Sam Ghandchiسام قندچينکته ای درباره دیدار ابراهیم رییسی با نماینده ویژه پوتین
سام قندچی
http://www.ghandchi.com/1401-raiisi-putin.htm

 

بحران تورمی در ایران تشدید شده، و قیمت اقلام روزمره خورد و خوراک مردم، همچنان در حال سیر صعودی است، و بر نرخ بیکاری نسبت به جمعیت شاغل افزوده می شود.  کمتر از دو ماه پیش بحث شد که "سقوط آزاد اقتصاد ایران نتیجه تحریمهای تازه دولت ترامپ نیست" (1) و باید مشکل را در جایی دیگر، جستجو کرد.

 

کلاً با روی کار آمدن جمهوری اسلامی در ایران، طبقه متوسط تضعیف شده و جامعه ایران از نظر طبقاتی به هندوستان شباهت پیدا کرده است. در سالهای آخر رژیم شاه، اساساً طبقه متوسط ایران، رشد پیدا کرد، در صورتیکه با روی کار آمدن جمهوری اسلامی، ساختار طبقاتی جامعه، بیشتر  و بیشتر، دو قطبی شده است، و در نتیجه راه حل های اقتصادی که برای جامعه ای با طبقه متوسط رشد یابنده، کار می کند، در ایران عقیم می ماند. همچنین لازم به یادآوری است که منظور از تشبیه به هندوستان، دوقطبی شدن طبقاتی جامعه است، وگرنه اقتصاد ایران ابداً شباهتی به ساختار تولیدی هندوستان ندارد، و اساساً درآمد کشور، از فروش نفت خام تأمین می شود، که در دوسال گذشته شدیداً سقوط کرده است.

 

راهکارهایی نظیر آنچه حسن روحانی در آغاز دوره ریاست جمهوری خود ارائه کرد، یعنی امضای برجام و دریافت طلبهای ایران از منابع خارجی، دیگر جایی ندارد، و از سوی دیگر، کشور با بحرانی جدی روبرو است، که با قیمت های پایین نفت در بازارهای بین المللی، نمی توان به راحتی، تسکین داد. هر دولت دیگری هم که سر کار آید، نمی تواند بیش از دولت آقای روحانی وام بین المللی دریافت کند. گفته می شود که دیدار حجت الاسلام ابراهیم رییسی با نماینده ویژه پوتین، در ارتباط با امکان تسهیل دریافت وام های کلان بوده است، اما خود روسیه با قیمت های پایین نفت، از امکانات اعتباری چندانی برخوردار نیست. لازم به یادآوری است که ایران تنها کشور وابسته به فروش نفت خام نیست که با بحران روبرو است، ونزوئلا که سالها، بجای برنامه های اقتصادی خردمندانه، با شعار، سوء مدیریت شده، اکنون در چنان بحران اقتصادی قرار گرفته که سراسر کشور را تظاهرات خیابانی، فرا گرفته است.


به امید 
جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران

سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ
http://www.iranscope.com   
http://www.ghandchi.com   
چهارم اردیبهشت ماه 1396
April 24, 2017

پانویس:

 

1. سقوط آزاد اقتصاد ایران نتیجه تحریمهای تازه دولت ترامپ نیست
http://www.ghandchi.com/1335-eghtesaade-iran.htm


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com  

 

 

 

 

SEARCH