Sam Ghandchiسام قندچي چگونه آنتن تی وی، پولتيک و پارازيت در داخل ایران برداشت می شوند، ویرایش دوم
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/2663-iran-onten-poletik.htm
How OnTenTV, Poletik and Parazit are Perceived Inside Iran, Second Edition

http://www.ghandchi.com/2663-iran-onten-poletik-english.htm

 

kambiz-hosseini-saman-arbabi-arash-sobhani

 

ویرایش نخست این مقاله 5 سال پیش منتشر شد و سه ماه پیش از آن که نخستین سالگرد دوره اول ریاست جمهوری آقای حسن روحانی بود، نکاتی را در مورد برداشت های مردم در داخل کشور درباره خارج و مشخصاً در مورد برنامه های تلويزيون های فارسی زبان خارج کشور، مطرح کرده بودم. شايد برای تهيه کنندگان جالب باشد که بدانند بينندگان داخل ایران درباره دو برنامه طنز تلويزيونی خارج کشور به نام های آنتن و پولتيک چه می گويند. برنامه آنتن توسط آقای سامان اربابی و همکارانش تهيه شده و صدای آمریکا آن را پخش می کند و بعداً آقای آرش سبحانی هنرمند مشهور نیز نیز با آن برنامه همکاری داشت و بعدهم برنامه مستقل خود را تولید می کرد. برنامه پولتيک توسط کامبیز حسینی و همکارانش تهيه می شود و راديو فردا آنرا پخش می کند. آقایان کامبيز حسینی و سامان اربابی در گذشته هرهفته مشترکاً برنامه طنز تلويزیونی موفقی را بنام پارازیت تهیه می کردند که از تلویزیوی صدای آمریکا پخش می شد. پارازيت شاید پربیننده ترین برنامه در تاریخ برنامه های تلویزيونی فارسی زبان خارج کشور بود. در زمان کار در صدای آمریکا گاهی کامبیز و سامان را در محل کار می دیدم اما سالهاست با آنها تماسی نداشته ام هرچند مطالبشان را از جمله در برنامه های تازه تلویزیونی پارادوکس آقای کامبیز حسینی و کارهای آقایان سامان اربابی و آرش سبحانی را در تبلت خانم مسیح علینژاد در اینترنت می بینم.

 

اکثر کسانیکه در ایران به تلویزیون های ماهواره ای دسترسی دارند نام هر دو برنامه آنتن و پولتیک را شنیده اند. اما اساساً بینندگان اولی با دومی تفاوت دارند و انتخاب آنها نيز بسيار آگاهانه است. بینندگان برنامه آنتن که آقای سامان اربابی تولید می کند را جوانان تشکيل می دهند که معتقدند برای حل مسائل اجتماعی در ایران باید به راه های نو اندیشید و اهمیتی نيز برای بحث در مورد غلط و درست بودن روش های کنونی جمهوری اسلامی يا اصلاح آن قائل نیستند و خواهان جستجو فراسوی واقعيت کنونی ایران هستند. بینندگان برنامه پولتیک کامبیز حسینی اکثراً بالای 25 سال سن دارند و لزوماً اصلاح طلب نیستند اما نه تنها نقد و بحث روشهای جاری دولت را مفید می دانند بلکه از مطرح شدن این موضوعات توسط آقای کامبیز حسینی احساس می کنند باری از دوش آنها برداشته می شود و حرف دلشان را از زبان کامبیز حسینی می شنوند. گاهی پیش خود فکر می کنم شاید طرح هر دو زاویه در پارازیت یعنی برنامه مشترک آقایان سامان اربابی و کامبیز حسینی حکایت از نوعی همکاری دو نسل در میان ایرانیان برای راهیابی آینده داشت.

 

اما امروز بعد از خیزش 96 دیگر برخورد مردم ایران تغییر اساسی کرده است و مخالفت با اصلاح طلبی و خواست تغییر رژیم بحث فقط عده ای از روشنفکران نیست و به روشنی دو سال است که از سوی همه مردم ایران نیاز به تغییر رژیم، مطرح می شود.
 

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE.COM
http://www.ghandchi.com

سوم خرداد ماه 1398
May 24, 2019

* ویرایش نخست این مطلب در پنجم مرداد ماه 1393 برابر با 27 ماه ژوئیه 2014 منتشر شد.

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
https://sites.google.com/site/futuristparty

 

 

 

 

 

SEARCH