Sam Ghandchiسام قندچي میزگرد 25 آذر، یکی از بهترین جلسات عمومی یکشنبه های مهستان سکولار دموکراسی
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/2378-mehestan-16-december.htm

 

mehestan-mashrooteh

 
ساعتی پیش ویدیو جلسه هفتگی مهستان سکولار دموکراسی ایران را که یکشنبه ها ساعت 8 و نیم شب به وقت تهران برگزار می شود، تماشا می کردم. نشست روز گذشته، چهارمین میزگرد مهستان بود که در 25 آذر ماه
1397 برابر با هفدهم ماه دسامبر 2018 برگزار شد (1). پیش از این میزگردها، نشستهای عمومی مهستان اساساً سخنرانی بود. میزگرد 25 آذر ماه با مدیریت آقای امیر جوان پیکر برگزار می شد و آقایان میلاد آقایی و محمود ابطحی و خانم سپیده قیاسوند در میزگرد شرکت داشتند. شاید به جرئت می توانم بگویم که این نشست یکی از بهترین جلسات سیاسی بود که در 40 سال اخیر شاهد آن بودم. در دوران پیش از انقلاب جلسات زیادی برگزار می شد که فعالان تلاش می کردند تجربیات و مشاهدات سیاسی خود را با دیدگاه های سیاسی و نظری خود، توضیح دهند یعنی چیزی مانند آنچه احمد کسروی از جلسات انقلابیون دوران انقلاب مشروطه گزارش کرده که مشاهدات خود از واقعیات و راه های آینده را به بحث می گذاشتند. متأسفانه در خارج کشور، به رغم وجود آزادی، جلسات فعالین در 40 سال گذشته، این سنت مهم مشروطه را تداعی نمی کند. به یاد دارم که احمد کسروی وقتی اقدامات اسماعیل آقا سیمکو را در کردستان مورد بحث قرار می دهد، دقیقاً از زاویه فقدان چنین دیدگاهی در میان دارودسته ملوک الطوایفی اسماعیل آقا سمیتکو خبر می دهد. اسماعیل آقا سیمیتقو از ایل شکاک نگهبان چاه های نفت انگلیس در کرکوک بود، با مشروطه ی ایران می جنگید، و نه با استبداد محمد علیشاه. احمد کسروی در «تاریخ هجده ساله آذربایجان» می نویسد:

 

"کنون سیمکو آماده باش گردیده و بیرق افراشته "آزادی کردستان" میخواهد. چه کار میکند؟ آیا کنفرانس داده کردان را برای زندگانی آزاد و سر رشته داری آماده میسازد؟ ..آیا قانون اساسی برای کردستان مینویسد؟ ..آیا به برداشتن پراکندگی ها که در میان کردانست میکوشد؟..نه! "آزادی کردستان" که با اینها نیست. پس چه کار میکند؟..دیه ها را تاراج میکند، کشت ها را لگدمال میگرداند، بمردم تاراج دیده و نینوای لکستان پیام فرستاده پول میخواهد...اینست معنی "آزادی کردستان" همین است نتیجه ای که سیاستگران اروپا میخواستند" (2)

 

