Sam Ghandchiسام قندچيدرباره کمک مالی به حزب سکولار دموکرات ایرانیان
سام قندچی

http://www.ghandchi.com/1228-isdparty-financial-help.htm

 

در مورد حزب سکولار دموکرات ایرانیان سه روز پیش توضیح داده شد و در اینجا نیازی به تکرار نیست (1). روز گذشته حزب سکولار دموکرات ایرانیان از حامیان خود تقاضای کمک مالی کرده است. آیا واقعاً طرفداران این حزب که امکانش را دارند به آنها کمک مالی خواهند کرد؟ در اخبار می خواندم که پدر و پسری ثروتمند و ایرانی بنام سیامک و باقر نمازی که گویی به تشکیلات شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) کمک مالی می کرده اند در ایران به زندان محکوم شده اند. نظرم را درباره نایاک در گذشته نوشته ام و از هواداران آنها نیستم گرچه از موضع آنها در مورد توافق هسته ای ایران و آمریکا و همچنین مبارزه آنها با قانون ضد ایرانی در کنگره آمریکا حمایت کردم (2). اما اینجا بحث بر سر نایاک نیست موضوع کمک مالی سیامک و باقر نمازی به تشکیلاتی است که حامی اش هستند حتی وقتی به قیمت زندان افتادن برایشان تمام شده است. شخصا آنها را تحسین می کنم چون اگر ما ایرانیان انتظار داریم تشکیلاتهای سیاسی مورد علاقه ما با کمک خارجی کار نکنند (3) خود باید به آنها کمک مالی کنیم.

 

ممکن است گفته شود که اگر تشکیلاتی هوادار ندارد تقصیر خودش است و بهتر است فعالیت را تعطیل کند و این حرفها توجیه وابسته شدن به خارج و مزدور بیگانگان شدن نیست. نگارنده این سطور نیز با این نظر موافقم و به همین دلیل نیز به رغم همه ناملایمات در زندگی تا آنجا که امکانات شغلی و خانوادگی ام اجازه می داد در همه این سالها فعالیت کردم و منتی هم بر کسی نیست و تصمیم شخصی خودم بوده و باید نتایج آن را برای زندگی خصوصی ام بپذیرم. اما وقتی جمع هایی نظیر جنبش سکولار دموکراسی و حزب سکولار دموکرات ایرانیان مطرح است بسیاری از ایرانیان دقیقاً از مواضع آنها حمایت می کنند و بسیاری افراد متمول هم در میان آنها هستند ولی ای کاش امثال سیامک و باقر نمازی ها بیشتر بودند و از کسانیکه در راستای نظرات آنها فعالیت می کنند حمایت مالی می کردند. ما لازم است از آمریکایی ها و اروپایی ها یاد بگیریم که توانسته اند احزاب سکولار مستقل را قرن ها سر پا نگهدارند. در همین آمریکا خانم کلینتون یا آقای ترامپ لازم نیست که خانواده های خود را به ورشکستگی کشند که برای حزب دموکرات یا جمهوریخواه فعالیت کنند. و تا وقتی که این سنت در میان ایرانیان جاری نشود که از احزاب سیاسی خود حمایت مالی کنند، یا روحانیون می توانند فعالیت سیاسی کنند چرا که از منبع مالی خمس و زکات بهره مند هستند و یا آنهایی که از دولتهای بیگانه کمک مالی دریافت می کنند.

 

دبیر کل حزب سکولار دموکرات ایرانیان از همان روز اول تأسیس این حزب با دریافت کمک مالی از خارج مخالفت کرده است (4). حالا یا این حزب قادر خواهد بود با کمک مالی ایرانیان رشد کند و یا که به دلیل مالی ناگزیر به تعطیل فعالیتهای خود خواهد شد. شخصاً هیچگونه تماسی با مسؤلین این حزب ندارم و همه این نوشته تحلیلم از واقعیت تلخ عدم کمک مالی ایرانیان به سازمانهای سیاسی مورد حمایت آنها است. وقتی می بینم برخی کسانیکه خود در گذشته فعال سیاسی بوده اند و سالهاست از فعالیت سیاسی دست کشیده اند و در کارهای تجاری و بیزینس هم بسیار موفق هستند و در ظاهر هم از نظرات مختلف سیاسی حرف می زنند و حمایت و مخالفت می کنند، ذره ای کمک مالی به فعالیتهایی که در مسیر نظراتشان است نمی کنند، نمی دانم که چه بگویم!

 

به امید جمهوری آینده نگر دموکراتیک و سکولار در ایران


سام قندچی، ناشر و سردبیر ایرانسکوپ

http://www.iranscope.com

http://www.ghandchi.com
ششم آبان ماه 1395
October 28, 2016

 

پانویس:

 

1. حزب سکولار دموکرات ایرانیان و پلاتفرمی آینده نگر
http://www.ghandchi.com/1227-isdparty.htm

 

2. Support Diplomacy with Iran
http://support-peace.wixsite.com/support-peace

با قانون ضد ایرانی در آمریکا چه کار کنیم
http://www.ghandchi.com/1067-ghaanoone-zede-irani.htm

 

3.  دربارهء گرفتن کمک از خارجی ها
http://isdmovement.com/2015/0715/072915/072915.Sam-Ghandchi-On-getting-help-from-foreign-countries.htm

 

4. نظر حسن اعتمادی درباره همکاری برخی در اپوزیسیون با عربستان
http://www.ghandchi.com/1220-hassan-etemadi.htm 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

متون برگزیده
http://featured.ghandchi.com

 

 

 

SEARCH