچنین همانطور که دو سال پیش، از روز اول که لیستهای توییتری ال-1 و ال-2 خودم را درست کردم، ابداً هیچ خبرگزاری را به این لیستها اضافه نکردم، گرچه افرادی را که در خبرگزاریها کار می کنند نظیر هر فرد دیگری اضافه کردم. تنها استثنا نیز دویچه وله بود که بنظرم دویچه وله ی فارسی مستقلتر از همه ی خبرگزاریهای بین المللی دیگر بود و شاید در آن مورد هم اشتباه کنم ولی به هرحال آنها را از روز اول به لیستهایم اضافه کردم.

 

اما اصل بحثم در اینجا این است که آیت الله بی بی سی و همدستان نایاکی آن برای من الویت خبر را تعیین نمی کنند. منظورم این است که ممکن است با قدرتی که آنها دارند، خبری را در فضای سیاسی ایران به اوج برسانند در حالیکه این نگارنده ممکن است همانوقت اصلاً در مورد آن خبر چیزی ننویسم. اگر موضوعی در خبرهای روز هست که این نگارنده به آن اشاره نمی کنم و دوستان خواننده مایلند نظر این نگارنده را در مورد آن بدانند، خیلی راحت می توانند روی لینک زیر کلیک کنند و لغت «آینده نگر» را پاک کنند و به جایش نام هر فرد حقیقی یا حقوقی و یا هر موضوعی را درج کنند و دیدگاه این نگارنده را در مقالات متعدد در مورد آن شخص حقیقی یا حقوقی یا هر موضوع، مشاهده کنند:

 

https://bit.ly/35OshSB

 

در مورد بی بی سی و دارودسته ی نایاک و همدستانشان از جمله دو نون به نرخ روزخور معروف یعنی دکتر عباس میلانی و دکتر فیروز نادری به اندازه ی کافی نوشته ام و نیازی به تکرار نیست. من واقعاً نمی دانم چرا یک عده دوست دارند برای من تصمیم بگیرند که چه مطلبی بنویسم و منتشر کنم یا نکنم. چرا خودشان نمی نویسند و منتشر نمی کنند! مثلاً عوامل برخی جریانات در توییتر الان دو روز است هوم ویو من را خراب کرده اند که با دردسر زیاد می توانم چیزی منتشر کنم. من که خر نیستم و متخصص اینترنت و کامپیوترم و این چیزها را فوری می فهمم و صدبار هم در مورد این خرابکاری اعلام کردم! آقایان اگر دوست دارید چیزی منتشر کنید یا نکنید، خودتان انجام دهید و دست از سر کچل من بردارید! ممنون. البته عبارت آخر درست نیست، به رغم آنکه اکنون پیرمردی 71 ساله هستم و گرفتار سرطان، اما موهایم را از دست نداده ام و فقط عبارتی که به کار بردم نشان از خسته شدنم از کسانی است که سالهاست دوست دارند به من تحمیل کنند چه بگویم یا چه نگویم و هنوز نفهمیده اند که من آنچه به نظر خودم درست است را انجام می دهم و همین پیشنهاد را به هر کس دیگری می کنم و شاید باید این حرف را به همه ی سربازان هیتلر کسی می گفت تا بعد از شکست هیتلر نمی آمدند بگویند مأمور بودم و معذور!

 

من نه هیچوقت مأمور کسی بودم و نه خواهم بود و هرآنچه در زندگی انجام دادم انتخاب آزاد خودم بوده و هست و اگر قرار بود شرافتم را به خاطر حرف این و آن به حراج بگذارم در این سن پیری با رزومه  ای که دارم، در بدبختی زندگی نمی کردم که تا باران می آید از سقف این جایی که زندگی می کنم آب جاری می شود! اهل چاخان گفتن و چاخان نوشتن هم نیستم، یک بار سالها پیش شخصی مرا در مقاله ای که در گویا نیوز منتشر شده بود، «دکتر» خطاب کرده بود و در پاسخ اولین چیزی که نوشتم این بود که من «دکتر» نیستم. با اینکه در واقع 50 سال پیش در ژانویه سال 1973 وقتی لیسانس اولم را در ریاضیات گرفتم مستقیماً وارد دوره ی دکترای مکانیک تئوریک شدم اما به خاطر فعالیتهای سیاسی ول کردم و هیچوقت مدرک دکترا را نگرفتم! به هر حال می دانم دوستانی نامرئی به من حسن نیت و لطف دارند اما خواهش می کنم اجازه دهید همان کاری که می خواهم را انجام دهم و برای من تصمیم نگیرید، اگر هم صادقانه می خواهید کمکی به من برسانید لطفاً با دوست عزیزم دکتر اسماعیل نوری علا تماس بگیرید و برای این قلم کمک نقدی به مؤسسه ی «سی اس اس دی» واریز کنید که اگر در آمریکا باشید قابل کم کردن از مالیات است! با بهترین آرزوها برای همه! یک بار دکتری در موردی برای من تصمیم گرفته بود، به او رک و پوست کنده گفتم که من از پزشکان می خواهم گزینه هایم را به من بگویند و خودم تصمیم بگیرم چه گزینه ای را انتخاب کنم!

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE
http://www.ghandchi.com

26 بهمن ماه 1401
February 15, 2023

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

متون برگزیده سام قندچی

 

 

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
http://www.ghandchi.com/futuristparty/index.html

 

 

 

SEARCH