یعنی دقیقاً رهبران جنبش مشروطه در صد و اندی سال پیش، «کنفرانس» دادن را درباره مسائل جامعه در نظر داشته اند، که منظور از کنفرانس دادن در نوشته کسروی، نوشتن و بحث موضوعاتی نظیر قانون اساسی بوده، و هدف از آنهم به سخن احمد کسروی، آماده سازی فعالان سیاسی جهت سررشته داری مملکت، بوده است. این میزگرد مهستان یادآور چنین نگرشی به جلسات فعالان سیاسی بود. میلاد آقایی از تجربه روزانه خود در دوران جنبش سبز بحث می کرد و اینکه واقعاً توجه فعالان آن جنبش بر چه متمرکز بوده است. خانم سپیده قیاسوند در مورد نقش سید محمد خاتمی در مطرح کردن موسوی صحبت می کرد و به درستی اشاره می کرد که به رغم آنکه میرحسین موسوی نخست وزیر دوران انقلاب بود اما برای نسلهای فعال در سال 1388 چهره ای ناشناخته بود و هنوز هم آقای میرحسین موسوی و هوادارانشان از پاسخگویی به مسائل مربوط به کشتار سال 67 زندانیان سیاسی و اتهام تلاش برای اجرای فتوای قتل سلمان رشدی با استفاده از حزب الله لبنان، طفره میروند (3). آقای محمود ابطحی نیز در این میزگرد، بحث جالبی مطرح می کرد که سکولار دموکراسی نه در انقلاب 57 و نه در جنبش سبز، موضوع فکری رهبران آن جنبشها نبود، هرچند در هردو رویداد، نیروهای سکولار دموکرات حضور داشتند و بسیار هم فعال بودند، نظیر جریان سکولارهای سبز در دوران جنبش سبز که اتفاقاً آقای دکتر اسماعیل نوری علا (4)، بنیانگذار و سازماندهنده آن حرکت در همان دوران جنبش سبز بودند. مدیر این جلسه مهستان، یعنی آقای امیر جوان پیکر نیز واقعاً نشست را به شکلِ میزگردی پربار، خوب اداره می کردند. جلسه ای بود بسیار غنی و پرمحتوا و از تماشای ویدیو آن بسیار آموختم، بویژه آنکه شرکت کنندگان میزگرد، فعالانی بودند که خود در تجربه جنبش سبز در ایران سال 1388، شرکت آگاهانه داشته اند. واقعیت این است که رهبری اپوزیسیون سیاسی ایران (5) با این تبادل نظرهای کادرها و فعالان واقعی انقلاب قرن بیست و یکمی ایران (6)، شکل می گیرد و این دوستان ادامه دهندگان راهی هستند که پیشکسوتان مشروطیت در پیش ما نهادند، یعنی امثال آنهایی که در خانه کوزه کنانی مشروطه در تبریز، جمع می شدند (7).

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران،

 

سام قندچی

IRANSCOPE.COM
http://www.ghandchi.com

بیست و پنجم آذر ماه 1397
December 16, 2018

 

پانویس:

 

1. نشست عمومی مهستان سکولار دموکرات ها با حضور میلاد آقائی، محمود ابطحی و سپیده قیاسوند و مدیریت امیر جوان پیکر
https://www.youtube.com/watch?v=oAiiStn3kVc
https://www.facebook.com/esmail.nooriala.5/posts/1998358333792227

 

2. احمد کسروی، تاریخ هجده ساله آذربایجان، ص 831

 

3. به سخنان دکتر شادی صدر درباره اطلاع میرحسین موسوی از کشتار 67 در زمان وقوع توجه کنیم
http://www.ghandchi.com/2365-shadi-sadr-mousavi.htm

سؤالی از اصلاح طلبان درباره خبر دستور میرحسین موسوی به حزب الله لبنان برای اجرای فتوای قتل سلمان رشدی
http://www.ghandchi.com/1944-mirhossein-salman-rushdie.htm

 

4.  دکتر اسماعیل نوری علا

https://goo.gl/z8Et3N

 

5. دربارهء رهبری اپوزیسیون
http://isdmovement.com/2018/1218/121718/121718.Sam-Ghandchi-On-leadership-of-opposition.htm
http://www.ghandchi.com/2371-leadership.htm

 

6. انقلاب 21 ایران

https://goo.gl/w5rMvF

 

7. تصویری از خانه کوزه کنانی مشروطه در تبریز

http://www.ghandchi.com/mehestan-mashrooteh.png

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

برای حزب جمهوریخواهان سکولار دموکرات و آینده نگر ایران
https://sites.google.com/site/futuristparty

 

 

SEARCH